کاروانسرای سفیدآب

کاروانسرای سفیدآب

کاروانسرای سفیدآب

کاروانسرای سفیدآب در پارک ملی کویر در فاصله ۵۰ کیلومتری شرق مرنجاب و در ۷۵ کیلومتری جنوب قصر بهرام قرار دارد که زمانی استراحتگاه کاروان ها بوده است .

این کاروانسرا در حدود ۴۰۰ سال پیش توسط شاه عباس صفوی در جنوب شرقی دریاچه نمک آران و بیدگل ساخته شده و جزو ۴ کاروانسرای حاشیه این دریاچه است .

شاه عباس برای سفر از اصفهان به فرح آباد ساری از این کاروانسراها استفاده می کرده است . نمای ظاهری این کاروانسرا سنگی است و در ساخت آن از ملات ساروج استفاده شده است.

کاروانسرای سفیدآب

ساخت آن به شیوه معماری اسلامی می باشد . در حاشیه جنوبی کاروانسرا کوه سفید آب و چشمه سفید آب قرار دارد که آب کاروانسرا از این چشمه تامین می شده است .
کاروانسرای سفیدآب در ابتدای حوضه استحفاظی پارک ملی کویر و محیط بانی سفید آب قرار دارد .

راه های ورود به منطقه :

مسیر اول مسیری است که از کاشان به آران و بیدگل و سپس جاده کویری مرنجاب می باشد . شاین ذکر است که حد فاصل کاروانسرای مرنجاب تا سفیدآب مسیری بسیار ناهموار است که فقط اتومبیل های چهار دفرانسیال قادر به عبور از آن هستند .
مسیر دوم مسیر ورامین – پیشوا – مبارکیه (محیط بانی ) – دو راهی قصر بهرام و سفید آب و سپس کاروانسرای سفیدآب است که نسبت به مسیر قبلی بسیار هموارتر است ولی نیاز به کسب مجوز از اداره محیط زیست سمنان دارد .

مسیر سوم-مسیر شهر آبوزید آباد به روستای قاسم آباد-راه خاکی قلعه کرشاهی و سپس سفیدآب می باشد.

کاروانسرای سفیدآب

نکات ایمنی : برای رسیدن به کاروانسرا از هر دو مسیر , بنزین کافی به همراه داشته باشید چون با احتساب مسیر رفت و برگشت تا اولین پمپ بنزین مسافتی در حدود ۲۰۰ کیلومتر باید طی شود .

(از مسیر بالا اولین پمپ بنزین در پیشوا و از مسیر پایین اولین پمپ بنزین در آران قرار دارد )

مسیر سوم : مسیر شهر ابوزیدآباد پس از عبور از قلعه کرشاهی و قلعه سردار به کاروانسرای سفیدآب میرسد. طول این مسیر از ابوزیدآباد تا کاروانسرا در حدود ۱۲۰ کیلومتر است.

کاروانسرای سفیدآب

موقعیت در نقشه:

منابع:

  1. wikipedia

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.