کلیسای گئورگ مقدس (اصفهان)

کلیسای گئورگ مقدس
Armenian church of Saint George in Isfahan.JPG
موقعیت در ایران
اطلاعات اولیه
موقعیت محله جلفا، اصفهان، ایران
دین کلیسای حواری ارمنی
شهرستان اصفهان
استان اصفهان
توضیح معماری
سبک معماری کلیسا
سبک‌ معماری معماری ارمنی

 

کلیسای گئورگ مقدس (به ارمنی: Սուրբ Գևորգ եկեղեցի)، کلیسایی در محله جلفای اصفهان است و بر اساس سنگ نوشته‌های نصب شده در جلوی محراب آن در سال ۱۶۱۱ میلادی به دست بازرگان معروف جلفا، خواجه نظر، ساخته شده و به همین علت هم به کلیسای خواجه معروف است.

در میان کلیساهای جلفای اصفهان کلیسای گئورگ مقدس به علت وجود سنگهای مقدس در آن از اهمیت خاصی برخوردار است. این سنگ‌ها به فرمان شاه عباس به اصفهان آورده شدند.

پادشاه صفوی که، سعی داشت به هر وسیله ای ممکن ارمنیان را در اصفهان نگاه دارد و از اعتقادات عمیق مذهبی آنان نیز مطلع بود، دستور داد تا کلیسای اچمیادزین مقدس، را تخریب و سنگهای آن را به اصفهان منتقل کنند و آن کلیسا را مجدداً در جلفا بنا نهند، اما از آنجایی که این کار عملی نبود، تنها پانزده قطعه سنگ از محراب و نقاط مختلف آن کلیسا جدا ساختند و آنها را به اصفهان منتقل کردند.

سه قطعه از این سنگ‌ها با حجاری صلیب در جلوی محراب و مابقی آنها در صحن شمالی کلیسای گئورگ مقدس قرار داده شدند. از آنجایی که این سنگ‌ها برای ارمنیان مقدس هستند از آن زمان به بعد کلیسای گئورگ مقدس تبدیل به زیارتگاه ارمنیان ایران شد.

معماری کلیسا

ساختمان کلیسا پلانی مستطیل شکل در جهت شرقی-غربی با ابعاد ۲۶x۶/۱۱ متر دارد و دارای سه گنبد کوچک قوسی شکل است. گنبدها و سقف کلیسا بر روی قوسهایی قرار گرفته اند که بر روی سه جفت ستون پهن متصل به دیوارهای داخلی تکیه دارند.

هر سه گنبد، که از میان آنها گنبد شرقی بزرگتر است، دارای نورگیرند. در منتهی‌الیه قسمت غربی کلیسا و بر روی سقف آن برج ناقوس قرار گرفته که در سال ۱۹۲۰ میلادی بنا شده است. مصالح به کار رفته در کلیسا عبارت اند از آجر و خشت.

دیوارهای خارجی بنا با کاهگل و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده اند و بر روی دیوارهای داخلی تزیینات مختصری به شکل خطوط هندسی ترسیم شده است.

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.