امامزادگان ارزیل

 آستان مقدس امامزادگان ارزیل (علیهم السلام) ـ ارزیل

 
به روایت محلی در داخل بقعه هفت تن از نوادگان امام موسی بن جعفر (علیه السلام) دفن شده اند. پنج تن آن ها در ورودی بقعه، یک تن در انتهای بقعه، یک تن دیگر در بیرون بقعه که هنوز مزارش مسقف نشده است؛ مدفون می باشند.
امامزادگان ارزیل (علیهم السلام) به امامزادگان ارزیل چندقبر (علیهم السلام) معروف می باشند.

آدرس:

استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان ورزقان ـ بخش خاروانا ـ دهستان ارزیل ـ روستای ارزیل.
 

 

 

آستان امامزادگان ارزیل (علیهم السلام) در شهرستان ورزقان، بخش خاروانا، دهستان ارزیل، روستای ارزیل واقع شده است.
ساختمان قدیمی بقعه متعلق به دوره ی صفویه دارای بنایی شش ضلعی بوده است. گنبد با استفاده از سنگ تراش های محلی احداث شده و از زیبایی خاصی برخوردار بود. این گنبد در بین سال های ۱۳۵۲ ـ ۱۳۵۳ ش فرو ریخت که با همت اهالی روستا و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) دوباره بازسازی گردید. سقف ساختمان نیز در دو نوبت و با استفاده از تیرهای چوبی بازسازی و مرمت شده است ولی با گذشت زمان بر اثر بارش دوباره رو به ویرانی گذاشت. در سال ۱۳۸۶ طرح بازسازی به همت اهالی روستا و مساعدت سازمان اوقاف و امور خیریه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی آغاز شد و به شایستگی بازسازی شد.
پلان بقعه حاضر مستطیل شکل و ابعاد آن ۳۰/۶×6 متر است. مصالح به کار رفته در این بنا، سیمان، سنگ و آجر و آهن است. درِ ورودی سبزرنگ آن در ضلع شمالی قرار دارد و در ضلع شرقی آن دو پنجره و یک در ورودی موجود است. در ضلع غربی آن نیز دو پنجره رخ نمایی می کند که همه از جنس آهن می باشد. نمای بیرونی بقعه با استفاده از آجرهای سه سانتی زرد رنگ نماکاری شده و ارتفاع ازاره و حاشیه ی مرمرین آن حدود نیم متر است. نمای داخلی بقعه با آجرهای سه سانتی اجرا شده است. ارتفاع ازاره و حاشیه داخلی بقعه حدود یک متر است. سقف و لایه ی درونی گنبد با گچ سفیداندود شده و لایه بیرونی گنبد با رنگ طلایی پوشانده شده است. کف بقعه با فرش و پتو مفروش شده و بام آن از ایزوگام پوشش داده شده است.
به گفته ی برخی اهالی سنگ مزار این امامزادگان در دوره ی اشغال آذربایجان به بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در اردبیل منتقل شده است تا از دست سارقان در امان باشد. قبور آنها حدود ۱۰ سانتی متر از کف بقعه بلندتر است. روی هر قبر، سنگ مرمری گذاشته شده و با پارچه سبز رنگی پوشانده شده است. یک تکه سنگ گرانیتی مشکی رنگ روی قبرها گذاشته شده که عبارت زیر روی آن نوشته شده است:
بسم الله الرحمن الرحیم

العبد الصالح السید الجلیل القدر از اولاد امام موسی بن جعفر (علیه السلام) تاریخ نصب ۸۸/۱۱/۱۲  

بقعه ی امامزادگان ارزیل از قدیم الایام مورد علاقه و احترام مردم منطقه بوده است. روزهای پنج شنبه و جمعه؛ ایام شهادت امامان معصوم (علیهم السلام) به ویژه در فصل بهار و تابستان این مکان مملو از زائران است.
بقعه از امکانات آب، برق، سرویس بهداشتی، گاز، زائرسرا، خادم و هیئت امنا برخوردار و اداره ی آن بر عهده هیئت امنا می باشد.
منبع:
http://www.emamzadegan.ir/emamzadehbank/show-20676.aspx
 
موقعیت روی نقشه
 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.