بافق

بافق
کشور  ایران
استان یزد
شهرستان بافق
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۸۳۷`۴۰ نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲۰۰۰۰کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۹۹۵
اطلاعات شهری
شهردار مهندس نوروززاده
ره‌آورد خرما؛ پسته؛ حصیر و صنایع دستی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۵
وبگاه شهرداری بافق bafgh.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
بافق بر ایران واقع شده‌است

بافق
روی نقشه ایران
۳۱.۵۸° شمالی ۵۵.۴° شرقیمختصات: ۳۱.۵۸° شمالی ۵۵.۴° شرقی

باف۫ق۫، مرکز شهرستان بافق، یکی از شهرهای استان یزد در ایران است.

این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ دارای جمعیتی برابر با ۳۰٬۸۶۷ نفر بوده‌است.[۱]
مهم‌ترین رودخانه بافق رودخانه شور است که از ماهان کرمان شروع شده و در کویر در انجیر به گل می‌نشیند که البته در حال حاضر خشک می‌باشد. مهم‌ترین بناهای تاریخی بافق عبارتند از آرامگاه امامزاده عبدا.. ، مسجد جامع، پیرمراد، قاضی میر جعفر و قلعه باقرآباد.

این منطقه یکی از قطب‌های معدنی کشور محسوب می‌شود.[نیازمند منبع] مهم‌ترین معادن سنگ آهن چغارت، فسفات آسفوردی، سرب و روی کوشک و… بوده که بخشی از جمعیت را به کار گرفته‌اند و سنگ آهن بافق مهم‌ترین تأمین کننده مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد و آهن کشور می‌باشد. همچنین محدوده شهرستان بافق با توجه به عملیات اکتشافی بالغ بر ۷۰ آنومالی با ذخیره بیش از ۵/۱ میلیارد تن سنگ آهن و بیش از ۳۰ میلیون تن سرب و روی و معادن گچ و سایر سنگهای ساختمانی شناسائی شده که بنا به دلایلی هنوز به بهره‌برداری نرسیده‌است.[۲] مهم‌ترین محصولات کشاورزی بافق گندم، جو و روناس می‌باشد. بافق تنها شهرستان استان یزد است که دارای نخلستانهای پهناور می‌باشد.[نیازمند منبع] مهم‌ترین صنایع دستی مردم بافق: قالی بافی، بافت پادری، جارو و بادبزن و حصیر می‌باشد.

کارخانه ذوب روی بافق، نئوپان مقاوم، کارخانه کود شیمیایی فرایند کود و سم بافق و کاشی آپادانا از مراکز مهم صنعتی بافق است. اجرای طرح توسعه چغارت و احداث کارخانجات مختلف در شهرک صنعتی و صنایع جوار ریلی و جوار معدنی بویژه آگلومراسیون و گندله سازی، توسعه شیلات و کشاورزی و دامپروری خصوصاً مرکز تحقیقات شتر از جمله طرح‌های صنعتی این شهرستان هستند.

این شهر دارای دو محله اصلی لرد (به معنای بزرگ) و قلعه می‌باشد. به دلیل آب و هوای گرم منطقه می‌توان خرما و پسته را مهمترین محصولات کشاورزی این شهر دانست.

بافق یکی از گرمترین و سبز دشت بافق یکی از سردترین مناطق استان یزد می‌باشد مناطق گردشگری این شهرستان عبارتند از :امام زاده ظهیرالدین عبدالله ابن موسی ابن جعفر، قاضی میرجعفر ، پارک آهنشهر، پارک آبشار، شن‌های روان صادق آباد و پتکستان، قلعه باقرآباد و روستاهای قطرم، شادکام، شمال آباد، آب مرغون و… شهر بافق همچنین زادگاه شاعر بزرگی چون وحشی بافقی است.

۳۱۴ نفر از اهالی این شهر در جنگ ایران و عراق کشته شده‌اند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.