نورآباد (ممسنی)

نورآباد ممسنی
Noorabad Central square.jpg
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان ممسنی
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۴۱
مردم
جمعیت ۵۵٬۷۳۶ تن در سال ۱۳۹۰[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۹۲۰
اطلاعات شهری
ره‌آورد محصولات کشاورزی مخصوصا برنج معطر ، فراورده های لبنی و دامی، گلیم،جاجیم ، فرش و … دست باف ، آش کارده ، شله ماشکی(آش ماش) ، مرکبات و …
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱۴۲۵۲
نورآباد ممسنی بر ایران واقع شده‌است

نورآباد ممسنی
روی نقشه ایران
۲۹.۸° شمالی ۵۱.۲° شرقیمختصات: ۲۹.۸° شمالی ۵۱.۲° شرقی

آتشکده نورآباد

نورآباد یکی از شهرهای استان فارس در جنوب ایران است. این شهر مرکز شهرستان ممسنی است که در شمال باختری استان فارس قرار دارد. این شهرستان در دامنه رشته کوه زاگرس قرار گرفته است و دارای آب و هوای نسبتاً معتدل می‌باشد.

مردم نورآباد شاخه‌ای از قوم لر هستند، که به طایفه‌های بکش، رستم، جاوید و دشمن زیاری تقسیم شده‌اند. به جز این طوایف، طوایفی دیگر نظیر عشایر قشقایی، طایفه اعراب خمسه نیز در این منطقه سکونت دارند. گویش مردم نورآباد شباهت زیادی به گویش مردم یاسوج دارد.

نام گذاری نورآباد به دلیل وجود آتشکده نور در چند کیلومتری این شهر می‌باشد. در گذشته‌های دور این منطقه را نیز مالکی می‌گفته‌اند. شهرستان ممسنی آثار باستانی بسیاری از پیش و پس از اسلام را در خود دارد که می‌توان به لیدوما، آتشکده نور، تل(تپه) نوراباد، نقش برجسته کرونگون، گوردخمه دی دور، نقش برجسته سراب بهرام، تپه سرنا (سرنا نام سردار دلیر اشکانی) و …

نورآباد ممسنی دارای گردشگاه‌های فراوان از جمله رودخانه برمشور، کوه شاه‌نشین، تنگ گجستان و مناظر زیبای روستای بردنگان، طبیعت زیبای درهٔ پل بریم، دشت الاکرمی، روستای امامزاده پیرشمس ،تنگ زیبای بوان ، منطقه ی زیبا و جنگلی پیراشکفت و جنگل‌های زیبای بلوط که در جای جای این شهرستان وجود دارد، می‌باشد.

به دلیل آب و هوای مناسب و بارش فراوان باران در سه فصل پاییز، زمستان و بهار و وجود رودخانه‌های کتی، فهلیان، تنگ شیو و کره سیاه مردم این منطقه را به پیشه کشاورزی مشغول کرده است که عمده زراعت در این منطقه گندم، جو، برنج، کلزا، ذرت و هندوانه تشکیل می‌دهد.

جمعیت

طبق آمار سال ۱۳۹۰ جمعیت شهر نورآباد برابر ۵۷٬۹۰۰ تن و جمعیت شهرستان برابر ۱۶۶٫۳۰۸ تن می‌باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.