کویر سیازگه

کویر سیازگه

کویر سیازگه

کویر سیازگه نام کویری است واقع در بخش کویرات یکی از بخش‌های تابعه شهرستان آران و بیدگل در استان استان اصفهان ایران. کویر سیازگه پهنه‌ای گسترده در دامن ریگزارهای شمال ابوزیدآباد است.

سیازگه تا شهر ابوزیدآباد در ۳۵ کیلومتری کاشان و آران و بیدگل کمتر از ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. این بیابان در نواحی غربی و مجاورت مرنجاب پوشیده از تپه‌های ماسه‌ای تثبیت شده و در نواحی مرکزی خاک‌های قلیایی با پوشش گیاهی اندک می‌باشد.

در کویر سیازگه مسابقات شترسواری نیز برگزار می‌شود.

کویر سیازگه

سیازگه بکر و زیبا

پوشش گیاهی در مناطق شنی درختان تاغ و بوته‌های اسکنبیل و نسی و در مناطق استپی تاغ، درمنه، جگن، رشمه، شور الوان، شور بیابانی و اشنان است.

به دلیل بکربودن طبیعت، حیات وحش این منطقه از امنیت خوبی برخوردار بوده و پوشش جانوری منطقه شامل شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره، انواع آگاما و مار و پامِسواکی است.

مردمان این منطقه گویشی کهن به نام راجی دارند که از گویش‌های ایران مرکزی است.

یکی از کویرهایی که دردشت کویر واقع شده است، کویر سیازگه است. کویری که در کنار کویرهای مصر و مرنجاب کمتر شناخته شده است. در میان سفرهای کویرنوردان کمتر دیده می‌شود. کویر سیازگه در نزدیکی شهری به نام ابوزیدآباد واقع شده است.

یکی از مهمترین جاذبه‌های این شهر به جز کویر آن، گویش بیذوی مردمان این شهر است. این گویش یکی از شاخه‌های زبان‌های ایران مرکزی است.

با توجه به ناشناخته بودن این منطقه بین مردم و برگزارکنندگان تورهای کویری، این منطقه همچنان دست نخورده باقی مانده و پوشش گیاهی و حیوانی آن همچنان به مانند گذشته بکر و متنوع است.

کویر سیازگه

یکی از بکرترین نقاط در ابوزیدآباد، کویر ناب یا سیازگه (ریگ سیاه) است که حدودا در ۸ کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

این منطقه از دور سیاه دیده می‌شود به همین دلیل مردم محلی آن را به این نام می‌خوانند. برای سفر به کویر سیازگه نیازی به سفر طولانی نیست. شما اگر در اطراف کاشان اقامت داشته باشید و مثلا ساکن تهران باشید، می توانید در یک روز از تهران به این کویر بروید.

ضمنا اگر تمایل داشته باشید در این محل اقامت کنید، در نزدیکی این کویر کمپ‌های کویری و همچنین اقامتگاه‌های بومگردی وجود دارد که در چند سال اخیر ایجاد شده‌اند و کار را برای کویرنوردان راحت‌تر کرده‌اند.

منابع:

  1. khabarfoori
  2. wikipedia

موقعیت در نقشه:

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.