منطقه شکار ممنوع کوه بزرگی، انارک

 منطقه شکار ممنوع کوه بزرگی، انارک

موقعیت منطقه شکار ممنوع بزرگی : ۸۵ کیلومتری شمال نایین و ۳۰کیلومتری شمال غرب انارک وسعت منطقه : ۲۲۵۰۰۰ هكتار . محدوده جغرافیایی منطقه: ما بین طول جغرافیایی  53 درجه و ۰۶ دقيقه تا ۵۳ درجه و ۴۶ دقيقه شرقي  و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۲۳ دقيقه تا ۳۳ درجه و ۵۷ دقيقه شمالي . اين منطقه از بهترين زيستگاههاي كشور در زمينه نگهداري و زاد آوري گونه هايي شاخص مانند هوبره ،زاغ بور و  جبير ، شاه روباه و گربه ساناني مثل گربه شني ، کاراکال و گربه وحشی است . نقش ويژه و حساس منطقه بعنوان پل ارتباطي زيستگاههاي يوزپلنگ آسيايي  در فلات مرکزی ایران بطوریکه این منطقه کریدور اساسی پناهگاه حيات وحش عباس اباد و پارک ملی سیاهکوه با پارک ملی کویر مرکزی ایران از طریق ارتفاعات بند انارک و معلی در شرق و منطقه شکار ممنوع خارو و بل العظیم و کوههای یخاب در غرب می باشد. برخورداري از مناطق بسيار متنوع و حمايت كننده پيراموني این شرایط  از امتیازات مهم منطقه محسوب می شود بطوريكه در چهار اطراف اين منطقه زيستگاههاي بسيار غني و بكر مانند ارتفاعات بند انارك و دق سرخ در جنوب،بل العظيم در غرب ، و تاغزارهاي ريگ جن در شمال و دشت چاه خربزه و معلی در غرب است .  قابليت كنترل ،حفاظت و نگهداري منطقه با انرژي و هزينه کم  از ويژگيهاي بارز منطقه بوده و بطوريكه كه اگر از مرزها جنوبي منطقه حفاظت شود حفاظت مرزهاي ديگر به سهولت قابل انجام است.

 

وجود ظرفیتهای سرشار اکوتوریسم برای توسعه صنعت گردشگری و ارتقای شاخصهای اقتصادی و اشتغالزایی جوامع محلی . – وجود ظرفيتهاي عالي و شرایط طبیعی  براي اجراي طرحهاي تكثير گونه هاي شاخص و مهمي مانند هوبره ، آهو ،گورخر و جبير بصورت طبيعي و يا نيمه طبيعي و جذب سرمایه گذاریهای کلان زیست محیطی و تقویت شاخصهای اقتصادی – اجتماعی – وجود بستر و  ظرفيتهاي متنوع براي انجام تحقيقات  و پژوهشهاي پايه اكولوژيك. – همسایگی و پیوستگی منطقه با اکوسیستمهای  های غنی و بکر پیرامونی از جمله مجموعه عظیم ریگ و تاغزار جن و منطقه شکار ممنوع خارو اردستان ، – ارتفاعات پهناور بند انارک و ارتفاعات معلی که این موضوع نیز به لحاظ ارتباط جمعیت های وحوش ، تبادل ژنتیکی و برطرف شدن نیازهای زیستی مطابق با شرایط متغیرمحیطی   از معیارهای وامتیازات  کم نظیر و ارزشمند حفاظتی و طبیعی منطقه به شمار می رود . این منطقه همچنین بعنوان یک  سپر طبیعی از  توسعه و پیشروی  کویر مرکزی جلوگیری می نماید.  

 

حدود اربعه منطقه بزرگي

شمال: از خط الراس كوه دم شرقي به سمت دق زير دم ودر امتداد خط فرضي و در جهت جنوب شرق تا خط الراس كپه ماسه اي حلواني

شرق  : از خط الراس كپه ماسه اي  حلواني در امتدادخط فرضي تا مزرعه علم  صدر آباد واز  آنجا در امتداد جاده جيپ رو تا چاه شور پايين

جنوب : از چاه شور پايين در امتداد جاده خاكي تا حوض حاج لطفي و سپس مزرعه عشين و در ادامه جاده خاكي طالمسي تا سه راه مزرعه سيد طالب  و در امتداد رودخانه  چاه پنير تا تلاقي با جاده دق سرخ -بزرگي

غرب  : از نقطه  تلاقي رودخانه چاه پنير با جاده دق سرخ –  بزرگي و در امتدادجاده جيپ رو تا چاه قلي ودر ادامه به سمت شمال تا سينه گور قبرها و درادامه تا خط  الراس كوه تنوره وپس از آن در امتداد خط فرضي تا خط الراس كوه  دم شرقي  (ادامه مطلب )


نام ارتفاعات و زیستگاههای  اصلی منطقه : مرزهای منطقه ،  زیستگاهها و کوههای ملا هادی ،زیتا ،باباخالد ، بندسیاه ، بزرگی ، سرخشاد ، دوزخ دره ، کلوت قندهاریها ، کلوت چاه سنجد ، کوه قبله ، کوه دم شرقی ، قله تنوره ، کلوت ریز آب مریم ، چاه پنیر ، و دشتها و تاغزارهای پیرامونی از جمله دق سرخ را در بر می گیرد. دامنه ارتفاعی در سطح منطقه بزرگی ما بین ۲۰۴۱ تا ۹۵۵ متغییر است. وضعيت توپوگرافي: ۴۱ درصد كوهستاني و تپه ماهوري، ۴۳ درصد دشتي،۱۲درصد تاغزار و تپه ماسه اي، ۴درصد اراضي سيلابي . در این میان کوههای بزرگی ، زینا ، باباخالد ،قبله ، و دم شرقی چشم انداز کاملاً صخره ای با پرتگاههای متعدد دارد.

 

انارک روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.