دشت لاله‌های واژگون افوس

دشت لاله‌های واژگون افوس

لاله‌های واژگون افوس در شهرستان بوئین و میاندشت استان اصفهان

دشت لاله‌های واژگون افوس و ارتفاعات پربرف از طبیعت زیبای شهر افوس است. این شهر در شهرستان بوئین و میاندشت قرار دارد. آب و هوای افوس معتدل کوهستانی بوده، دمای آن در فصل زمستان کم، و بارش برف زیاد است. در فصل تابستان نیز هوای ملایم و مطبوعی دارد. تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رویش گیاهان علفی و بوته‌ای خودرو در افوس می‌گردد وجود این گیاهان سبب می‌شود که در فصل گرم، دشت‌های آن سرسبز باشد.

چشمه و رودخانه افوس

طبیعت

دامنه‌ها و دره‌های سرسبز کوهستان‌های غرب و جنوب استان اصفهان، در شهرستان‌های فریدن، فریدونشهر، بویین و میاندشت، خوانسار، دهاقان، شهرضا و سمیرم، رویشگاه طبیعی گل زیبای لاله واژگون یا اشک مریم است که از اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت ماه، این نواحی را به بهشتی تماشایی تبدیل می‌سازد.

سد افوس

لالهٔ واژگون با نام علمی "Fritillaria" نام یک سرده از راستهٔ سوسن‌سانان است.

عمر این گیاه بسیار کوتاه است. گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد. لالهٔ واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله است که تا کنون ۱۵ گونهٔ آن در ایران شناسایی شده است. گونهٔ زرد کم‌رنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله زاگرسی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

کوههای دشت افوس

راه ارتباطی

دره لاله‌های واژگون در ارتفاعات جنوبی شهر گردشگری افوس، واقع در ۱۶۰ کیلومتری غرب شهر اصفهان، یکی از نمونه‌های زیبای این مناطق است

 

لاله واژگون کله‌ماری گونه‌ای که در در اروپا می‌روید.

لاله واژگون دشت افوس

 

 

کوههای سرچشمه افوش

موقعیت شهر افوس روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.