تکیه تویسرکانی

تکیه تویسرکانی

نام تکیه تویسرکانی
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری تکیه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۰۷۲
تاریخ ثبت ملی ۱۰ خرداد ۱۳۸۲

تکیه تویسرکانی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، تخت فولاد، غرب خیابان فیض، کوی مخابرات واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تکیه تویسرکانی از جمله تکایای دوره قاجاریه می باشد که در جبهه غربی کاروانسرای ملک روبه روی گنبد رکن الملک واقع شده و و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است اولین تکیه ای است که در محور واله-میرفندرسکی قرار گرفته است . این تکیه برای میرزا عبدالغفار تویسرکانی از علما و مدرسین برجسته اصفهان در قرن سیزدهم هجری متوفی ۱۳۱۹ ه.ق بنا گردیده است. تکیه بصورت صحنی مربع مستطیلی بوده با حجره هایی در اطراف و بقعه ای در وسط که در حال حاضر حجرات تکیه تخریب شده اند.ورودی آن به صورت هشتی در جانب شمال شرقی رو به کوچه واله قرار داشته است.بقعه به سبک متعارف قاجار با پلان هشت ضلعی ساخته شده و دهانه های آن را با مشبک آجری گرفته اند و گنبدی کوتاه سقف آن را پوشانده است و کف آن با کاشی های فیروزه ای پوشیده شده است. حوض که از جمله عناصر معماری تخت فولاد به شمار می رود در جبهه شمالی تکیه قرار گرفته است. این تکیه مدفن عالمان و هنرمندان برجسته ای همچون: -آیت الله میر سید علی نجف آبادی از مدرسین برجسته اصفهان متوفی ۱۳۶۲ ه.ق -حاج سید محمد علی مبارکه ای عالم،خطیب و ادیب عالیقدر متوفی ۱۳۶۵ ه.ق -حاج میرزا حبیب الله نیر،ادیب و شاعر معروف متوفی ۱۳۷۹ ه.ق -میرزا عبدالحسین قدسی شاعر ادیب و هنرمند خوشنویس متوفی ۱۳۶۶ ه.ق -میرزا حسن قدسی،ادیب عالم و استاد خوشنویسی متوفی ۱۳۷۷ ه.ق

این تکیه منسوب به عالم بزرگوار، مرحوم آیت الله میرزا عبدالغفار حسینی تویسرکانی، در اواخر قرن سیزدهم و اوائل قرن چهاردهم هجری است. تكیه در ابتدای کوچه واله و جنوب گنبد مسجد رکن الملک و سمت غربی کاروانسرای صفوی ملک واقع است.

 

    مشاهیر مدفون در تکیه

    میرزا عبدالغفار تویسركانی
عالم جلیل، فقیه جامع و از شاگردان علامه آقا میر سید حسن مدرس مطلق، ملاحسینعلی تویسركانی و میر سید محمد شهشهانی است. سید محمدعلی مبارکه ای از قول پدرش سید علی امام جمعه مبارکه می نویسد: «اگر من سید تویسرکانی را درک نکرده بودم، شاید از جمیع ملکات انسانیت بی بهره و به اشخاص ملبس به لباس علم، به کلی بی عقیده می شدم». همچنین میرزا ابوالحسن فرزند میرزا عبدالغفار نیز عالم فاضل فقیه و از ائمه جماعت مسجدحاج محمدجعفر آباده ای و از محترمین علمای اصفهان و منتقدان به شمار می رفت. فرزند دیگرش سید محمدباقر تویسرکانی، عالمی متواضع و پارسا و متخلق به اخلاق اسلامی بود.

 

    میرزا ابوالقاسم خوشنویس
 فاضل و ادیب خوشنویس، از معلمان مدرسه قدسیه، در کتابت نسخ به قلم خفی متخصص بوده و بسیاری از کتب و قرآن های چاپی زمان وی به خط او است.

 

    میرزا عبدالحسین قدسی
خوشنـــویس، شـــاعـــر ودانـشـمنـــــد مـعـــاصــــر، متخلص به «قــدسی». از اساتید وی می توان از آخوند کاشی، آخوند گزی و حاج آقا منیرالدین بروجردی نام برد. او را خاتم نسخ نویسان ایران به سبک نیریزی و اشرف الکتاب دانسته اند. در مدت عمر خود ۵۰ قرآن تمام نوشت که از جمله قرآن معروف به «صمصام الملکی» است.

 

    میرزا ابوالقاسم مویدالشریعه گیلانی
 معروف به «پروردین»، از ادبا و نویسندگان و روزنامه نگاران فاضل دوره معاصر اصفهان است. اولین روزنامه را به نام «پروردین» در تهران و بعد در اصفهان روزنامه «لوای اسلام» و پس از آن روزنامه «کاشف اسرار» و روزنامه «عصر پهلوی» را منتشر کرد.

 

     سید محمدعلی مبارکه ای
از مشاهیر خطبا و گویندگان اصفهان و ایران و نویسنده توانا بود. در خدمت بسیاری از علما و بزرگان در اصفهان و شهرهای دیگر از جمله آخوند گزی، شیخ عبدالکریم حائری، سید ابوالحسن اصفهانی، میرزا محمدحسین نائینی و شهید مدرس تحصیل کرد.

 

    میر سید علی نجف آبادی
فقیه جامع و از بزرگان علما و محققان  فقها و مدرسان حوزه علمیه اصفهان است. وی علاوه بر تدریس و امامت جماعت در مدرسه صدر و مسجد قطبیه در مجالس به منبر می رفت و اهمیت بسیاری به تبلیغ و ارشاد مردم می داد. از اوصافش جامعیت در علوم و حکمت و زهد فراوان، مطالعه پیوسته، بزرگی طبع و سادگی بود.

 

    میرزا حبیب الله نیر
از ادبا و شعراى نامور اصفهان در دوره معاصر، متخلص به «نیّر» است. از شاگردان آخوند كاشى و شیخ مرتضى ریزى بوده است. در نظم شعر عربى و فارسى و در فن ماده تاریخ گویی ماهر بود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.