خانه شیخ الاسلام

خانه شیخ الاسلام

نام خانه شیخ الاسلام
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری خانه
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۹۷
تاریخ ثبت ملی ۲۹ شهریور ۱۳۵۳

 

خانه شیخ الاسلام مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، چهارراه تختی، کوی هتل پرشیا واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۹۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس :

چهارراه تختي كوچه هتل پرشيا

 

اين خانه كه به عنوان يك اثر بسيار زيبا با معماري خاص دوره قاجار، جزئي از مجموعه خانه هاي شيخ الاسلام است كه از نظر معماري داراي دو جبهه ساختمان در شمال و جنوب است.

قسمت جنوبي كه مهمترين بخش خانه مي باشد داراي يك ايوان با سقف مقرنس كاري و تزئينات نقاشي گل و بوته و دو ستون و يك حوض سنگي در وسط ايوان مي باشد. در اين ايوان ۲ عدد پنجره مشبك چوبي بسيار زيبا با شيشه هاي رنگي و ديوارهائي كه با نقاشي و گچبري تزئين شده اند به زيبائي خانه مي‌افزايند. اتاق كوچكي كه در عقب اين ايوان وجود دارد با مجموعه‌اي از هنر گچبري و مقرنس كاري يكي ديگر از قسمت هاي بسيار جالب خانه مي باشد.

در سال هاي قبل از انقلاب به علت عدم توانائي مالكين در حفظ و نگهداري آن به لحاظ جلوگيري از تخريب و انهدام بنا و همچنين به دليل زوال تدريجي تزئينات قابل توجه معماري، ساختمان خانه شيخ الاسلام در اختيار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت.

از همان زمان اقدامات مرمتي به خصوص در قسمت تزئينات و ساخت درهاي مشبك به وسيله استادكاران متخصص آغاز شد. متأسفانه در سال ۱۳۶۵ اين خانه مورد بمباران قرارگرفت و قسمت جنوب شرقي بنا آسيب هاي جديدي ديد كه عمليات بازسازي و مرمت آن به سرعت انجام گرفت. خانه شيخ الاسلام با مساحت ۱۴۵۵ متر مربع از خانه هاي زيباي اصفهان به شمار مي رود كه واحدهاي صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي در آن مستقر هستند

منبع : isfahan.ir

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.