خانه حاج مصور الملکی

خانه حاج مصورالملکی

نام خانه حاج مصورالملکی
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری خانه
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۹۱
تاریخ ثبت ملی ۲۹ شهریور ۱۳۵۳

خانه حاج مصورالملکی مربوط به دوره صفوی است .  این اثر در تاریخ ۲۹ شهریور ۱۳۵۳ با شمارهٔ ثبت ۹۹۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس : خيابان آيت اله كاشاني، كوچه شهيد اصفهاني، كوي محله نو، بن بست پشت بيمارستان كاشاني

یکی از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان ، خانه حاج مصوّرالملکی، هنرمند نامدار، واقع در محله نو اصفهان است. این خانه بنایی است تاریخی و ارزشمند که قدمتی در حدود دویست و شصت سال دارد و بنا به گزارش ثبت آن در فهرست آثار ملی ، متعلق به اواخر دورۀ زندیه و اوایل قاجاریه است.
هر چند دقیقاً مشخص نیست که سازندۀ این خانه چه کسی بوده ، ظاهراً شخصی به نام "حاج علی نقی"، از بازاریان اصفهان که تیمچه ای نیز به همین نام در بازار دروازۀ اشرف داشته است، از بانیان آن بوده است . به هر روی مرحوم حاج مصوّرالملکی در حدود سال ۱۳۲۰ این خانه را خریداری کرده اند و تا پایان عمر خود در آن سکونت داشتند.
این بنا که به شیوۀ بناهای دوران صفویه ساخته شده است، ۷۴۰ متر مربع مساحت دارد و شامل فضاهای متنوع ساختمانی است که در چهار سوی حیاطی مستطیل شکلی در مرکز خانه قرارگرفته اند.

ورودی اصلی خانه از راه دالانی در گوشۀ جنوبی حیاط قابل دسترسی است و به این صورت قرار گرفته که درِ ورودی، به روی هشتیِ مشترک با خانه های مجاور باز میشود.
سمت شمالی خانه شامل تالار پذیراییِ شاه نشین داری ، به ارتفاع دو طبقه است که مزین به ارسی پنج دهنه مشبک کاری شده و همچنین انواع آرایه های مقرنس کاری ، قطاربندی، گره چینی، نقاشی دیواری و آیینه کاری است. در دو سوی تالار، دو اتاق که به آنها "گوشواره" میگویند، قرار گرفته که هر دو از یک طرف رو به حیاط ، ارسی دارند و از طرف دیگر با ارسی های مشبک کاری شدۀ ظریفی به درون تالار اشراف دارند.
در گوشۀ ضلع شمالی خانه، حوضخانه ای صلیبی شکل به ارتفاع دو طبقه، با حوضی هشت گوشه در میانه و نورگیر زیبایی بر فراز سقف آن قرار دارد که سرتاسر دارای تزیینات گچبری و مقرنس های چشم نواز میباشد.
در سمت جنوب ، تالاری سه دری به همراه مهتابی وسیعی در طبقۀ دوم آن مشاهده میشود که با وجود دو اتاق در آن وهمچنین ایوان کم عمق ستونداری که خود مانند شاه نشینی برای این فضا است، همچون حیاط دومی برای خانه بوده و میتوانسته به عنوان بهار خواب این خانه مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین هر یک از دو ضلع شرقی و غربی خانه هم دارای یک تالار (که با ارسی چوبی رو به حیاط میباشد) و دو اتاق سه دری است.

 

 

 

 

 

 

منبع: mosaverolmolki.com

 

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.