مسجد قطبیه (حسینیه خلجا)

مسجد قطبیه (حسینیه خلجا)

نام مسجد قطبیه (حسینیه خلجا)
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری مذهبی، حسینیه
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۰۲۲۹
تاریخ ثبت ملی ۲۳ شهریور ۱۳۸۲

مسجد قطبیه (حسینیه خلجا) مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، خیابان طالقانی، نرسیده به چهارراه شهید حجاریان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

افرادی که در این مسجد امامت کردند ملااسدالله فرادنبه اي -محمدباقر فشارکی

سر در مسجد قطبیه مربوط به سدهٔ ۱۰ ه. ق. است و در اصفهان، کاخ گنجینه چهل ستون واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۱۳ با شمارهٔ ثبت ۲۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد قطبيه، اصفهان
در خیابان طالقانی امروز مسجدی قرار دارد که با توجه به کتیبه ی سردر آن در زمان سلطنت شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده است. این کتیبه در حال حاضر در کاخ چهلستون نگهداری می شود و به همراه سردر، در مجاورت یکی از دیوارهای این کاخ نصب شده است.

توضیح اینکه در حدود ۵۰ سال پیش که خیابان طالقانی امروز که در آن زمان خیابان خوش و بعد از آن خیابان شاه نامیده می شد تعریض می شد این سردر در معرض نابودی قرار گرفت بنابراین سردر عیناً به کاخ چهلستون منتقل شد و امروز بازدید کنندگان کاخ چهلستون، این سردر زیبا و کتیبه آن را نیز مشاهده می کنند.

به هر حال کتیبه سردر که به خط ثلث با کاشی سفید معرق بر زمینه لاجوردی با خط ابوسعید امامی نوشته شده، تاریخ ۹۰۵ هجری قمری را بر خود دارد. به موجب مفاد این کتیبه و تحقیقات پژوهشگران، بانی و سازنده این مسجد قطب الدین علی باب الدشتی بوده است.
مسجد قطبیه صحن کوچکی دارد و به دلیل تعریض خیابان از در ورودی مسجد به دالانی وارد می شویم وسپس به گرمخانه تابستانی گنبد دار وارد می شویم.که ستونهایی به ارتفاع پنج تا شش متر دارد. این مسجد  دارای ۴ صفه است که قبری در صفه شمالی آن قرار دارد.
اگر چه کتیبه ای که بر سنگ سیاه قبر نوشته شده صاحب قبر را شخص دیگری می داند، اما مردم اصفهان آن را متعلق به قطب الدین باب الدشتی می دانند و زیارت می کنند. در صحن مسجد که به شکل  ذوزنقه ومربعی است حوضی بوده که هم اکنون باغچه ای کوچک است در صحن مسجد سنگابی قرار دارد که اشعاری به خط نستعلیق برجسته بر آن نوشته شده است.
مفاد این اشعار حاکی از این است که این سنگاب در سال ۱۳۰۷ هجری قمری به هنگام سلطنت ناصر الدین شاه قاجار نصب شده است.در گوشه ضلع شمال شرقی مسجد بر بالای دیوار کتیبه سفید کوچکی وجود دارد که برکاشی های سفید  گلدانی باگلهای رنگارنگ نقش بسته ومیله ای فلزی از آن بیرون زده شده است وکار ساعت آفتابی را انجام می دهد . این مسجد در ضلع جنوبی شبستان نسبتا بزرگی دارد  با ستون های سنگی وسقف ضربی وگچ اندود می باشد وکاشی کاری در آن مشاهده نمی شود .مسجد دارای دو درب ورودی یکی از خیابان ودیگری به کوچه باریکی که نهایتا به خیابان می رسد می باشد .کاشی کاری های دور مسجد وخطوط بنایی آن بسیار زیبا است .
با آنکه این مسجد تغییرات بسیاری کرده و کاشی های آن لطمات فراوان دیده اند اما هنوز هم بسیار زیبا هستند چرا که به قول یکی از پژوهشگران خارجی «… این کاشیها دارای ویژگی هـای عصری هستند که زیباترین کتاب های دارای تذهیب و حواشی ایران در آن به وجود آمده است …»
مسجد قطبیه (حسینیه خلجا) مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، خیابان طالقانی، نرسیده به چهارراه شهید حجاریان واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۲۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . در این مسجد علمائ بزرگی مانند آیت الله درچه ای وحجت الاسلام آقا کاظم مدرس اقامه نماز می نموده اند . این بنای تاریخی نیازمند توجه مسئولین می باشد .

منبع: isfahan.irib.ir

موقعیت روی نقشه

 

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.