چهارباغ بالا اصفهان

 

 

 

 

چهارباغ بالا.

 

یکی از مجموعه خیابان‌های تاریخی شهر اصفهان است که چهار باغ نام دارند. چهارباغ بالا، چهارباغ پایین، چهار باغ عباسی و چهارباغ خواجو از خیابان‌های تاریخی اصفهان هستند.

این خیابان در جهت شمالی-جنوبی و در قسمت جنوب زاینده‌رود قرار گرفته که بالای شهر اصفهان به‌شمار می‌آید. به همین دلیل به آن جهارباغ بالا گفته شده‌است. این خیابان از پل مشهور و تاریخی سی و سه پل در تقاطع آن در شمال با زاینده رود آغاز و در جنوب در میدان دروازه شیراز (میدان آزادی اصفهان) خاتمه می‌یابد. قدمت این خیابان به روزگار صفویان می‌رسد.

این خیابان تقریبا در مرکز شهر قرار دارد. در قسمت شمالی آن (در کنار زاینده رود و دهنه ی سی و سه پل) مجتمع تجاری کوثر و در میان خیابان مجتمع تجاری پارک قرار دارد که هردو از مراکز خرید مهم شهر به شمار میروند.

همچنین این خیابان از میان توسط چهارراه نظر به دو قسمت تقسیم شده که این چهارراه تقاطع خیابانهای میرفندرسکی (به اختصار میر) و نظر (نظر شرقی‌) با چهار باغ بالا می‌باشد.


 

ساختمانها و مراکز مهم

۱- مجتمع اداری تجاری کوثر(زاینده رود)

۳- مجتمع تجاری پارک

۴- تالار بورس اصفهان

۵- اداره مخابرات استان اصفهان

۶- مجتمع تجاری اوسان (مجتمع تجاری)

۷- شرکت ملی‌ نفت

۸-شرکت ملی گاز

۹-مجتمع تجاری پارک

ساختار فیزیکی‌ خیابان

به صورت کلی‌ خیابان از دو مسیر سه باند شمالی و جنوبی برای خودروها تشکیل شده که در میان دو مسیر دو مسیر پیاده رو با باغچه و فضای سبز قرار دارد. همچنین علاوه بر پیاده روهای میانی، همچنین دو مسیر پیاده رو در دو کنار‌ه‌های خیابان طراحی شده است. مسیرهای پیاده رو میانی به در چندین قسمت توسط مسیرهای چرخش خودرو بین دو مسیر شمالی و جنوبی قطع شده است.

همچنین به خاطره مسیر مناسب پیاده روی و نیمکت‌های تعبیه شده در میانه‌ ی خیابان این مسیرها برای پیاده روی سالمندان و دوچرخه سواری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه در وسط خیابان در تقاطع چهار راه نظر حوض آبی قرار دارد که چهره خیابان را زیباتر ساخته است.

 

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.