غار دوگیجان

 غار دوگیجان

اين غار، که از نوع غارهاى استلاکتيت‌ است، ‌در شرق شهر مرند قرار دارد و راه دسترسى به آن سواره‌رو مى‌باشد. دوگیجان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی درقسمت شرقی حومه شهرستان مرند واقع شده که پس از گذشتن ار روستای ارد کلو و بناب جدید و زرقان به این روستا می رسیم. مابین روستای زرقان و دوگیجان کوه مرتفعی است به نام مقاطقع  که غار در این کوه واقع شده است. دهانه غار به عرض ۳/۵ متر است. غار به فاصله حدود ۶ کیلو متری شرق روستا واقع شده که از دو مسیر مالرو می شود به آن رسید. ورود به غار بصورت تقریبا عمودی از سوراخی که میبایست بصورت تک تک وارد آن شد میسر است.

روستاي دوگيجان ( در اصطلاح محلي دويجان ) از توابع شهر بناب جديد در شهرستان مرند بوده و بعلت وجود آب فراوان يک منطقه سرسبز کشاورزي و حاصلخيز مي باشد. ارتفاع روستا از سطح دريا ۲۱۵۰ متر مي باشد. چشمه آب و آبشار معروف آغ سو در فاصله تقريبي ۷ کيلومتري روستا و در ارتفاع ۱۸۰۰ متري از سطح دريا قرار گرفته و در تمام فصول سال آب زلال و سرد آن منطقه را سيراب مي کند. اين چشمه در زير کوهي قرار داشته که در قله آن به ارتفاع ۲۲۰۰ متر يک غار طبيعي آهکي وجود دارد که بعلت زيبائي داخل آن بر جذابيت اين منطقه مي افزايد . دهانهغار خيلي تنگ بوده و يک نفر به سختي مي تواند وارد شود ولي سقف داخل غار در برخي جاها به ۵ متر نيز مي رسد. غار از دو دهليز بالا و پائين تشکيل شده و داخل آن بخاطر تاريکي مطلق زيستگاه مناسبي براي خفاشها مي باشد. جهت رفتن از روستا تا چشمه و غار دو مسير متفاوت وجود دارد که هر دو مسير سرازيري مي باشد. مسير اول مسير مناسب مالرو که مي توان با خودروي شاسي بلند نيز به آنجا رفت مسير دوم مسير بکر و هيجاني دره بوده که ديواره هاي دو طرف دره کوههاي بلند ريزشي توام با خطر ريزس تخته سنگها است.
بازديد از اين منطقه مي تواند برنامه مناسب يک روزه براي گروههاي کوهنوردي و افراد علاقه مند باشد. ضمنا نوع کوهنوردي هم از نوع کوهنوردي معکوس است.

منبع:

http://sahandtopragi.blogfa.com/post/98

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.