پیست اسکی پیام مرند

 پیست اسکی پیام

 پيام يكي‌ از زيباترين تفرجگاه هاي‌ زمستاني و تابستاني آذربايجان شرقي‌ است.
"منطقه "پيام " يكي‌ از زيباترين و مهمترين تفرجگاه هاي‌ مردم آذربايجان شرقی مي‌باشد كه در طول سال مورد توجه جهانگردان داخلی و خارجی است در طول فصل سرما كمتر خانواده اي‌ در تبريز و ديگر شهرهاي‌ آذربايجان شرقی و استان های همجوار را می توان يافت كه براي‌ انجام ورزش های زمستاني‌ و نيز استفاده از طبيعت بكر و زيبای زمستانی پيام به اين منطقه نرفته باشد. آقاي دكتر دانشور رئيس هيئت اسكي مرند و مدير پيست اسكي پيام ميباشند و ازجمله اشخاص علاقه مند به ورزش اسكي هستند ايشان با عشق وعلاقه فراوان براي رسيدن پيست به استاندارد هاي جهاني سعي و تلاش ميكنند . درضمن براي آموزش اسكي هم ميتوانيد با دفتر هيئت اسكي واقع در همين مكان صحبت بفرمائيد . آقا فرهاد يكي از مربي هاي خوش اخلا ق و وارد بكار است كه در عكس بالا در حال آموزش دادن هستند.
 
پيست اسكی پيام كه در ارتفاعات اين منطقه واقع شده است در روزهای تعطيل پذيرای بسياری از خانواده ها است .
 
پيام منطقه اي‌ روستايي‌ را شامل مي‌شود كه در بخش مركزي‌ شهرستان مرند و در دامنه ارتفاعات رشته كوه ميشو واقع شده و از مرتفع ترين گردنه هاي‌ حد فاصل تبريز به ماكو در استان آذربايجان غربي‌ است . نام قديمي‌ پيام (يام )مي‌باشد كه هم اكنون نيز همين نام در گفت وگوهاي‌ محاوره اي‌ مردمان آذربايجان بر زبان ها جاري‌ است . يام در زبان مغول به معني‌ اسب چاپار مي‌باشد كه در مسيرهاي‌ مختلف در هر منزلي‌ مستقر بود تا پيك مورد نظر سوار بر آن را به مقصد برساند كه با گذر زمان نام يام از سوي‌ فرهنگستان ايران به پيام تبديل گرديد. از آنجاييكه قزوين ، ميانه ، تبريز و ماكو يكي‌ از قديمي‌ترين و مهم ترين شاهراه هاي‌ ارتباطي‌ شرق به غرب در طول تاريخ بوده است كاروانسراي‌ موجود در منطقه پيام نيز حكايت از تعلق آن به دوره مغول و صفويه دارد كه ازمهم ترين تاسيسات ميان راهي‌ اين محور به شمار مي‌آمد.
 
بنای قديمی اين كاروانسرا كه در فاصله ۵۴ كيلومتری تبريز به مرند قرار گرفته است به علت شرايط سخت اقليمی، تسلط ماشين بر جاده ها و فقدان مراقبت به شدت صدمه ديده و فرو ريخته است . ساختمان كاروانسرا مستطيلیشكل و به طول و عرض ۴۸ در۶۲ متر میباشد كه در چهار گوشه آن با چهار برج مدور به قطر۷ متر تقويت مي‌شود.
 
اين بناي‌ قديمی در سال۱۳۷۸ با توجه به اهميت محور شمال به جنوب و آماده كردن ايستگاه هايی برای اقامت واستراحت ايرانگردان با استفاده از اعتبارات تبصره ۳۶ قانون بودجه آن سال در كالبد قديم و پيش بينی كليه امكانات رفاهی مدرن بازسازی شده است .
تغييرات لازم براي‌ زندگي‌ كنونی در آن لحاظ شده به گونه ای كه طرح جديد آن تجربه تازه ای از آشتی و تلفيق كالبدی معماری سنتی با زندگی جديد مي‌باشد و مجهز به برق اضطرای، تلفن ، تاسيسات گرمايش و اينترنت است . زمستان هاي‌ سرد و برف گير از ديگر ظرفيت هاي‌ بسيار مناسب جلب گردشگر به منطقه پيام است كه داشتن پيست اسكي‌ در اين منطقه باعث شده است سالانه عده كثيری از گردشگران داخلی و خارجی به اين سمت روانه شوند.
 
پيست اسكی پيام كه در ارتفاعات اين منطقه واقع شده است در روزهای تعطيل پذيرای بسياری از خانواده ها است كه صف طولانی خودروها در كنار جاده منتهی به پيست زيبايی خاصی را به منطقه می دهد.

tabriztourist
 
تابستان های پيام نيز به دليل مطبوع بودن آب و هوا و داشتن طبيعت زيبا، آبهاي‌ روان و چمنزارهای چشم نواز همه روزه علاقه مندان طبيعت و گردشگري‌ را به خود جلب می کند.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.