زیارتگاه علی داشی اندریان

زیارتگاه علی داشی اندریان

این بقعه در حدود ۲ کیلومتری روستای اندریان ودر مسیر جاده اصلی روستا قرار دارد در این محل پنج قبر وجود دارد که یکی از آنها در یک اتاق وچهار قبر دیگر درسالن اصلی قراردارد وبرای زیارت آنها روستاییان آداب و رسوم خاصی نیزداشتند در کنار آن مسجدی نیز بنا شده است در سالهای قبل روزهای پنجشنبه و ایام عزاداری وسوگواری مذهبی همیشه در این محل مراسم تعزیه برگزار میشد و نذورات پخش می کردند .

براساس گفته استاد خاماچی در این محل شخصی بنام علی و خانواده وی دفن شده اند ایشان در بدو ورود دین مبین اسلام به این منطقه در اینجا مکتبی تشکیل داده بودند و عالمان دینی تربیت می کردند و برای ترویج دین اسلام به اطراف گسیل می داشتند که پس از فوت ایشان و خانواده اش در این محل دفن شدند به همین خاطر مورد احترام اهالی می باشد.

لازم به ذكر است  بارش باران و رانش كم زمين باعث ترك خوردن ديوارها شده واين زيارتگاه را در وضع نا بساماني قرار داده است.

موقعیت جغرافیایی

این روستا درمنطقه خوش آب وهوا وشدیدا کوهستانی وییلاقی و محصور در بین کوههای سواسدان (سوباستان یا سوباشدان) – نسوق – کلارد – سقا – پیر و میرانسوق قرار دارد.زمستانهای سخت و پربرف وتابستانهای خنک ومعتدل دارد چشمه های آب خنک وگوارای فراوانی دارد که سولاماهار. زنبورخونی.سلطان یوردی. جرجلان. کسخونی. خسران. ییلا ق. قوتور سویی. چای جشمه. و…. از آن جمله اند.

همسایگان اندریان عبارتند از . روستاهای سهرون و بیشک در شمال – ینگجه و عظیم در شرق – میوه رود وجوانان گروه در جنوب – و حاجیلار وگوراند در غرب .

برای رفتن به این روستا از مبدا تبریز سه مسیر ارتباطی وجود دارد که به ترتیب کوتاهترین مسیر عبارتند از

۱-تبریز – امند – ایوند – کهل- قینر- طرزم – ارزیل – اندریان حدود ۹۸کیلومتر این راه کوهستانی بوده طبیعت زیبایی دارد ودر فصل زمستان به علت برف گیر بودن بسته است.

۲-تبریز – خواجه – سرند – ورزقان – جاده خارانا – سه راهی محمدخان – حاجیلار – اندریان حدود ۱۵۰کیلومتر این مسیر نیز کوهستانی میباشد ولی به همت مسولین محترم منطقه در طول سال باز است . این جاده از کنار قلعه جوشین و بقعه امامزاده سید ابراهیم خلیل در ۳۰ کیلومتری ورزقان رد می شود

۳- تبریز – مرند – هادیشهر – سیه رود – خاروانا – اندریان این مسیر طولانی بوده ودر دهه پنجاه و شصت هجری که دو مسیر قبلی وجود نداشت استفاده می شد.

 

منبع:

http://anderyan.niloblog.com/p/21/

http://andariany.blogfa.com/

 

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.