باغ گلشن راز شبستر (آرامگاه شیخ محمود شبستری)

باغ گلشن راز شبستر (آرامگاه شیخ محمود شبستری)

استان: آذربایجان شرقی

شهرستان: شبستر

شهر: شبستر

شهر شبستر زادگاه گلشن راز، آرامگاه شیخ محمود شبستری، سراینده گلشن راز

آرامگاه سعدالدین محمود بن عبدالکریم بن یحیی موسوم به شیخ محمود شبستری به همراه مزار استاد او بهاءالدین یعقوب تبریزی در باغ گلشن راز شبستر قرار گرفته‌است.

شیخ محمود شبستری یکی از بزرگان ادب و عرفان پارسی در سال های پایانی قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری محسوب می شود. وی به سال ۶۸۷ ه.ق بر اثر بیماری در همان شهر درگذشت.

در این میان گرچه روزگار مجال دیدن بیش از ۳۳بهار را به وی نداد اما وی در همین مدت کوتاه آثاری به جای گذاشته که هر یک در عرفان و ادب پارسی جایگاه ویژه ای دارد. آثاری همچون مثنوی سعادت نامه مرآت المحققین ، زمان و مکان ، معراجیه ، شاهنامه ، کنزالحقایق و حق الیقین فی معرفه رب العالمین نگاشته های وی را شامل می شوند.

اما آنچه شیخ را شهره ایران و جهان ساخته مثنوی گلشن راز اوست که در سال ۷۱۷ ه. ق در پاسخ ۱۷ سوال از مسائل عرفانی اهالی خراسان سروده است. یادآور می شود اروپاییان از قرن ۱۷ میلادی با آثار شیخ محمود شبستری آشنا شده و گلشن راز وی به زبان های لاتین ، انگلیسی و آلمانی ترجمه و چاپ شده است.

بنای این آرامگاه به سال‌های پایانی سده هفتم هجری می‌رسد؛ البته بعدها در دوران سلطنت محمد شاه قاجار توسط وزیر وی حاجی میرزا آغاسی تخریب و از نو ساخته شد. سنگ‌نبشه‌های مرمرین نقش‌برجسته نیز در سال ۱۲۶۷ هجری برروی مزار شیخ محمود و بهاءالدین گذاشته شد. میرزا حسن‌خان سپهسالار در سال ۱۲۹۷ هجری این بنا را مرمت کرد.

شکل و طراحی مجموعه فوق که به سبک معماری سنتی ایرانی و اسلامی است به شکل یک انگشتری است که در محل نگین انگشتر، محل دفن شیخ محمود جای گرفته است .

 

 

منبع: tasnimnews.com

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.