سهزاب

روستای سهزاب

سهزاب
روستا

 
کشور  ایران
استان‌های ایران استان آذربایجان شرقی
شهرستان‌های ایران شهرستان سراب
بخش (تقسیمات کشوری) بخش مرکزی شهرستان سراب
تقسیمات کشوری در ایران دهستان آغمیون
جمعیت (۱۳۸۵)
 • جمعیت ۶۸۳

 

سهزاب یکی از روستاهای شهرستان سراب در استان آذربایجان شرقی ایران است. این روستا در خاور شهر سراب در دهستان آغمیون جای گرفته است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این روستا ۶۸۳ نفر (۲۰۱ خانوار) بوده است.
روستای سهزاب در نزدیکی روستای آغمیون (مرکز دهستان) واقع شده است. روستای سهزاب (صحرا) میان دو کوه واقع گردیده و رودخانه‌ای که از میان آن می‌گذرد جلوه بسیار زیبایی به این روستا داده است. سهزاب در ۶ ماهه اول سال پذیرای گردشگران بسیاری از مناطق دور و نزدیک است. در این روستا که از طبیعت بکری سود می‌برد، جنگلی با درختان میوه وجود دارد که انواع حیوانات را می‌توان در آن یافت. این روستا در فصل تابستان بسیار خوش‌آب و هوا و زیبا است.

شرح مختصری از جاذبه های گردشکری سهزاب

 

    روستای توریستی سهزاب یکی از جاذبه های گردشگری ایران در آ.ش- شهرستان سراب     بشمار می آید که در۱۰ کیلو متری جاده سراب – سرعین(اردبیل) واقع شده است .
    روستای جنگلی سهزاب دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است که مختصراْ به آن اشاره     خواهیم کرد سهزاب در دامنه کوههای منتهی به سبلان قرار گرفته که از طبیعت بسیار زیبایی
    برخوردار است و قسمت اعظم آن را درختانی همچون بید وسرو و انواع درختان میوه تشکیل     داده اند و کوه های مجاور آن با سرسبزی خاصی چهره زیبایی سهزاب را دو چندان کرده اند .
    از میان سهزاب رودی در تمام ایام سال جریان دارد که سلی چای(سهزاب چایی) نام     دارد سلی چای از کوه ها و چشمه های سبلان سر چشمه گرفته و پس از طی مسافتی     طولانی به رودخانه آجی چای متصل می گردد این رودشاهرگ همه زیبایی های سهزاب     است که ازاین نعمت خدادادی روستا های مجاور سهزاب نیز بی نصیب نیستند . به واسطه ی     این رود پر برکت کارگاههای پرورش ماهی قزل آلا ساخته شده است و نا گفته نماند گر چه این     ماهی ها پرورشی هستند ولی به سبب آب ناب این رودو محیط سالم سهزاب گوشت این     ماهی هااز ماهی های دریای شمال هم لذیذتر است .
    بر اساس تحقیقات به عمل آمده توسط کارشناسان . آب شرب سهزاب که از چشمه های این     روستا می باشد یکی از چند آب برتر ایران بشمار می آید.     طبیعت سرسبز و زیبای سهزاب آنقدر شبیه نواحی شمالی کشور می باشد که بعضی ها آن     را با شمال قیاس می کنند ولی یک فرق اساسی بین این دو می باشد که شمال با تمام    زیبایی هایش از یک نوع هوای شرجی بر خوردار است که باعث مشکلاتی برای گردشگران و    توریستان می شود اما سهزاب دارای هوای مطلوب و خنکی می باشد که به انسان طراوت و    شادابی فوق العاده ای می بخشد .

    سهزاب در یک منطقه ی کاملا کوهستانی قرار دارد که زمستان های بسیار سردی درآن حاکم     است اما برخلاف زمستان فصل بهار و تابستان بسیار زیبایی دارد که توجه پرندگان مهاجر     را هم به خود جلب نموده و از انواع آن می توان به غاز وحشی – لک لک – مرغ دریایی و…..     اشاره کرد که همه ساله در ماههای اول بهار چهره دیگری به روستا می بخشند . در طول این     شش ماه سهزاب میزبان گردشگران و مهمانان کثیری از نقاط مختلف کسور است . لازم بذکر     است در طول سالهای پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چندین تن از سناتور های دربار پهلوی     (بهادری ها) در این روستا سکنی گزیده بودند که بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی این     روستا را ترک کردند ولی آثاری از ویلا ومستقلات آنها در سهزاب بجا مانده است
    سهزاب دارای باغات میوه فراوانی است که از جمله می توان به زردآلو معروف – انواع سیب     گلابی معروف – آلبالو – آلو مخصوص – گیلاس – خیار و….اشاره کرد که مقدار آن به حدی زیاد
    است که اغلب بر زیر در ختان باقی می ماند از این رو به سهزاب لغب بهشت ثانی داده اند .
    چندعامل دست به دست هم داده اند تا سهزاب به جمع مکانهای توریستی و گردشگری ایران     بپیوندد .
    ۱- رود پرآب سلی چای سهزاب
    ۲- آب و هوای لطیف و خنک کوهستانی
    ۳- قرار گرفتن بین دامنه کوهها
    ۴- مراتع و ارتفاعات سرسبز و زیبا به وسعت زیاد
    ۵- نمای زیبای کوه سبلان از سهزاب
    ۶- باغات میوه و درختان انبوه و……
    و این مختصری از چهره زیبایی های سهزاب است که امیدواریم در آینده ای نزدیک با تحقیق
    بیشتر و با کمک مسئولان و شورای اسلامی سهزاب بتوانیم گوشه ای از زیبایی ها و جاذبه
    های گردشگری این زیبای ناشناخته را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم

 

 

موقعیت روی نقشه

 

 

منابع:

ویکیپدیا

sahzab.parsiblog.com

irsabalansahzab.lxb.ir

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.