باغمیشه

باغمیشه(باغمئشه یا باغمَشه)یکی از محله‌های تاریخی شهر تبریز است. این محله در شمال شرق شهر واقع شده و از سمت شمال به دامنه‌های کوه عون بن علی و از سمت جنوب به کرانه‌های رود اسبه‌ریز محدود شده‌است. خیابان عباسی " فرح سابق " از میان این محله عبور کرده و از سمت شرق به شهرک باغ‌میشه و از سمت غرب به پل‌قاری و درب باغ‌میشه منتهی می‌شود.

در زبان ترکی آذربایجانی، میشه به معنای جنگل است که به‌علت وجود باغ‌های فراوان و جنگل‌مانند در باغ‌میشه، این محله بدین نام مشهور گشته‌است.

باغ‌ها

در گذشته باغ‌میشه باغ‌های بسیاری را در خود جای داده بود و اغلب ساکنان آن به باغبانی و کشاورزی مشغول بودند. از مهم‌ترین محصولات باغی آن که علاوه بر تأمین نیاز شهر به سایر نقاط صادر می‌شد، می‌توان به زردآلو، آلبالو، آلوچه، انگور، سیب، شفتالو و گلابی اشاره کرد.

آب باغ‌های باغ‌میشه از طریق چشمه‌ها، رودها و قنات‌ها تأمین می‌شده‌است؛ به گونه‌ای که برروی رود اسبه‌ریز، چندین آسیاب جهت تهیه آرد ایجاد شده بود.

بعدها با مهاجرت مردم از روستاها به شهر و تخریب باغ‌ها برای احداث خانه‌های مسکونی، اکثر باغ‌های باغ‌میشه نابود شدند و امروزه تنها چند باغ کوچک در کنار رود اسبه‌ریز باقی مانده که آن‌ها نیز در حال تخریب‌اند. در میانه های دهه هشتاد خورشیدی بخش وسیعی از زمین های کشاورزی بویژه باغات پر محصول منطقه خوش آب و هوای تبریز باغميشه توسط سازمان شهرداری تغییر کاربری یافته و به سرمایه گذاران خارجی سپرده شد. پس از قلع و قمع انبوه درختان باغات محدوده جنوبی منطقه باغمیشه و نابودی گسترده اراضی کشاورزی و تخريب پوشش گياهی بخشی از زمین ها به املاک سازان ترک تبار سپرده شد و در محل مذکور دو ساختمان بزرگ ساخته و سپس تبدیل به هتل و مجتمع تجاری لاله شد. در دیگر بخش های باغات زدوده شده باغمیشه بصورت انبوه واحد های آپارتمانی ساخته شد و امروزه در مجاورت رودخانه همواره خروشان باغمیشه که از ارتفاعات سهند سرچشمه می گيرد ساخت و سازهای گسترده ای در شرف انجام می باشد .با ساخت و سازهای بیش از حد انجام شده در محدوده شمال شرقی شهر تبریز ( باغمیشه ) امروزه دیگر هیچ باغ و زمین کشاورزی در این منطقه خوش آب و هوا باقی نمانده و این ساخت و سازی های بی رویه در حالی روی داده که محدوده وسیع باغمیشه تبریز روی گسل زمین لرزه منطقه شمالغرب کشور قرار گرفته لذا از نظر بسیاری از کارشناسان و استادان علم زمین شناسی هرگونه ساختمان سازی در محدوده باغمیشه تبریز می تواند بهنگام وقوع زمین لرزه آثار زیان بار و خطرناکی را در پی داشته باشد هم اکنون در محدوده شمالی منطقه وسيع باغميشه تبريز ( رشديه ) و در دامنه ارتفاعات عون بن علی بدون در نظر گرفتن عواقب بسيار خطرناک ناشی از قرار گرفتن محدوده جغرافيايی باغميشه روی خط گسل فعال شمالغرب کشور برج های بلندمرتبه مسکونی در حال ساخت می باشد. پيش از آغاز عمليات های اجرايی کارشناسان مربوطه بارها نسبت به تبعات منفی و احتمال ريزش کوه ها بروی بناها و ساختمان ها بهنگام وقوع زمين لرزه هشدار داده بودند با اين حال همچنان روند ساخت و ساز ساختمان های بلندمرتبه در منطقه باغميشه تبريز با شتاب بيشتری انجام می پذيرد.
کوی‌ها

فهرست کوی‌های محلهٔ باغ‌میشه:

    ششگلان
    پاچراغ
    پل‌سنگی
    بیلان کوه
    کلانتر
    حسن کوچه‌سی
    سرچشمه
    سیاوان

ربع رشیدی محله باغمیشه تبریز.

    قله
    کلانترکوچه
    حاج هاشم
    حاج فخر
    میرآقا

شهرک باغمیشه
این محله در زمان رضا شاه و پسرش محمد رضاشاه متعلق به اهالی محله بارنج بوده ودر اوایل دهه هفتاد شمسی در قسمت شرقی محله تاریخی باغمیشه شهرک مسکونی جدیدی به نام شهرک باغمیشه تاسیس شد.این شهرک آب و هوای پاک تری نسبت به مرکز تبریز دارد و هوای آن در تابستان معتدل و گواراست .تقسیم بندی محلات آن به صورت مدرن و شیت / Shit انجام شده ولی اندازه قطعات مسکونی آن بزرگ نیست.هم اکنون این شهرک دارای سه میدان بزرگ به نام های اطلس (این میدان بزرگ متعلق به یکی از روستاييان بارنجی بوده و به قیمت باور نکردنی به شهرداری منطقه ۵ واگذار نموده ) و ونک و ارغوان می باشد و مهمترین خیابان و معروفترین نقطه آن خانه چوبی زیبا و ديدنی است که در شیت ۴ و در میدان شقایق قرار دارد.

موقعیت روی نقشه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.