هرات (یزد)

هرات
Yazdfarda32609.jpg
کشور  ایران
استان یزد
شهرستان خاتم
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی تاج آباد
مردم
جمعیت ۱۳۰۰۰
رشد جمعیت ۲٫۵ درصد
تراکم جمعیت ۲۰٫۹۸ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۴٬۳۰۲ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۰۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۸٫۵
میانگین بارش سالانه ۳۰۰ میلی‌متر
اطلاعات شهری
ره‌آورد پسته، زرد آلو، انگور، انواع نان
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۵۲
هرات بر ایران واقع شده‌است

هرات
روی نقشه ایران
۳۰.۲۰° شمالی ۵۴.۲۰° شرقیمختصات: ۳۰.۲۰° شمالی ۵۴.۲۰° شرقی

هرات مرکز شهرستان خاتم است که در جنوبی‌ترین نقطه استان یزد میان استان فارس و استان کرمان قرار دارد. هرات تا سال ۱۳۵۹ یکی از دهستان‌های شهرستان شهربابک بوده‌است. از شمال با بخش مروست (استان یزد)، از شرق با شهربابک(استان کرمان) و از غرب با بوانات (استان فارس) و از جنوب با نی ریز(استان فارس) همسایه‌است. هرات در سه راهی یزد، شیراز، کرمان قرار گرفته‌است.

از جاذبه‌های این شهر می‌توان به سر چشمه نهر مسیح در ۵ کیلوتری جنوب شرق شهر هرات، قلعه ملکی، قلعه محمد کریم خان، قلعه محمد باقری، جنگلهای باغ شادی و باغ معدن، منطقه شکار ممنوع قره تپه هرات و… اشاره کرد بخش عمده این شهرستان زیر پوشش جنگلی قرار دارد.

شهر هرات دارای تنها رود خانه دائمی استان یزد می‌باشد که دبی آب قبلاً بیش از ۴۰۰ لیتر در ثانیه بوده ولی هم اکنون ۲۷۰ می‌باشد.

نمایی از تالار فرهنگیان هرات در خیابان نهر مسیح غربی

 

وضعیت اجتماعی

این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود و هم جواری با استان‌های فارس و کرمان از نظر قومی و فرهنگی دارای ویژگی‌های خاص خود می‌باشد. این منطقه مابین استانهای فارس، کرمان و یزد قرار گرفته که این منطقه همان آراتا (هرات) یعنی مرکز آریاییان می‌باشد. این موقعیت خاص باعث مهاجرپذیری و رشد فرهنگهای گوناگون در این منطقه شده‌است. به گونه‌ای امروزه در این شهرستان آمیزه‌ای از فرهنگ مردم فارس، کرمان و یزد مشاهده می‌شود برای مثال لهجه تکلم مردم ترکیبی از گویش‌های مردم فارس و کرمان می‌باشد.

از لحاظ پوشش مردم ساکن خود شهرستان پوشش آن‌ها با پوشش رسمی کشور یکسان است ولی در برخی از روستاها زندگی عشایری دارند واز تیره قرایی هستند. لباس آنها بیشتر از لباس زنان قشقایی است که به زبان محلی لباس قری گویند.

جاذبه‌های هرات

جنگل باغ شادی

منطقه حفاظت شده جنگل شادی با وسعتی معادل ۹ هزار هکتار از نوع جنگلهای زاگرسی و تنها منطقه جنگلی استان است. پوشش گیاهی این منطقه:بنه، بادام کوهی، کیکم، ارژن، آلوچه وحشی، درمنه، گون، شقایق وحشی و… است.

قلعه محمد باقری هرات

قلعه‌ای است با نقشهٔ (پلان) چهار ضلعی و قدمت ۳۰۰ ساله که منسوب به «حاج محمدباقر» نامی است. سال داخلی آن در سال ۱۳۶۵ش بر اثر سیل ویران شده، اما سردر ورودی و برج‌های بنا کاملاً سالم مانده.

نهر مسیح

سرچشمه نهر مسیح در ۵ کیلومتری جنوب شرق شهر هرات قرار گرفته.

رود نهر مسیح هرات

منطقهٔ شکار ممنوع قره تپه هرات

قره تپه با ۸۰ هزار هکتار مساحت از جنوب به شهر هرات می‌رسد و شاخص‌ترین زیستگاه هوبره در ایران است.[نیازمند منبع]این پرنده از نظر ملی گونه‌ای حفاظت شده و از نظر جهانی در فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست قرار دارد. شایان ذکر است قره تپه زیستگاه گونه‌های منحصربه‌فرد دیگری از جانوران کمیاب مثل:گوزن زرد، آهو، گورخر ایرانی، زاغ بور نیز هست.

فاصله هرات با برخی از شهرها

  • هرات-یزد

۲۴۰ کیلومتر

مسیر:هرات، هرابرجان، مروست، تنگ چنار، مهریز، یزد

  • هرات-شیراز

۲۵۰ کیلومتر
مسیر:هرات، خوانسار، توجردی، قادرآباد، سعادت شهر، مرودشت، شیراز

  • هرات-کرمان

۳۰۰ کیلومتر
مسیر:هرات، شهربابک، رفسنجان، کرمان

  • هرات-اصفهان

۴۰۰ کیلومتر
مسیر:هرات، هرابرجان، بوانات، آباده، شهرضا، اصفهان

دانشگاه‌ها

  1. دانشگاه آزاد اسلامی واحد هرات
  2. دانشکده کشاورزی امین
  3. دانشگاه پیام نور هرات

نگارخانه

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.