مروست

مروست
کشور ایران
استان یزد
شهرستان خاتم
بخش مروست
مردم
جمعیت ۳۰۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۴۴ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۶۹ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۱۵روز
اطلاعات شهری
شهردار رضوی
وبگاه Marvast.persianblog.ir
مروست بر ایران واقع شده‌است

مروست
روی نقشه ایران
۳۰.۴۷۸۳° شمالی ۵۴.۲۱۱۷° شرقیمختصات: ۳۰.۴۷۸۳° شمالی ۵۴.۲۱۱۷° شرقی

مَروست شهری است در بخش مروست استان یزد ایران. مروست تا سال ۱۳۵۹ جز استان کرمان بوده است. جمعیت آن در سال۱۳۸۵ برابر با۱۹۰۰۰نفر بوده‌است.[۱]به دلیل نزدیکی با استان کرمان، گویش مردم مروست بسیار به کرمانی‌ها شباهت دارد.

مجموعه ابنیه تاریخی مرکزی مروست نقطه دیدنی تاریخ این شهر است. این مجموعه عبارت است از: مسجد شاه حسین مروست، متعلق به دوران قاجاریه (که در فهرست آثار ملی ثبت شده‌است)، مسجد حاجی قاسم، گنبدی، قلعه تاریخی مروست، مسجد جامع، بقعه شیخ عبدالله، بقعه شیخ بهاالدین و کاروانسرای شعبه.[۲]

قلعه مروست

قدمت قلعه مروست به پیش از اسلام بازمی‌گردد. این قلعه با ساختاری از مصالح خشت و گل و به کارگیری آجر در سر در آن بر بالای بلندی و مشرف به شهر مروست قرار دارد. این قلعه دارای سه برج مدور در سه گوشه آن است. در قسمت ضلع جنوب غربی قلعه بجای برج، سر در ورودی قلعه قرار گرفته است. سر در قلعه در دو طبقه بنا شده است که سقف طبقه اول کلاً فرو ریخته است و فقط پایه‌های آن بجا مانده است. قرار گرفتن بر بلندی و اشراف آن به شهر و جاذبه و نمای آن از دوردست و به هنگام ورود به مروست از خصوصیات بارز این بنا محسوب می‌شود. محصولات کشاورزی این منطقه عبارتند از:گندم، جو، ذرت، انگور، پسته و انار این شهر مهمترین قطب کشاورزی استان یزد و یکی از مناطق اصلی تولید انگور در ایران می‌باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.