قهاوند

قهاوند
کشور  ایران
استان همدان
بخش شرا
مردم
جمعیت ۳۵۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۱۰
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه تقریباً هرسال
اطلاعات شهری
شهردار جناب آقای محمدرستگار
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۱۳۸۴۶
وبگاه javana.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
قهاوند بر ایران واقع شده‌است

قهاوند
روی نقشه ایران
۳۴.۸۳۸۶° شمالی ۴۹.۰۲۶۹° شرقیمختصات: ۳۴.۸۳۸۶° شمالی ۴۹.۰۲۶۹° شرقی

قَهاوَند مرکز بخش شرا شهرستان همدان است. جمعیت شهر قهاوند ۷۳۵۶ نفر در سال ۱۳۹۰ است. (سرشماری ۱۳۹۰ خ.).[۲] از روستاهای بزرگ بخش قهاوند می‌توان به روستای کوزره اشاره کرد. قهاوند یکی از قدیمیترین شهرهای استان همدان است که قدمت آن به گفته بزرگان آن به چند سال قبل از ظهور اسلام میرسد و ساکنان قدیمی و پر جمعیت در این شهر به طایفه های قهاوندی ،ده ده خانی ،محسن لو،احمدی وصالحی که از قدیمیترین ساکنان این شهر هستند اشاره نمود. این شهر تا سال ۱۳۲۱ جزو یکی از بهترین مناطق کشاورزی و خوش آب و هوا و دارای باغهای بزگ انگور در استان همدان بود که بعد از این سال و به دلیل احداث بزرگترین نیروگاه برق غرب کشور و چاه‌های غیر قانونی زیاد و عدم کنترل آنها، سطح آب‌های زیرزمینی فروکش کرده وطی چند سال به کویر بدل گشته در حال حاضر منطقه شراء به کویر همدان و تنها کویر شور زار غرب کشور تبدیل شود.

اکثر ساکنان این شهر به کشاورزی و کامیون‌داری مشغولند و بیشترین محصولات کشاورزی این روستا (یونجه، گندم، جو، هندوانه و چغندر قند) می‌باشد. زبان اهالی در کل منطقه بخش شرا به مرکزیت قهاوند زبان ترکی آذربایجانی می‌باشد.[۳] راه‌های اصلی این شهر:

ا- قهاوند به کوریجان : این راه پس از عبور از روستاهای اصلی این بخش بوبوک آباد و غرخلر در کوریجان به جاده چهار بانده همدان رزن متصل می شود(مسیر قدیمی کوریجان به شراء و بزچلو و کمیجان)

۲-قهاوند به همدان که از مسیر جاده ملایر ارتبازط این شهر و بخش را با همدان و ملایر مرتبط می سازد

۳-ارتباط استان مرکزی که از این بخش کمیجان در استان مرکزی را برقرار می سازد و این راه نزدیک تر از ملایر به اراک مرکز استان است.فاصله کمیجان تا قهاوند ۳۹ کیلومتر می باشد

۴-جاده قهاوند به فامنین که تقریبا از بیست کیلومتری جاده قهاوند به کوریجان جدا شده وبعداز ۱۲کیلومتر واردشهرفامنین می شود.این جاده۵کیلومترمانده به فامنین هم وارد آزادراه همدان-ساوه می شود .

۵-برای مشاهده اطلاعات جامع درباره شهدای منطقه قهاوند می توانید به آدرس javana.ir (خبرگزاری جوانان منطقه قهاوند) مراجعه فرمایید .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.