قروه درجزین

قروه درجزین
کشور  ایران
استان همدان
شهرستان رزن
بخش قروه درجزین
نام(های) دیگر قروه
سال شهرشدن قروه۱۳۴۴
مردم
جمعیت ۴۰۲۹۹ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۳۵
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۳۰۰میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۹۰-۱۱۰ روز
اطلاعات شهری
شهردار مهدی اسفندیاری صالح
ره‌آورد سیمان،فرش،گردو،انگور،کشمش،عسل طبیعی،سیب،گندم…..
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۱
وبگاه www.ghorvedarjazincity.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
قروه درجزین بر ایران واقع شده‌است

قروه درجزین
روی نقشه ایران
۳۵.۶۲۱° شمالی ۴۹.۱۰° شرقیمختصات: ۳۵.۶۲۱° شمالی ۴۹.۱۰° شرقی

شهر قروه درجزین /قُرْوِه دَرْجَزیٓنْ/ مرکز بخش قروه درجزین شهرستان رزن در استان همدان ایران است. این شهر در فاصله ۸۵ کیلومتری از مرکز استان می‌باشد و جزء توابع شهرستان رزن است. قروه درجزین دارای ۲ دهستان (بنام‌های درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین)) و ۲۶ آبادی می‌باشد.

اکثر اهالی بخش قروه درجزین به کشاورزی مشغول بوده و محصولاتی از قبیل گندم، جو، انگور و… کشت می‌گردد. از نکات قابل توجه این شهر، وسعت بازار نسبت به جمعیت آن می‌باشد و دلیل اصلی این گستردگی وجود دهستان‌ها و آبادی‌های ذکر شده می‌باشد.

در لغت نامه دهخدا توصیف این شهر به شرح ذیل بیان گردیده است:

« قروه » قروه . [ ق ُرْ وِ ](اِخ ) قصبه ای از دهستان درجزین بخش رزن شهرستان همدان واقع در ۱۲۰۰۰ گزی جنوب خاوری رزن و ۹۰۰۰ گزی خاور شوسه ٔ رزن به همدان . موقع جغرافیایی آن جلگه و سردسیر مالاریائی است . سکنه ٔ آن ۳۲۶۰ تن . آب آن از قنات و محصولات آن غلات ، انگور، لبنیات ، حبوبات ، صیفی . شغل اهالی زراعت و گله داری و صنایع دستی زنان قالی بافی است . تابستان از طریق امیریه اتومبیل میتوان برد. دبستان پسرانه و دخترانه ، صندوق پست ، درمانگاه ، و حدود ۶۰ باب دکان دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۵).

البته ابن توصیف مربوط به دهه دوم قرن جاری است که طبیعتا بسیاری از توصیفات بیان شده با تغییرات شگرفی رو به رو گردیده است.

 

تقسیمات کشوری

بخش قروه درجزین دهستان درجزین سفلی دهستان درجزین علیا نقاط شهری: قروه درجزین

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش قروه درجزین شهرستان رزن در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۰۲۹۹ نفر بوده‌است[نیازمند منبع]. جمعیت شهر قروه در جزین در حدود ده هزار نفر می‌باشد.[نیازمند منبع]

موقعیت نسبی

قروه درجزین از شمال به کوههای خرقان شهرستان آوج استان قزوین، از شرق به شهرستان ساوه استان مرکزی، از جنوب به شهرستان فامنین استان همدان و از شرق نیز به شهرستان رزن استان همدان منتهی می‌گردد.[۱]

موقعیت جغرافیایی

شهر قروه در عرض ۳۵ درجه و ۲۱ دقیقه و طول ۴۹ درجه و ۱۰ دقیقه قراردارد[۲]

ارتفاع از سطح دریا

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۷۳۵ متر می‌باشد که در کل دشت رزن ارتفاع به۱۸۵۰ متر نیز می‌رسد[۲]

آب و هوا

( چون اغلب شهرهای اطراف همدان در ارتفاعات قرار دارند و در شمال شرق و شمال استان دشت‌های وسیعی وجود دارند که میدان بادهای شدید می‌باشند. توده‌های هوا به راحتی این منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهند. وجود این دشت‌ها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی باعث تولید بادهای شدیدی در سطح استان می‌شوند و همین باعث شده استان همدان از مناطق باد خیز کشور محسوب شود، متوسط سرعت باد در استان ۴ متر بر ثانیه‌است. به دلیل وجود همین عوامل و عوامل دیگر قروه را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باعث شده آب و هوای آن کوهستانی و سرد باشد و همچنین قروه از دریاها دور است و با پیش آمدن توده هواهای هوای شمالی و غربی روی هم رفته آب و هوای قروه با همدان تفاوت چندانی نداشته باشد. قروه دارای آب و هوای سرد ویخبندان در زمستان‌ها و آب وهوای معتدل در زمستان است به دلیل زمستان‌های طولانی و سرد و یخبندان (تعداد روزهای یخبندان در قروه در سال حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ روز است) از سرد ترین مناطق استان همدان به شمار می‌آید، تابستان‌های آن تقریباً معتدل است و گرمترین ماه سال تیر و مرداد است (متوسط دما (۲۴+)و حداکثر دمای مطلق ۴۰+) و سرد ترین ماه سال دی وبهمن (حداقل دما ۵۰- و متوسط دمای مطلق ۳۴-) می‌باشد برخی مناطق مرتفع کوهستانی بین ۵ تا ۷ ماه پایدار می‌ماند ومیزان ریزش‌های جوی در سال حدود۲/۳۱۹میلی متر می‌باشد[۲]

توابع

بخش قروه در جزین دارای دو دهستان به نام‌های درجزین علیا (شاهنجرین) و درجزین سفلی (درجزین) و ۲۶ آبادی می‌باشد. نام برخی از این آبادی‌ها به شرح زیر می‌باشد: کرفس ،نیر، نظام آباد، میسینک، وسمق، شوند، عین آباد، منوچهر، ناکین، شاهبلاغ، سوار، درجزین، دهلق، پیری بیک، والاشجرد، رازین، کمندان, ایمان,احمد آباد، پلیکان، رکین، سلیلک، پشتجین، شرکت، نوار، سوزن، کاج، پلیکان، بهکندان و….

آثار تاریخی

۱- امامزاده اظهر: برج تاریخی امامزاده اظهر بن علی با گنبدی مخروطی و نوزده ترک مضرس از آثار قرن هشتم هجری به شمار می‌رود که بعدها در سال ۱۰۵۶ هجری قمری به فرمان شاه عباس دوم صفوی تعمیر و بار دیگر درسال ۱۳۲۹ شمسی مرمت شده‌است این بنا در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۲۷ به شماره ۳۶۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

۲- امامزاده هود: این بنای تاریخی در روستای ینگه قلعه از توابع دهستان درجزین و در ۳ کیلومتری جنوب شرقی شهر رزن در کنار مزارع کشاورزی واقع شده‌است بقعه این امامزاده نیز مانند امامزاده اظهر بن علی دارای گنبد مخروطی بوده که در گذشته در اثر پدیده‌های طبیعی و حوادث غیر طبیعی فرو ریخته و به جای آن گنبدی نیم کره بر بالای بنا احداث شده‌است این برج ۱۲ ترک موزون دارد و از بناهای قرن هشتم هجری است که با آجر، خشت، سنگ و گچ می‌باشد. این بنا در تاریخ ۲/۱۲/۱۳۲۷ به شماره ۳۶۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

۳-امامزاده علمدار: که در روستای شنجور واقع می‌باشد.

۴-امامزاده قاسم: واقع در روستای پشتجین.

۵-امامزاده شاهزاده عبدالله: واقع در روستای شوند.
لازم به ذکراست این روستا از قدیی ترین روستاهای منطقه می باشد.

۶-امامزاده پنج تن: در روستای کرفس واقع می‌باشد که این وجود مقدس از نوادگان امام زین العابدین (ع) می‌باشد.

۷-امامزاده شمس الدین: در روستای قراقیه که هر ساله در آنجا جشن برداشت محصول توسط روستائیان برگزار می‌گردد.

۸-حمام روستای نظام آباد: که این حمام جزو آثار باستانی استان ثبت گردیده‌است.
به روایت اهالی قدمت این حمام به زمان ساخت حمام فین کاشان می رسد.این حمام طی هفت سال ساخته شده است و آب مصرفی حمام در گذشته از طریق قنات تامین میشده و بقایای آن هم موجود است.

۹- تپه باستانی کاج.

۱۰-مسجد روستای درجزین.
۱۱- تپه کهن و باستانی روستای رازین

صنعت

قروه در جزین دارای دو واحد صنعتی فعال به نام‌های سیمان هگمتان و مواد غذایی مینو عسل می‌باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.