صالح‌آباد (همدان)

صالح‌آباد
خانه تاریخی.jpg
کشور  ایران
استان همدان
شهرستان شهر بهار
بخش صالح‌آباد
نام(های) قدیمی صالحان. حسنان[۱]
سال شهرشدن ۱۳۷۳
مردم
جمعیت ۸۴۸۰ نفر[۲]
رشد جمعیت ۱٫۴ درصد
تراکم جمعیت ۳۸۰۲٫۷ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۲۲۳ هکتار
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۱٫۵ درجه
میانگین بارش سالانه ۲۸۶ میلیمتر
اطلاعات شهری
شهردار احمد رسولی
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۱۳۴۶۲
وبگاه شهرداری صالح‌آباد
به شهر صالح آباد خوش‌آمدید
صالح‌آباد بر ایران واقع شده‌است

صالح‌آباد
روی نقشه ایران
۳۴.۹۲۳۲° شمالی ۴۸.۳۴۳۷° شرقیمختصات: ۳۴.۹۲۳۲° شمالی ۴۸.۳۴۳۷° شرقی

صالح‌آباد شهری در ۲۵ کیلومتری همدان با مختصات جغرافیایی و از توابع شهر بهار است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰ به طور تقریبی ۸۴۸۰ نفر بوده است.

این شهر در کنار سه راهی جاده همدان – سنندج – کرمانشاه قراردارد. سابق بر این محور عبور ارتباطی همدان به غار علی‌صدر از داخل شهر موجب رونق و رشد شهر بوده ولیکن در حال حاضر به دلیل احداث راه جدید همدان به بیجار تردد مسافران و گردشگران از شهر بطور چشمگیری کاهش یافته و تأثیرات نامطلوبی بر رشد و توسعه شهر گذاشته است. در اطراف این شهر کوچک زمین‌های کشاورزی پراکنده دیده می‌شود و بیشتر سیب‌زمینی و گندم کشت می‌گردد. یکی از شاخه‌های فرعی رودخانهٔ قره‌چای از این شهر می‌گذرد و با ایجاد سدی کوچک از آن برای آبیاری تاکستان‌ها و مزارع آنجا استفاده می‌شود. در حاشیه غربی و جنوب غربی شهر مناطق جنگلی وجود دارد که هر هفته افراد بسیاری از شهرهای اطراف و ساکنین اوقات فراغت و تعطیل را در آنجا سر می‌کنند.

 

سایر ویژگی‌ها

از سوغات معروف این شهر به انگور و شیره آن می‌توان اشاره کرد. از نقاط تاریخی این شهر می‌توان به پل انگلیسی‌ها مربوط به جنگ جهانی اول، حمام تاریخی شهر و خانه حیدری که از نظر معماری فضاهای داخلی و نمای داخلی اثری ماندگار به شمار می‌رود اشاره کرد. این شهر همچنین دارای جاذبه‌های مذهبی نیز هست که از آن جمله دو سنگ به رنگ‌های سیاه و زرد است که قره داش و ساری داش نامیده می‌شوند. این سنگ‌ها بنابر اعتقاد مردم در محل دفن امامزاده‌ای قرار دارند و در صورتی دعای افراد مستجاب می‌گردد که سنگ کوچکی را به این دو سنگ نزدیک کنند و سنگ بچسبد. از مشاهیر این شهر در دهه‌های پیشین می‌توان افرادی چون حاج ابراهیم جعفری را نام برد که از عارفان و سالکان این شهر بوده و در میان اهالی صالح آباد و اطراف آن بسیار محبوب بوده است. از نکات جالب توجه این شهر وجود تعداد بسیار زیاد کامیون در آن است به طوری که طبق سرشماری سال ۱۳۸۰ در این شهر کوچک حدود هزار دستگاه از این کامیونها در این شهر وجود داشته و مشاغل صنعتی مرتبط در این شهر رونق دارد. در طی سالهای اخیر با همت مردم و مسئولین طرح‌هایی در دست اقدام است که دوباره حیات شهر بازگردد و جایگاه ان در استان ارتقاء یابد. ایجاد شهرک صنعتی، احداث شهرک مشاغل مزاحم، احداث پارک تفریحی در حاشیه شهر و احیاء مناطق جنگلی با اجرای طرح پارک جنگلی صالح آباد از جمله این اقدامات است.

نگارخانه

1 نظر

  1. محمود همدانی

    سلام ..من پدر بزرگم…از صالح اباد همدان هستش..که حدود ۱۴۰ سال پیش اومده مازندران.. ازدواج کردن..موندگار شدن…تا سال ۱۳۵۷ ..که اقواممون رفتن خبری گرفتن..دیگه هیچ خبری نداریم..فقط میدونیم پدر پدربزرگم…ابراهیم به همراه پدرش دوتایی اومدن.هردوتا هم با سواد بودن.دیگه هیچی😕😕😕

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.