یونسی

یونسی شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر از توابعشهرستان بجستان است.

جمعیت این شهردر سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۳۴۹ نفر بوده است [۱].

یونسی با روستاهای مرندیز (در غرب) و میاندهی (در شرق) همسایه است. فاصله‌اش با مرکز شهرستان ۴۵ کیلو متر با مرکز استان ۲۳۰ کیلومتر و با پایتخت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلو متر است.

 

آب وهوا

آب وهوای یونسی گرم وخشک است و زمستان هایی بسیار سرد وتابستان هایی بسیار گرم دارد که این بیشتر بخاطر قرار گرفتنش درکویر بجستان است.

آثار تاریخی

از آثار تاریخی یونسی می‌توان به آب انبارمعروف به «حوض نو»، کاروانسرای شاه عباسی، پل قدیمی معروف به «پول کال»، و قلعهٔ قدیمی اشاره کرد که در حال ویرانی است.

سه کوه معروفش زهلی، خر پشت و کمر زردک نام دارد. غاربلور:ارتفاع دهانه غار از سطح دریا : ۹۸۵ متر – طول غار : ۱۲۱ متر – عمق غار : ۳۶ متر . ورودی غار دارای ۲ چاه ۵ و ۱۴ متری متوالی است. وجود این چاهها باعث شده تا افراد عادی نتوانند وارد غار شوند و اغلب زیبایی های غار سالم و دست نخورده باقی‌مانده است. غاتکسرا:این غار زیبا در ۸ کیلومتری جنوب شهر یونسی شهرستان بجستان میباشد ودارای استلاگتیت واستلاگمیتهای متنوع و فراوان است…این غار ۳۰۰ متر طول داشته و دارای دو چاه میباشد غارفنی بوده و امکان بازدید بدون تجهزات امکان پذیر نمی‌باشد. دهانه آن در ارتفاع قرارداشته و برای ورود باید بصورت عمودی و با طناب وارد آن شد. این غار راه فرعی نداشته ولی در طی مسیر با قندیل های بسیار و زیبا مواجه خواهید شد. مسیر آن دارای شیب بودی بطوری که انتهای غار با دهانه آن ۶۰ متر اختلاف ارتفاع دارد. دمای داخل غار عکس دمای خارج آن میباشد

کشاورزی

از محصولات کشاورزیش می‌توان به پسته، گندم، جو، پنبه، چغندر اشاره کرد.

یونسی دو قنات داشته است که یکی به کلی خشک و دیگری تا حد زیادی کم آب شده است. شغلهای اصلی مردم یونسی کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.