ورنامخواست

ورنامخواست
ورنامخواست
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان لنجان
نام(های) قدیمی ورنامخواست
سال شهرشدن ۱۳۶۸
مردم
جمعیت ۱۸۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۷۵۰ متر
اطلاعات شهری
شهردار جلال ربیعی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱۵۲۲۵ و ۰۳۱۵۲۳۶
وبگاه [۱]
ورنامخواست بر ایران واقع شده‌است

ورنامخواست
روی نقشه ایران
۳۲.۳۶° شمالی ۵۱.۲۱° شرقیمختصات: ۳۲.۳۶° شمالی ۵۱.۲۱° شرقی

شهر ورنامخواست یکی از هشت شهر منطقهٔ لنجان در جنوب مرکز شهرستان لنجان وجنوب غربی استان اصفهان و در۱/۵ کیلومتری مرکز شهرستان در محور ارتباطی زرین شهرـ مبارکه بر روی جلگهٔ رسوبی زاینده رود واقع شده‌است. از لحاظ مختصات جغرافیائی در طول “۲۱ و °۵۱ و عرض °۲۲ و °۳۲ قرار گرفته و نواحی شمال غربی شهر توسط ارتفاعات نه چندان بلند معروف به کوهچهٔ کلودان مشرف به زاینده رود محصور گردیده‌است. اختلاف ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۵۰ متر است و محدودهٔ جغرافیائی آن طبق یک نقشه و کروکی قدیمی به نقاط ذیل می‌رسید: از شمال به زاینده رود، از شرق به اراضی کشاورزی و روستائی آشیان، از جنوب به مجتمع صنایع دفاع و از غرب به اراضی کشاورزی چمگردان و سده و دره میر آبی ورنامخواست منتهی گردیده‌است. ورنامخواست بعلت قرارگرفتن در کنار رودخانهٔ زاینده رود و برخورداری از اراضی حاصلخیز یکی از نواحی پر رونق کشاورزی در استان اصفهان محسوب می‌گردد.

 

نام‌گذاری

نام ورنامخواست مبین قدمت زیاد آن می‌باشد و حتی بنای آن را قبل از دوره ساسانیان می‌دانند[نیازمند منبع] اما چنانچه از قرائن برمی آید (ور) در زبان فارسی به معنی خانه، قلعه و قصر است که در آن افراد نامدار و دلیری زندگی می‌کرده‌اند. روستاها و آبادی‌های منطقه را در گذشته با پسوند ورنامخواست می‌شناختند مانند ریز ورنامخواست یا سده ورنامخواست، کلمه ورنامخواست خاص این شهر می‌باشد و در هیچ کجای ایران چنین نامی وجود ندارد و کلمه غلام خاص که در گذشته در لهجه‌های محلی برآن اطلاق می‌شد یک تحریف بیجاست و نام درست آن برحسب دفاتر دیوانی و مالیاتی ورنامخواست است.

زبان مردم شهر ورنامخواست

گویش زبانی مردم بومی شهر ورنامخواست زبانی فارسی است و زبان فارسی خود ادامة زبانهای باستان ایران می‌باشد. مردم این شهر واژه‌های بسیاری از زبان پهلوی را در گویش شان به کار می‌برند این واژه‌های پهلوی خود گویای قدمت دیرینهٔ این دیار است.[نیازمند منبع]

آثار و بناهای تاریخی شهر ورنامخواست:

  • امامزاده سیّد ابراهیم: سیّدابراهیم ابن سیّد بهاءالدین محمدابن الامام موسی ابن جعفر

تاریخ دقیق ورود و همچنین تاریخ دقیق وفات امامزاده سید ابراهیم در ورنامخواست بدرستی معلوم نیست که در چه سنه‌ای رخ داده‌است. بنا به سابقه موجود در ادارة اوقاف زرین شهر مربوط به سنه ۴۲۴ هجری قمری مکتوب گردیده‌است.

  • مسجد سرآب و حاج جلال
  • کبوترخانه (برج)
  • قلعه‌های قدیمی

از مشاهیر و نام آوران این شهر می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:رضا قاسمی ورنامخواستی

سردارشهیدمحمدعلی شاهمرادی ورنامخواستی

ویژگیهای جمعیتی و اجتماعی

وضعیت شهر ورنامخواست در دیدگاه اداری ـ آماری همواره در حال تغییر بوده‌است. ورنامخواست در سالهای ۴۵ و ۵۵ بنا به تعبیر آماری که نقاط مسکونی بیش از ۵۰۰۰نفر را جزء نقاط شهری به حساب آورده، بعنوان شهر شناخته می‌شود ولی در آمارگیری سال ۱۳۶۵ از آنرو که فاقد شهرداری بوده جزء مناطق روستائی بحساب امده‌است پس از آن با برخورداری از شهرداری در سال ۱۳۶۸ طی مصوبه هیئت وزیران به شماره ۶۳۰۴/ت ۱۲۳ مورخ ۲۵/۲/۱۳۶۸ بعنوان شهر شناخته می‌شود.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.