ایواوغلی

ایواوغلی
ایواوغلی
کشور  ایران
استان آذربایجان غربی
شهرستان خوی
بخش ایواوغلی
مردم
جمعیت ۳٬۲۸۲
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی [۱]۰۴۶۲۷
ایواوغلی بر ایران واقع شده‌است

ایواوغلی
روی نقشه ایران
۳۸.۷۱۹۹۱۱° شمالی ۴۵.۲۱۶۹۳۱° شرقیمختصات: ۳۸.۷۱۹۹۱۱° شمالی ۴۵.۲۱۶۹۳۱° شرقی

ایواوغلی یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر مرکز بخش ایواوغلی در شهرستان خوی است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت این شهر برابر با ۳٬۲۸۲ نفر بوده است[۲].

این شهر دارای دو دهستان به نام‌های ایواوغلی و ولدیان است.[۳]

ایواوغلی در نزدیکی سه‌راهی به همین نام قراردارد. در ایواوغلی تاکستان‌های فراوانی وجود دارد. در حال حاضر جاده ترانزیتی ایران اروپا از کنار این شهر می‌گذرد.

مشاهیر

محمد ایواوغلی (س یازدهم ق)، مذهب، خطاط و شاعر. از اهالی ایواوغلی، و از قورچیان سلطان حمزه میرزا (م ۱۰۶۹ ق)، نوادهٔ شاه طهماسب، بود. در خوشنویسی و تذهیب و طلاکاری مهارت داشت و بیشترین کارهای این هنرمند، تذهیب و تزیین و حاشیه‌بندی قطعات و نسخه‌های خطی بود و چون در صنعت شعر نیز دست داشت، اغلب سروده‌های خود و سایر شاعران را تذهیب می‌کرد. وی اشعار ترکی و فارسی را خوب می‌سرود. از آثار او می توان دیوان شعر منسوب به او را نام برد.[۴]

حیدربیک ایواوغلی صاحب مجمع الانشاء نگهداری در موزه بریتانیا.[نیازمند منبع]

اماکن

بزرگترین و زیباترین مسجد بین راهی کشور در ایواوغلی خوی قرار دارد و بلااستفاده مانده است. نبود برخی امکانات از جمله آب لوله کشی و نداشتن متولی مسوول باعث تعطیلی این مکان مذهبی شده است. این مسجد در مسیر جاده ترانزیت ایران به اروپا واقع شده و روزانه هزاران خودرو ومسافر از این مسیر تردد کرده و شاهد تعطیلی این مسجد هستند. مسجد ایواوغلی در سه راهی خوی، ماکو و مرند واقع شده و روزانه هزاران نفر از مسافران داخلی و خارجی از این مسیر به طرف ترکیه و اروپا و داخل کشور تردد می‌کنند.

Related Post

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *