کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب

کاروانسرای مرنجاب کاروانسرا و قلعه‌ای در کویر آران و بیدگل کنار دریاچه نمک آران و بیدگل واقع شده‌است و توسط شاه عباس در سال ۱۰۱۲ قمری ساخته شده‌است. کاروانسرا مرنجاب که دارای ۳۵۰۰ مترمربع زیربنا و ۲۹ عدد اتاق می‌باشد، در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریای آزاد و در حاشیه جنوبی دریاچه قم و در ۵۰ کیلومتری شمال شرق مرکز شهر آران و بیدگل واقع شده‌است. کاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و راه ارتباطی بین خراسان و اصفهان از آنجا می‌گذشته است.

وجه تسمیه

نام گذاری این کاروانسرا به مرنجاب، به علت قرار گرفتن آن در کویر مرنجاب می‌باشد که لازم است ذکر شود امروزه گردشگران کویر مرنجاب در این کاروانسرا ساکن می‌شوند.

ساختمان کاروانسرا و قنات آب شیرین

در بالای کاروانسرا به شکل سنگرهای دیدبانی می‌باشد و همیشه ۵۰۰ پاسدار مسلح در قلعه حضور دشتند و امنیت عبور کالا از چین به اروپا و بالعکس را در این منطقه تأمین می‌نمودند. همچنین این کاروانسرا دارای قنات آب شیرین است. شور نبودن ﺁب قنات کاروﺍنسرﺍی مرنجاب همه ساله بسیاری ﺍز گردشگرﺍن دﺍخلی و خارجی رﺍ به سوی خود می‌کشاند.

مالکیت کاروانسرا

کاروانسرای تاریخی مرنجاب تا سال ۷۸ که توسط میراث فرهنگی خریداری و در قالب طرح پردیسان مرمت شد، به شخصی به نام عباس شیبانی تعلق داشت که از آن برای آغل گوسفندان استفاده می‌نمود. در سال ۷۸ هم‌زمان با واگذاری این کاروانسرا به طرح پردیسان برای مرمت همراه با برخی بناهای دیگر در آن اطراف مانند خانه عامری‌های کاشان، مرمت آن آغاز شد و تا سال ۸۲ طول کشید و کاروانسرا که بسیاری از اتاق‌های آن به خرابه تبدیل شده بود، مرمت کلی شد. پس از آن زیر نظر صندوق حفظ و احیای اماکن تاریخی که زیر نظر میراث فرهنگی در کشور فعال می‌باشد و وظیفه آن مرمت و حفظ برخی بناها در سراسر کشور است، درآمد. این صندوق موظف است بناهایی را که در اختیار دارد، به سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای مدت معین در مناقصه اجاره دهد.

موقعیت روی نقشه

 

1 نظر

  1. نادر ملکی

    سافاری برق آسا!

    سافاری مرنجاب، گردشگری مرنجاب، 

    در آذر ماه ۱۳۹۷ ما به این مکان رفتیم. و بعد به قسمتی که ماشینهای سافاری حضور دارند رفیتم و یک یک ماشین گرفتیم و فرزندانمان را سوار کردیم یعنی تعداد ۵ نفر و برای هر نفر ۴۰۰۰۰۰ ریال یا چهل هزار تومان پرداخت کردم . کمتر از ۵ دقیقه این ماشین رفت و برگشت!!!!! چنان برق آسا که من تازه پول داده بودم چند قدمی دور نشده بودم که ماشین برگشت !! حیرت زده شده بودم از این مدت زمان کم و هزینه زیاد!!! که متاسفانه مسئول آنجا بسار بد برخورد کرد و گقت که ما به هیچ کسی پاسخ گو نیستیم. دوستانی که می خواهند سوار سافاری بشوند در مرنجاب به این نکته دقت کنند. در صورت ممکن که استفاده نکنند  و یا حتما شرایط سواری را جویا شوند. مخصوصا مدت زمان و مسافتی که طی خواهد شد. 

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.