تکیه کازرونی

تکیه کازرونی

نام تکیه کازرونی
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری تکیه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۰۵۸
تاریخ ثبت ملی ۱۰ خرداد ۱۳۸۲

تکیه کازرونی مربوط به دوره قاجار است و در اصفهان، تخت فولاد، خیابان فیض، کوچه بابا رکن الدین واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۵۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این تکیه از کامل ترین و ارزشمندترین تکایای زیبا و روحانی تخت فولاد است که در اواخر عهد قاجاریه و به سال۱۳۳۶ق، به همت حاج محمدحسین کازرونی بنا شده  است. همچنین تکیه کازرونی از حیث معماری و کاربری در تمام تخت فولاد منحصر به فرد است. در زیر به برخی از مشاهیر مدفون در تکیه اشاره می شود که عبارتند از:

       آخوند ملا عبدالکریم گزی: از بزرگان علما، فقها، مدرسان و مجتهدان و مراجع اصفهان در قرن سیزدهم و چهاردهم هجری است. در ساده زیستی او گفته شده است، با آن که سی چهل سال تمام امور قضایی اصفهان در دست او بود. شبی که درگذشت، خانواده او حتی نفت چراغ و نان شب نداشتند. از آثارش «تذکرة القبور» معروف‌ترین تالیف ایشان که شامل مطالب مفید درباره علمای مـدفـون در تخـت فــولاد و دیگــر مزارات اصفهان است.

        آقا سید محمدباقر درچه ای: از بزرگان علما، مجتهدین و فقها و مدرسین حوزه علمیه اصفهان، از شاگردان میرزا محمدباقر چهارسویی، شیخ محمدباقر نجفی و میرزا ابوالمعالی کلباسی بوده است. صدها عالم عالیقدر از محضر او بهره بردند که از آن جمله حاج آقا حسین بروجردی (علیه الرحمه) بوده است.

       سید محمدمهدی درچه ای: از مشاهیر علما، فقها و مدرسین حوزه اصفهان بوده است. گفتـــه شـــده در هنــــگام ایام قحط و خشکسالی سال های ۱۳۳۵-۱۳۳۷ق ده، بیست من آرد در خانه داشت. به محض نمودار شدن آثار گرانی، تمام آرد را فروخت. چــون به او گفتنــد که لازم بود شما احتیاط می کــردید، جــواب داد ترسیدم شبهه احتکار داشته باشد. در قدس و تقوا و اخلاق حسنه و بی ریایی و صفای ضمیر یگانه عصر بود.

       سیـــد محمــدصــادق صــدیق الاطبـــا: طبیب حاذق و عارف کامل، معروف به دکتر لقمانی، از شـــاگردان جهـــانگیـــرخـــان قشقـــایی، آخـــونـد گـزی و آخـوند کاشـی بود. او طبـابت را عبادت می‌دانســت و با دلســوزی به معــالجــه بیمــاران می پرداخت.

       ملا حسینعلی صدیقین: فقیه عارف وعالم عابد. سال ها به تدریس فقه و اخلاق و حدیث و تفسیر پرداخت. وی حقیقتا دین دار و قیامت را باور کرده بود و هیچگاه طریق احتیاط را فرو نمی گذاشت. هیچگاه زیارت و نماز شب و تلاوت قرآن در دل شب و مناجات های سحری از او ترک نشد و به سوره «هل اتی» علاقه و توجه خاصی داشت.

       ملامحمدباقر صدیقین: فرزند ملا حسینعلی صدیقین، عالم فاضل، عارف سالک ذاکر و دانشمند بوده است. وی به خواندن قرآن و به ویژه سوره های توحید و دهر بسیار مقید و همواره در ساعات بین الطلوعین ادعیه وارده و نیز اذکاری مانند یا فتاح، لاحول و لا قوة الابالله، استغفار و صلوات را می خواند. در سفری به مشهد رضوی، از حضرت ثامن الحجج علیه السلام درخواست عنایتی نموده و از ناحیه آن حضرت ندا می رسد که «ما به شما علم تعبیر رویا دادیم». صدیقین در گرفتن استخاره نیز تبحری ویژه و تسلطی حیرت انگیز داشت.

 

موقعیت روی نقشه

 

مکان های مرتبط با اینجا

مسجد نقشینه بیدگل مسجد نقشینه بیدگل نام مسجد نقشینه بیدگل کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان آران و بیدگل...
مجموعه قاضی آران مجموعه قاضی آران نام مجموعه قاضی آران کشور  ایران اطلاعات اثر کاربری مجموعه تاریخی ...
موزه شهدای اصفهان موزه شهدای اصفهان   ارتباط با موزه تلفن: ۳۲۳۴۸۸۷۸ آدرس: خيابان شمس آبادي ساعات بازديد در بهار و تابستان ۸/۳۰-۱۲ صبح و ۱۶-۲۰ بعدازظهر پائيز و زمستان ۸/۳۰-۱۲ صبح و ۱۵-۱۹ بعدازظهر بجز روزهاي تعطيل   تاريخچه ...
موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان استان: اصفهان شهر: اصفهان نشانی: خیابان مشتاق دوم - روبروی استانداری اصفهان - مجموعه ورزشی سازمان آب منطقه ای اصفهان تلفن: ۲۶۱۰۶۲۲ نوع موزه: گنجینه تاریخی آوازه (شهرت): ملی تاریخ گشایش: 29 اسفند 1386 ...
موزه علوم و فنون آموزش پرورش اصفهان موزه علوم و فنون آموزش و پرورش استان اصفهان آدرس: خیابان مصلی ، جنب مسجد مصلی، کوچه شهید شاطر گلی با عنایت به پیشرفت علم، تکنولوژی و صنعت و  از آنجا که کلاس های درس و کتاب های درسی پاسخگوی  سوالات بیشمار دانش آموزان نیست وجود مراکزی که گروه های دانش آموزی بتوانن...
موزه کلیسای وانک موزه کلیسای وانک موزه‌ای است که در سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۶ میلادی در حیاط کلیسای وانک به کوشش «طاطاووس هونانیان»، فرزند «هاروتون هونانیان»، نویسندهٔ کتاب تاریخ جلفای اصفهان ساخته شد. در ورودی موزهٔ کلیسای وانک   تاریخچه در سال&zw...
آب‌ انبار کازرونی آب‌ انبار کازرونی نام آب‌انبار کازرونی کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصف...
تكيه بيد آبادی آرامگاه بید آبادی نام آرامگاه بید آبادی کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصفهان ...
تكیه ابوالمعالی كلباسی تکیه کلباسی (ابوالمعالی) نام تکیه کلباسی (ابوالمعالی) کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصفهان ...

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما