تکیه لسان‌ الارض

تکیه لسان الارض

نام تکیه لسان الارض
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری تکیه
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۹۰۵۹
تاریخ ثبت ملی ۱۰ خرداد ۱۳۸۲

تکیه لسان الارض مربوط به دوره دیلمیان – دوره صفوی است و در اصفهان، شرق تخت فولاد، بین خیابان سجاد و فیض واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۰۵۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بخش شرقی تخت فولاد در حدود ۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد که قسمتی از آن مسجد لسان الارض با مساحت تقریبی ۱۲ هزار متر مربع و بقیه آن گورستان و مزار شهیدان جنگ تحمیلی با نام گلستان شهداست. عمده بناهای لسان الارض شامل مسجد، آب انبار و تکایایی اطراف مسجد مثل  بقعه یوشع، گورستان لسان الارض و گلستان شهداست.  برخی از بزرگان مدفون در تکیه:

       استاد جلال الدین همایی: فرزند میرزا ابوالقاسم محمدنصیر طرب، پژوهشگر، ادیب، فقیه، فیلسوف، منجم، مجتهد، مورخ شاعر، متخلص به «سنا» است. از وی تالیفات زیادی به یادگار مانده است. همچنـــین تصحیح بسیاری از کتب، چاپ مقالات علمی و ادبی زیاد در روزنامه ها و مجلات از دیگر فعالیت های استاد است.
        سید میرزا هاشمی نجفی اصفهانی: فقیه اصولی، خطیب، مفسر و مدرس محقق حوزه اصفهان و از شاگردان حضرات آیات عظام امام خمینی، سید حسین طباطبایی بروجردی، شیخ محمدتقی بهجت بوده است.


        سید محمدعلی موسوی مازندرانی: معروف به معین الاسلام، عالم فاضل و از خدمتگزاران و بنیان‌گذاران فرهنگ معاصر در اصفهان است. وی موسس مدرسه ایتام و مدیر مدرسه علیه و ایتام بوده است.
       محمدحسین مصورالملکی: طراح، نقاش، نگارگر، مذهب کار، هنرمند جامع، ادیب و شاعر، متخلص به «مصور» است که از مهم ترین آثار این استاد می توان از  تابلوی تخت جمشید در روز سلام عید نوروز،عمارت عالی قاپو در دوره صفوی که شاه عباس و درباریان بر ایوان بزرگ برنشسته‌اند، تابلوی نبرد نادرشاه و فتح هندوستان، تابلوی مینیاتور جنگ جهانی دوم یاد کرد.


       سید عبدالحسین همتیار: از سادات زواره، ادیب شاعر فاضل، متخلص به «همت» و از دانشمندان معاصر اصفهان است.
       میرزا مهدی خان چهره نما: وی از اولیــــن کســـــانی است که در اصفهان مغازه عكاسی دایر کرد و به علت تبحر فراوانش در روتـــــوش کردن عـــکــــس، از مشهورترین عکاسان اصفهان به شمار می رفت.
       پهلوان حسین شیرآقا: از مشهورترین دلاورمردان اصفهانی در اواخر عهد قاجار که علاوه بر قدرت بدنی وصف ناشدنی، تقوا و زهد او زبانزد بوده است.
       عبدالحسین سپهری نژاد: استاد هنرمند موسیقی و از اولین بنیان گذاران آموزشگاه های شبانه در اصفهان به نام مدرسه «سپهری» بود.
       یوشع نبی: مقبره منسوب به یوشع از مشهورترین و قدیمی ترین قبور تخت فولاد است. این مزار متعلق به یکی از بزرگان و روحانیون در قوم یهود بوده است.

 

منابع:

عکس ها از خبرگزاری دانا

مطالب از isfahanziba.ir

 

موقعیت روی نقشه

 

مکان های مرتبط با اینجا

مسجد نقشینه بیدگل مسجد نقشینه بیدگل نام مسجد نقشینه بیدگل کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان آران و بیدگل...
مجموعه قاضی آران مجموعه قاضی آران نام مجموعه قاضی آران کشور  ایران اطلاعات اثر کاربری مجموعه تاریخی ...
موزه شهدای اصفهان موزه شهدای اصفهان   ارتباط با موزه تلفن: ۳۲۳۴۸۸۷۸ آدرس: خيابان شمس آبادي ساعات بازديد در بهار و تابستان ۸/۳۰-۱۲ صبح و ۱۶-۲۰ بعدازظهر پائيز و زمستان ۸/۳۰-۱۲ صبح و ۱۵-۱۹ بعدازظهر بجز روزهاي تعطيل   تاريخچه ...
موزه آب اصفهان موزه آب اصفهان استان: اصفهان شهر: اصفهان نشانی: خیابان مشتاق دوم - روبروی استانداری اصفهان - مجموعه ورزشی سازمان آب منطقه ای اصفهان تلفن: ۲۶۱۰۶۲۲ نوع موزه: گنجینه تاریخی آوازه (شهرت): ملی تاریخ گشایش: 29 اسفند 1386 ...
موزه علوم و فنون آموزش پرورش اصفهان موزه علوم و فنون آموزش و پرورش استان اصفهان آدرس: خیابان مصلی ، جنب مسجد مصلی، کوچه شهید شاطر گلی با عنایت به پیشرفت علم، تکنولوژی و صنعت و  از آنجا که کلاس های درس و کتاب های درسی پاسخگوی  سوالات بیشمار دانش آموزان نیست وجود مراکزی که گروه های دانش آموزی بتوانن...
موزه کلیسای وانک موزه کلیسای وانک موزه‌ای است که در سال ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۶ میلادی در حیاط کلیسای وانک به کوشش «طاطاووس هونانیان»، فرزند «هاروتون هونانیان»، نویسندهٔ کتاب تاریخ جلفای اصفهان ساخته شد. در ورودی موزهٔ کلیسای وانک   تاریخچه در سال&zw...
آب‌ انبار کازرونی آب‌ انبار کازرونی نام آب‌انبار کازرونی کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصف...
تكيه بيد آبادی آرامگاه بید آبادی نام آرامگاه بید آبادی کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصفهان ...
تكیه ابوالمعالی كلباسی تکیه کلباسی (ابوالمعالی) نام تکیه کلباسی (ابوالمعالی) کشور  ایران استان استان اصفهان شهرستان اصفهان ...

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما