خانه داوید (اصفهان)

خانه داوید

نام خانه داوید
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
کاربری خانه
دیرینگی دوره صفوی
دورهٔ ساخت اثر دوره صفوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۴۷۰۰
تاریخ ثبت ملی ۱۱ دی ۱۳۸۰

خانه داوید مربوط به دوره صفوی است و در اصفهان، جلفا، محله تبریزیها، نبش کوچه آقا داوودی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۷۰۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. مساحت این بنا که در محله تبریزی‌های جلفا در اصفهان قرار دارد، درحدود ۱٬۹۰۰ متر مربع است و ظاهراً متعلق به کشیشی از مسیحیان اصفهان در در عهد صفوی بوده است. این بنا توسط سازمان میراث فرهنگی به دانشکده حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان واگذار شده‌است.

خانه داوید
خانه داوید واقع در محله تبریزی‌های جلفای اصفهان از جمله خانه‌های ارزشمند دوره صفوی محسوب می‌شود این خانه از لحاظ ویژگی‌های معماری و تزئینات وابسته به معماری دارای ارزشهای فراوانی است.

فضاهای بستة خانه در چهار جبهة یک حیاط مستطیل شکل قرار گرفته اند. مهمترین مجموعة فضایی این خانه در جبهه شمالی آن واقع شده است که شامل تالاری صلیبی شکل با ارتفاع دو طبقه در میانه و چهار اتاق سه دری در دو طبقة طرفین آن می باشد. این اتاق ها در طبقه اول از یک سو از طریق ایوانچه ای به حیاط می نگرند و از سوی دیگر با تالار میانة این جبهه مرتبط می باشند و در طبقة دوم به صورت گوشوار به فضای تالار مشرف می شوند. سقف تالار دارای پوشش گنبدی و تزئینات زیبای مقرنس است.

جبهة جنوبی خانه یک فضای نیمه باز در میانه و دو اتاق سه دری در طرفین خود دارد و رواقی مقابل سراسر این جبهه قرار گرفته است. این جبهه در تقسیمات نما کاملاً با نمای جبهة شمالی مشابه است ولی ارتفاعی معادل یک طبقه دارد. فضاهای واقع در جبهة غربی انتظام کاملی ندارند و در آن چندین اتاق و راهرو به گونه ای در کنار یکدیگر قرار گرفته اند که یک دالان در میانة نما واقع شده است. با این وجود این جبهه نمای منظمی دارد و به نظر می رسد تغییراتی در دوره های بعد نظم و ترتیب قرارگیری فضاها را بر هم زده است.

مسیر ورودی و نوع دست یابی به قسمتهای مختلف خانه از جمله ویژگیهای این بناست. ورودی بنا در گوشة شمال شرقی قرار گرفته و فضای هشتی آن دارای قاعدة مربع شکل است. از این هشتی دالان طویلی در تمام طول جبهة شرقی خانه امتداد یافته و به حیاط خانه و جبهة جنوبی آن راه می یابد. هشتی ورودی از سوی دیگر به یکی از اتاقهای سه دری واقع در جبهة شمالی دسترسی دارد. جبهة شرقی حیاط تنها دیواری نماسازی شده است که جلوی دالان ورودی کشیده شده و تقسیمات نمای مقابل خود را تکرار می کند.
حیاط اصلی خانه دارای حوضی در مقابل جبهة شمالی و باغچه ای بزرگ می باشد که بخش اعظم حیاط را پوشانده است. در گوشة جنوب غربی خانه حیاط کوچکی قرار دارد که جبهه شمالی آن شامل یک اتاق سه دری و ایوانی ستون دار است و در جبهة جنوبی یک فضای حوضخانه دیده می شود. نماهای شمالی و جنوبی این حیاط تقسیمات مشابهی دارند و جبهة غربی تنها دیواری نماسازی شده است.
آن طور كه از شواهد تاریخی بر می‌آید ظاهراً «داوید» یكی از كشیش‌های مشهور مسیحیان اصفهان دوره صفوی بوده است. و این خانه متعلق به شخص وی است.

پس از ورود به حیاط در سمت شمال ساختمان اصلی دوره صفویه دیده می شود. این ساختمان دارای سالن مركزی به صورت طاق و چشمه با مقرنس های چند پایه در وسط می باشد.
در شرق و غرب سالن اتاق هائی به صورت دو طبقه به چشم می خورند. نمای جبهه شمالی با نقوش هندسی آجری بسیار زیبا تزئین شده است. در قسمت جنوب غربی حیاط خلوت قرار گرفته كه دو اتاق در شمال و جنوب آن دیده می شود. اتاق جنوبی دارای سه دری ارسی بسیار زیباست. داخل این اتاق دارای تزئینات نقاشی بوده است كه در حال حاضر اثری از آنها دیده نمی شود.

خانه داوید، نخستین ساختمان واگذار شده توسط دانشگاه فارابی به دانشگاه هنر محسوب می‌شود و هم اكنون دانشكده مرمت دانشگاه هنر اصفهان در این ساختمان فعالیت دارد.

مرمت و بازسازی لوله‌ها، رنگ آمیزی، بازسازی ناودان و كاهگل پشت بام (۱۳۷۵).
مرمت بدنه‌های بیرونی ساختمان و لایه‌برداری بدنه‌های تزئینی مجموعه (۱۳۷۷).
مرمت و بازسازی سر در ورودی، مرمت آجر فرش كف در كلیه ایوانها و حیاط، مرمت ناودان‌ها و ارسی‌ها(۱۳۷۸).
مرمت راهبروی ورودی شامل شمشه‌گیری(۱۳۷۹) و …
از جمله فعالیت‌های دفتر عمرانی دانشگاه هنر اصفهان در خانه داوید بوده است.
خانه داوید هم می تواند به صورت یكی از جاذبه های زیبای اصفهان، گردشگران ایرانی و خارجی و پژوهشگران و علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران اسلامی را به خود جلب كند.

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.