خانه مشروطه (اصفهان) – خانهٔ نورالله نجفی اصفهانی

خانه مشروطه مشروعه اصفهان
House-of-Constitutional-Revolution-Isfahan-1.JPG
نام خانه مشروطه مشروعه اصفهان
کشور  ایران
استان استان اصفهان
شهرستان اصفهان
اطلاعات اثر
نام‌های دیگر خانه مشروطه (مشروعه) اصفهان، خانه مشروطیت عمادزاده
کاربری خانه محمدتقی رازی اصفهانی پدر نورالله نجفی اصفهانی
کاربری کنونی موزه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۱۳۰۰۹
تاریخ ثبت ملی ۲۲ مرداد ۱۳۸۴
اطلاعات بازدید
امکان بازدید آری

خانهٔ مشروطیت اصفهان , خانهٔ مشروطهٔ مشروعه اصفهان , خانهٔ نورالله نجفی اصفهانی موزه‌ای است در شهر اصفهان.

 

دربارهٔ بنا

معماری

این خانه تاریخی دارای دو شاه ‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق است. اتاق هفت دری این خانه از دو طرف دارای شیشه‌کاری است. این شیشه‌کاری‌ها روی هفت لنگه در که به آن اُرُسی گفته می ‌شده قرار گرفته است که در زمان تابش نور آفتاب محیطی بسیار زیبا را در این اتاق بوجود می‌ آورد. تالار به تزئینات گچ بری و نقاشی های شیر و شکر مزین است. نقاشی ها به شیوه شیر و شکر، گچبری، بخاری گچبری شده، ارسی با شیشه های رنگی از تزئینات به کار رفته است.

تاریخ

خانهٔ مشروطه اصفهان مکان گردهم‌آیی آزادی‌خواهان، مردم، علما، روشنفکران و رجال سیاسی فرهنگی اصفهان وبختیاری بود تا دربارهٔ مشروطیت و حکومت قانون و امور مدنی مشورت و هم‌فکری کنند.

نام مشروطیت در حقیقت دربرگیرنده «قانون‌گرایی» و حکومت «مردم‌سالاری» و «مشورت» را به ذهن می‌آورد. به همین دلیل می‌توان با قدم گذاشتن در این خانه و مطالعهٔ اسناد و مدارک و تصاویر موجود در آن با فعالیت مشروطه‌خواهان اصفهان و مباحث و اندیشهٔ آنان آشنا شد.

علاوه بر این اتفاقات تاریخی مهمی در این محل روی داده است که قسمتی از فرهنگ و تاریخ شهر اصفهان و در حقیقت ریشه برخی از تحولات زندگی امروز ما را می‌توان در آن دید.

علاوه بر وقایع مربوط به دوران قبل از مشروطه مشروعه، جنگ اول جهانی و اوایل سلطنت رضاشاه پهلوی، این خانه محل زندگی و متعلق به محمدتقی رازی اصفهانی، شیخ رازی یا محمدتقی ایوانکی سر سلسله خاندان نجفی اصفهانی است که از چهره‌های مهم آن دوره و پدر محمدتقی نجفی اصفهانی و نورالله نجفی اصفهانی و استاد شیخ فضل‌الله نوری بوده است.

سومین جاذبه تاریخی این خانه، چشم‌انداز معماری زیبای آن است که از دو شاه‌نشین در جبهه شمالی و جنوبی بنا و نیز دوازده اتاق تشکیل شده‌است، که یادآور طرز زندگی و آداب و رسوم نیاکان ما می‌باشد.

بازدید

خانه مشروطه اصفهان همه روزه از ساعت ۸ الی ۱۴ و ۱۶ الی۲۰ به صورت رایگان پذیرای علاقه‌مندان تاریخ و فرهنگ ایران زمین است. مکان این خانه در محور دولت خانه صفوی در ضلع شرقی میدان نقش جهان در محله قصر منشی واقع در چهارراه شکرشکن خیابان نشاط کوچه چهاردهم (مقصود بیک) است. مسیر دوم دسترسی به این خانه از طریق بازارچه حسن آباد بعد از مدرسه علمیه امام علی (ع) صدر خواجو کوچه شبنم است.

 

 

 

نمایی زیبا از حیاط خانه مشروطه اصفهان از داخل شاه نشین

 

نمایی از پنج دری (ارسی) خانه مشروطه اصفهان

 

نمایی از هفت دری از حیاط بیرونی – خانه مشروطه اصفهان

 

House-of-Constitutional-Revolution-Isfahan-1.JPG

نمایی زیبا از هفت دری – خانه مشروطه اصفهان – حیاط اندرونی

 

موقعیت روی نقشه

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.