خانه دکتر صحتی تبریز

خانه دکتر صحتی

نام خانه دکتر صحتی
کشور  ایران
استان استان آذربایجان شرقی
شهرستان تبریز
اطلاعات اثر
کاربری خانه
دیرینگی دوره قاجار
دورهٔ ساخت اثر دوره قاجار، دوره پهلوی
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت ۲۳۳۶
تاریخ ثبت ملی ۸ خرداد ۱۳۷۸

خانه دکتر صحتی مربوط به اواخر دوره قاجار – دوره پهلوی است و در تبریز، خیابان شهید مطهری، کوچه گوگانی واقع شده و این اثر در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۳۳۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خصوصیات

سر در این بنا که دارای تزیینات آجری است حکایت از این دارد که این دو بنا به یک مجموعه متعلق بوده است در خانه غربی پس از سر در ورودی از طریق یک هشتی با چند پله گرد وارد حیاط می‌شویم بنا در قسمت شمال حیاط از سه طبقه تشکیل شده است طبقه زیر زمین دارای طاق بندی و پوشش طاقی بوده یک حوضخانه در قسمت مرکزی قرار گرفته و از اتاق‌های همجوار ان بصورت انباری و سردابه استفاده می شده است یک راه پله داخلی از پشت حوضخانه ارتباط طبقه زیر زمین را با طبقه همکف برقرار می‌سازد.

در طبقه همکف چند اتاق قرار دارد که محل زندگی افراد خانواده بوده است ارتباط طبقه همکف با طبقه اول از طریق یک راه پله بزرگ مرکزی صورت می‌گیرد در طبقه اول یک تالار بزرگ در مرکز به همراه دو اتاق در دو طرف تالار مشاهده می‌گردد در نمای این بنا ازا تزیینات آجری استفاده شده است این بنا با حدود ۸۴۴ متر مربع زیر بنا متعلق به اواخر دوره قاجار و در حال حاضر متروکه است و در نظر است پس از مرمت به موزه علم و کتاب تبدیل گردد.

خانه‌ی دکتر صحتی در اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی ساخته شده که امروزه سازمان میراث فرهنگی آن را تبدیل به «موزه‌ی محرم» کرده است. مساحت خانه حدود ۴۰۹ متر مربع و زیربنای آن ۸۴۴ متر مربع است که در ۳ طبقه بنا شده و «دکتر ابولقاسم صحتی» در زمان حیات آن را به حسینیه تبدیل کرد و هم اکنون آثار و اشیای مربوط به عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم در آن نگهداری می‌شود. نمای ساختمان آجرکاری است و سردری روی در ورودی نصب شده است و پس از ورود به هشتی و عبور از چند پله به حیاط می‌رسید. سقف زیرزمین طاقی شکل است و در بخش مرکزی آن یک حوضخانه و چند اتاق وجود دارد که از آن‌ها به‌عنوان سردابه و انباری استفاده می‌کردند. از طریق راه‌پله‌ی داخلی زیرزمین می‌توان به طبقه‌ی همکف رفت. در طبقه‌ی اول چند اتاق قرار دارد که در گذشته محل زندگی افراد خانواده بودند. اگر بخواهیم وارد طبقه‌ی اول شویم، راه‌پله‌ی بزرگ مرکزی ما را به آنجا هدایت می‌کند. در این طبقه یک تالار بزرگ و دو اتاق دیگر در اطراف آن قرار دارد. امروزه مردم برای بازدید از اشیا و وسایل مربوط به آیین‌های عزاداری امام حسین (ع) در ماه محرم به این خانه‌ی زیبا می‌آیند که خود روزی محل برگزاری عزای سیدالشهدا (ع) بود. خانه‌ی دکتر صحتی در ۸ خرداد ماه ۱۳۷۸ به شماره‌ی ۲۳۳۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آدرس بنا: تبریز، انتهای خیابان شهید مطهری (راسته کوچه)، کوچه‌ی شهید گوگانی، پلاک ۲۲

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.