ساری‌سو (آب زرد)

ساری‌سو (آب زرد)

چشمهٔ معدنی ساری سو در چهار کیلومتری مراغه و در سه کیلومتری شمال غربی آبادی ورجوی در مسیر راه دهستان گاودول از طریق راه آبادی خا نقاه و نزیک پل معروف قری قرار گرفته‌است.آب این چشمه حاوی مقادیر زیادی گوگرد است.

استخر آبگرم ساری سو

آبگرم ساري سو از يك حوض دو قسمتي به اندازه ۴۲ متر مربع تشكيل شده است و حوض آن روباز فقط روي رختكن هاي ساخته شده از سنگ مرمر با ايرانيت پوشانده شده است. داراي دوشهايي به تعداد ۵ عدد كه آب آن از چشمه ساری سو تغذيه مي شود ، همچنين سرويس بهداشتي و حوضچه كلر مي باشد.
دماي آب ۴۵ درجه سانتي گراد آبدهي آن ۶ ليتر در ثانيه و جريان آب به صورت دائمي مي باشد. رنگ آب كمي مايل به سبز پسته اي و مزه آب كمي ترش مي باشد. آنيونهاي آن سولفات ، كلرور ، بيكربنات و كاتيونهاي آمن سديم ، پتاسيم و منيزيم مي باشد.هدايت الكتريكي آن براي ۲۵ درجه حرارت ۱۲۹۰ و PH آن ۵۸/۶ مي باشد و مقدار مواد باقي خشك از تبخير آب ۶۸۷ ميليگرم در ليتر است و آب آن از نوع آبهاي كلروبيكربنات سديك مي باشد.
علت نامگذاري آن به ساري سو به اين جهت است كه سنگهاي اطراف چشمه در اثر رسوبات املاح معدني زرد رنگ به چشم مي خورد و آب آن از داخل يك تخته سنگ زرد رنگ مي جوشيد ه و از دور به رنگ زرد ديده مي شده است. چون اصطلاح »ساري« در زبان تركي به معناي زرد مي باشد آب آن ساري سو (آب زرد) گفته شده است.
در سال اخیر به خاطر طرح نوسازی و تجهیز استخرهای آبگرم شهر سرعین , آبگرم ساری سو و قره سو در هم ادغام شده و به کنار مجتمع آبدرمانی سبلان انتقال داده شده است.  این آبگرم شبها همیشه ، بر خلاف آبگرم گاومیش گلی به بانوان اختصاص داده می شود و برای اطفال نیز باید بلیط تهیه شود.

خواص درمانی ساری سو
خاصیت درمانی: برای دردهای روماتیسمی ، مفصلی و به طور کلی برای تسکین دردهای عضلانی اثرات سودمندی دارد.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.