تپه باستانی دوزده باغیر

تپه باستانی دوزده باغیر

شهر: زرنق

استان : آذرباجان شرقی

 

در لایه‌نگاری‌های صورت گرفته توسط تیم کاوش و باستان‌شناسی، آثار، اشیا و آویزهایی از دوره‌های مختلف تاریخی به دست آمده که قدیمی‌ترین آنها سفال‌های مربوط به اواخر دوره نوسنگی یعنی حدود ۶۵۰۰ سال پیش است.

 

لایه ابتدایی این تپه متعلق به صدر اسلام و لایه‌های بعدی به ترتیب به کشف آثار دوره‌های ساسانی، دیوار دفاعی با پهنای حدود ۹ متر با یک برج مدور، لایه‌های دوره هخامنشی، عصر آهن و دوره‌های مختلف مفرغی منجر شده است.

 سفال‌هایی مربوط به دوره‌های ساسانی، هخامنشی و عصر آهن، پیکرک‌های گلی و سفال‌های مفرغ قدیم، درفش‌های استخوانی و ابزار سنگی، اجاق‌هایی مربوط به عصر مفرغ، سرنیزه‌های آهنی، اشیا و آویزهای مختلف مفرغی آثاری هستند که در این تپه شناسایی شده و به دست آمده‌اند.

 وسعت تپه تاریخی «دوزده یاغیر» شهر زرنق را بیش از یک هکتار است

مکان های مرتبط با اینجا

مسجد جامع زرنق مسجد جامع زرنق این مسجد با بنای بسیار زیبایی که دارد یکی از مکان های دیدینی شهر زرنق به جساب می اید. دوستانی که اطلاعات و تصاویر تکمیل تری از این بنا دارند برای ما ارسال کنند تا با نام خودشان در سایت قرار بدهیم. موقعیت روی نقشه   ...
زرنق زرنه کشور  ایران استان آذربایجان شرقی شهرستان هریس بخش بخش مرکزی نام(های) دیگر زرنه نام(های) قدیمی زرنک سال شهرشدن ۱۳۷۲ مردم آب‌وهوا میانگین دمای سالانه 25 درجه سانتی گراد میانگین بارش سالانه 155 میلیمتر روزهای یخبندان سالانه...

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما