درخت چنار ۱۷۰۰ ساله خامنه

درخت چنار ۱۷۰۰ ساله خامنه

در محله چنار خامنه و در شرق این شهر به فاصله ۳۰ متر از هم دو درخت چنار قرار دارد که درخت شمالی هزار و ۷۰۰ سال و درخت جنوبی ۸۵۰ سال عمر دارد.

 همه مردم محل از وجود این درخت اطلاع دارند و در واقع می توان گفت یکی از نمادها و شناسه اصلی شهر خامنه همین درختان چنار کهنسال هستند.

درخت شمالی درحدود پنج متر و ۳۰ سانتیمتر قطرشرقی- غربی و سه متر و۲۰ سانتیمتر قطرشمالی – جنوبی دارد و از میان به وسعت ۱۰ متر مربع توخالی است.

ارتفاع آن را در حدود ۱۵ متر . وسعت تاج آن در حدود۳۰۰ متر مربع و محیط این درخت در ارتفاع دو متری در حدود ۱۱ متر است.

 درخت چنار جنوبی :این درخت با حدود دو متر و ۷۰ سانتیمتر قطر، حدود ۸۵۰ سال عمر دارد و با ارتفاعی در حدود ۳۰ متر و محیط هفت متر و ۳۰ سانتیمتر در کنار مسجد کوچکی که قدمت آن به دوران قاجار می رسد، قرار گرفته است.

 چنارهای کهنسال خامنه از انواع درختان دیرزیست و خزان کننده هستند که مانند بیشتر چنارهای کهنسال ایران که اغلب در مکانهای مقدس واقع شده اند، در کنار مسجدی تاریخی از دوره قاجار قرار دارند.

عامه شهر خامنه در خصوص این درختان اعتقاداتی دارند مانند اینکه اگر شخصی از هیزم خشک شده این درخت را به خانه اش ببرد، خانه وی بلافاصله در آتش می سوزد که مهم‌ترین نتیجه‌ چنین باورهایی، قائل شدن قدرتی خاص برای درختان است.

 قدمت تاریخی این دو درخت، واقع شدن در ناحیه ای کوهپایه ای در مجاورت نواحی سواحلی دریاچه ارومیه و در کنار راه مواصلاتی ایران به اروپا، مورد احترام مردم بودن و ضخامت زیاد تنه از ارزش ها و قابلیتهای گردشگری این درختان به حساب می آید.

موقعیت روی نقشه

 

مکان های مرتبط با اینجا

حمام تاریخی خامنه حمام تاریخی شهر خامنه حمام خامنه نام حمام خامنه کشور  ایران استان استان آذربایجان شرقی شهرستان ...
موزه هدایای خامنه موزه هدایای خامنه حمام تاریخی خامنه از آثار دوره قاجار در شهر خامنه از شهر های استان آذربایجان شرقی است که توسط شهرداری خامنه تملک و توسط سازمان استان مورد مرمت قرار گرفته است. موزه هدایای خامنه در سال 1386 در این بنای تاریخی رسما افتتاح گردید و هم اینک آثار اهدایی به موزه درآن ن...
خامنه خامنه کشور  ایران استان آذربایجان شرقی شهرستان شبستر بخش مرکزی نام(های) قدیمی خومنا سال شهرشدن ۱۳۱۴ ه. ش مردم جمعیت ۲٬۷۵۰ نفر جغرافیای طبیعی ارتفاع از سطح دریا ۱۳۸۰ متر اطلاعات شهری شهردار مهندس بابک شریفی ره‌آورد بادام...

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام ما