بهاباد

بهاباد
Mollaabdollah-bahabadi.JPG
کشور  ایران
استان یزد
شهرستان بهاباد
بخش بخش مرکزی
نام(های) قدیمی تالی
مردم
میانگین بارش سالانه ۱۵۳.۹
اطلاعات شهری
شهردار مهدی خانی‌زاده
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۵
وبگاه شهرداری بهاباد
بهاباد بر ایران واقع شده‌است

بهاباد
روی نقشه ایران
۳۱.۸۷۶۹۱° شمالی ۵۶.۰۲۰۴° شرقیمختصات: ۳۱.۸۷۶۹۱° شمالی ۵۶.۰۲۰۴° شرقی

بهاباد مرکز شهرستان بهاباد، در منتهی‌الیه شرق استان و به فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر یزد و ۸۰ کیلومتری شهر بافق، بر روی تپه ماهورهای بین دو رشته کوه با مختصات جغرافیایی ۵۵ درجه و ۳۶ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۳۳ دقیقه تا ۳۲ در جه و ۲۹ دقیقه عرض شمالی واقع شده است.

بهاباد دارای آب و هوای نیمه خشک و متوسط بارندگی ۱۵۳.۹ میلیمتر در سال می‌باشد. در سمت غرب و جنوب دارای مناطق ییلاقی و خوش آب و هوایی است که در فصول بهار و تابستان تفریحگاه و استراحتگاه بسیاری از مردم مناطق دور و نزدیک می‌باشد. ارتفاع آن از سطح دریا در مرکز ۱۳۹۰ متر است. این رقم در شمال دشت بهاباد کاهش می‌یابد و در جنوب در قله بن لخت به حدود ۳۰۰۲ متر می‌رسد. حداکثر درجه ثبت شده در منطقه ۴۵ درجه و حداقل تا ۲۰ درجه زیر صفر رسیده است.

تنها رودخانه دائمی بهاباد رودخانه شور در منطقه جلگه، در شمال شهرستان جریان دارد. سرزمینهای اطراف این رودخانه از نظر ژئو مور فولوژی پدیده‌ای کم‌نظیر برای مطالعه و بررسی دانشگاهیان و پژوهشگران رشته‌های جغرافیا و زمین‌شناسی می‌باشد.

بیشتر مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول بوده و دین مردم، اسلام (شیعه) می‌باشد. از محصولات کشاورزی این منطقه می‌توان به گندم، جو، زیره، پسته، انگور، انار و اخیراً زعفران با کیفیت نسبتاً بالا نام برد. مقبره عالم بزرگ اسلامی ملا عبدالله بهابادی در این شهر قرار دارد.

شهر بهاباد قدمتی دیرینه دارد و در تاریخ نقل شده‌است که در زمان مغول‌ها این شهر به کلی نابود شده و دوباره بازسازی شده‌است. آثار باستانی بموکانه واقع در این شهر موید قدمت سکونت بشر در این منطقه می‌باشد. این شهر یکی از شهرهای کویری ایران است که در حاشیه دشت لوت واقع شده ولی با این حال شهری سرسبز است. در قدیم انگور بهاباد بسیار معروف بوده‌است ولی اکنون بیشتر باغات این منطقه مربوط به پسته‌است.

گویش محلی مردم این منطقه بیشتر به گویش مردم استان کرمان نزدیک می‌باشد. به عنوان مثال به آخر کلمات خود حرف «او» اضافه می‌کنند مانند اینو به جای این و کوچکو به جای کوچک. از غذای محلی این شهر می‌توان نون کوتو را نام برد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.