میلاجرد

میلاجرد
Emam zade yahya milajerd.jpg
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان کمیجان
بخش میلاجرد
مردم
جمعیت ۸۷۲`۱۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۷۵ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۲۸۰ میلی متر
روزهای یخبندان سالانه ۲۵ روز
اطلاعات شهری
شهردار حیدری
ره‌آورد انگور، کشمش,لبنیات
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۶۳۵۵۵
وبگاه http://www.milajerd.com/
تابلوی خوش‌آمد به شهر
میلاجرد بر ایران واقع شده‌است

میلاجرد
روی نقشه ایران
۳۴.۳۶° شمالی ۴۹.۱۳° شرقیمختصات: ۳۴.۳۶° شمالی ۴۹.۱۳° شرقی

میلاجرد شهری است در بخش میلاجرد شهرستان کمیجان استان مرکزی قرار دارد. این شهر در ۲۱ کیلومتری جنوب غربی کمیجان واقع است و همچنین جمعیت شهر میلاجرد طبق اخرین سرشماری ۸۷۲`۱۲ نفر می باشد.

 

نامگذاری

حسن بن محمد قمی در کتاب تاریخ قم می‌نویسد: «میلاذبن جرجین (میلاد گرگین) آن موضع را بنا کرده است و آنچنان بوده است که میلاد بدان موضع فرود آمده است.» این شهر را «میلادگِرد» نام نهادند که ترکیبی از دو کلمه «میلاد» و «گِرد» است. میلاد نام یکی از پهلوانان ایرانی است و او را پدر گرگین می‌دانند. این عنوان به مرور زمان به میلاجرد تغییر پیدا کرده است.[۱]

تاریخچه

طبق مطالعات انجام شده بر روی تپه‌های باستانی قلعه تپه میلاجرد تاریخچه این شهر به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یعنی دوره حکومت مادها در محدوده هگمتانه بر می‌گردد.

قلعه تپه میلا جرد مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در میلاجرد، غرب شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۸۴ با شمارهٔ ثبت ۱۲۸۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۲]

موقعیت جغرافیایی

میلاجرد در شمال غربی استان مرکزی واز غرب به استان همدان متصل و در صد کیلومتری اراک و هفتاد کیلومتری همدان درطول جغرافیایی ۴۹ درجه ۱۲ دقیقه ۰ ثانیه نیم‌کره شرقی و عرض جغرافیایی ۳۴ درجه ۳۷ دقیقه ۰ ثانیه نیمکره شمالی با مساحتی به وسعت ۶۰ کیلومتر مربع و بخش میلاجرد با ۵۷۵ کیلو متر مربع می‌باشد.

آب و هوا

میلاجرد آب و هوای معتدل مایل به سرد و نیمه خشک دارد. بر اساس نتایج به دست آمده از ایستگاه کلیماتولوژی میلاجرد میزان بارندگی ۲۸۰ میلی‌متر در سال است. دمای این شهر نوسانات بسیار زیادی دارد به طوری که در تابستان دمای هوا به ۳۵ و در زمستان به صفر و چندین درجه زیر صفر هم می‌رسد. توده‌های هوایی که از سمت غرب وارد کشور می‌شوند این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوری که بارش نسبتاًخوبی در فصل پاییز داریم.

ناهمواری

از نظر زمین‌شناسی بیشتر دشت میلاجرد در دوره گواترنر بوجود آمده و از نظر زمین‌ریخت‌شناسی، شهر در یک دشت صاف و هموار واقع شده و فقط طرف شرق آن در منطقه کوهستانی واقع می‌باشد که ارتفاع بلندترین قله آن «زردکوه» در زبان محلی «ساری‌داغ» ۱۹۴۹ متر از سطح دریا می‌باشد. ولی در کل ارتفاع میلاجرد از سطح دریا۱۶۷۵ متر می‌باشد. خاکهای دشت میلاجرد مرغوب بوده و قسمت اعظم آن را خاکهای قهوه‌ای تشکیل می‌دهد که برای کشاورزی بسیار مناسب می‌باشد اما در بخشهایی از غرب میلاجرد نزدیک به رودخانه قره چای خاک شور که در زبان محلی به آن (آق یر) یعنی جای سفید یا خاک سفید که خاک نامرغوبی از نظر کشاورزی است نیز وجود دارد.

زرد کوه میلاجرد

زبان مردم میلاجرد

زبان مردم میلاجرد ترکی می‌باشد ولی پیش از آن به زبان تاتی که فارسی اصیل می‌باشد تکلم می‌کردند، که هنوز هم تعدادی از روستاهای منطقه مانند وفس، چهرقان، گورچان، به دلیل واقع شدن در منطقه کوهستانی و دور از دسترس بودن این زبان را حفظ کرده‌اند و با این زبان صحبت می‌کنند.

شهدای میلاجرد

پوستر شهدای میلاجرد

میلاجرد بیش از شصت شهید در جنگ ایران و عراق داده است.

Related Post

1 نظر

  1. R

    سلام خسته نباشيد
    اگر امكان داره ميخواستم اطاعاتي درمورد خانواده اكبرابادي داشته باشم منظور من به ريشه ونصب براي سال هاي خير دور ممنون

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *