مس سرچشمه (رفسنجان)

سرچشمه
مس سرچشمه
SarcheshmehSO2.JPG
کشور  ایران
استان کرمان
مردم
جمعیت ۱۰۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۵۲۴ متر
تابلوی خوش‌آمد به شهر
سرچشمه بر ایران واقع شده‌است

سرچشمه
روی نقشه ایران
۲۹.۹۹۳۴۶۹° شمالی ۵۵.۷۹۴۴۱۱° شرقیمختصات: ۲۹.۹۹۳۴۶۹° شمالی ۵۵.۷۹۴۴۱۱° شرقی

شهر مس سرچشمه یکی از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. این شهر در فاصله ۸۰ کیلومتری شهر شهربابک واقع شده است و جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸٫۴۸۲ نفر بوده است .

 

اقلیم و آب وهوا

شهرسرچشمه در منطقه ای کوهستانی و سردسیر واقع است و از ارتفاع زیادی از سطح دریا برخوردار است.سرچشمه،زمستان های بسیارسرد و پربرف و تابستان های خنک و ملایم دارد.

صنعت

صنایع و معدن مس سرچشمه در نزدیکی این شهر قرار گرفته است.این معادن یکی از عظیم ترین معادن مس جهان است و بزرگترین مجتمع صنایع مس جمهوری اسلامی ایران در شهرسرچشمه واقع شده است. متأسفانه روش استخراج از این معدن بعد از گذشت ۴۰ سال هنوز تغییر عمده نداشته است وباعث آلودگی آب وهوای رفسنجان وشهرهای اطراف از جمله شهربابک وخاتون آباد گردیده است.این آلودگی منجر به عوارض مختلف از جمله سقط جنین – مرگ ناگهانی- مشکلات گوارشی شدید و سرطان میگردد

ورزش

باشگاه فرهنگی،ورزشی مس سرچشمه مهمترین باشگاه این شهراست که در رشته های مختلفی از جمله فوتبال،تیراندازی و سایر رشته ها فعال است.این باشگاه از ورزشگاه و امکانات بسیار خوبی برخورداراست. از باشگاه های ثروتمندایران محسوب می شود.

Related Post

1 نظر

  1. وحید

    جالب است با اینکه خودتان ذکر کردین شهر مس سرچشمه رفسنجان اما فاصله اش را تا رفسنجان ننوشتین و فاصله این شهر تا شهربابک را اعلام کردین !!!

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *