بافت (شهر)

بافت
بافت فوتو.jpg
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان بافت
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی گئومات، اقطاع، بافد
سال شهرشدن ۱۳۲۸[۱]
مردم
جمعیت ۳۳،۱۰۷ نفر در سال ۱۳۹۰[۲]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۲۸۰ متر[۳] تا ۲۳۱۵ متر از سطح دریا (مرتفع ترین شهر بالای ۲۵ هزار نفر ایران)
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی علیبرز بختیاری[۵]
شهردار امید بختیاری[۴]
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴
وبگاه شهرداری بافت،طلوع کرمان
شناسهٔ ملی خودرو  ایران ۶۵-س[۶]
تابلوی خوش‌آمد به شهر
بافت بر ایران واقع شده‌است

بافت
روی نقشه ایران
۲۹.۲۳۴۲° شمالی ۵۶.۶۰۶۹° شرقیمختصات: ۲۹.۲۳۴۲° شمالی ۵۶.۶۰۶۹° شرقی

بافت یکی از شهرهای مهم، کوهستانی و گردشگری استان کرمان در ۱۶۵ کیلومتری مرکز استان کرمان، با ارتفاعی حدود ۲۳۰۰ متر (۲۲۸۰ تا ۲۳۱۵) سومین شهر مرتفع ایران و خوش آب و هواترین شهرهای استان پهناور کرمان است. بافت با داشتن شرایط ویژهٔ دما و ارتفاع بالا و بارش مناسب دارای بزرگترین پهنهٔ جنگلی جنوب شرق ایران است. مساحت جنگلهای این شهرستان ۳۵۰٬۰۰۰ هکتار می‌باشد.[۷] جمعیت شهر بافت بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران، ۳۳٬۱۰۷ نفر بوده است.[۸] شهر بافت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شده است.[۹][۱۰] شهر بافت مرتفع ترین شهر نیمه جنوبی ایران و مرتفع ترین شهر بالای ۲۵ هزار نفر ایران محسوب می‌شود. از این رو ملقب به بام جنوب ایران است.[۳] مساحت شهر بافت ۱۴۰۰ هکتار است[۱۱] و به لحاظ تاریخ تأسیس شهرداری پنجمین شهر استان کرمان محسوب می‌شود.[۱]

 

بافت، درگذر تاریخ

مارکوپولو، جهانگرد معروف از بافت عبور کرده‌است.

گفته شده‌است که مردم این سرزمین در قدیم در جایی به نام دشتاب زندگی می‌کردند، اما در مورد زمان انتقال آنها به بافت، در منابع مطلبی نیامده‌است. بافت ازجمله شهرهایی بوده که مارکوپولو از طریق آن به کرمان مراجعت کرده‌است. اشرف افغان نیز پس از شکست یافتن از نادرشاه، به جهرم، لار، سیرجان و بافت رفته‌است. در زمان آقا محمدخان قاجار قلعه رابر در شهر رابر توسط باباخان برادرزاده وی محاصره و تسخیر شد.[۱۲] بخشی از مردم بافت در سالیان دور از استان فارس به این شهر مهاجرت کرده‌اند. به نظر گابریل، احتمالاً اسکندر، در بازگشت از مشرق ایران، از طریق گلاشکرد، در پنجاه کیلومتری مغرب کَهنوج، از مسیر صوغان و بافت به سیرجان رفته‌است (ص ۳۱). نخستین بار، صاحب حدود العالم در ۳۷۲ از بافت نام برده و بافت و خیر (احتمالاً خَبْر) را دو شهرک آبادان و با نعمت از کرمان معرفی کرده‌است (ص ۱۲۶). هنگامی که ملکشاه سلجوقی در جیرفت درگذشت (۵۶۲)، پسر و جانشین او، ملک بهرام، از راه بافت روانه بردسیر (شهر کرمان) شد (افضل الدین کرمانی، ص ۶۶). به نوشته محمدبن ابراهیم (ص ۸۲)، در ۵۷۰، اتابک محمد از راه بافت به جیرفت رفت و در ۵۹۴، غُزان، پس از شکست از نصرت الدین اتابک، سردار هندوخان پسر خوارزمشاه، به بافت و سیرجان عقب نشستند (همان، ص ۱۹۵). بافت در اوایل قرن هفتم، پیش از حمله مغول، از بلاد و نواحی کرمان و شهری آباد و نامدار بوده‌است (افضل الدین کرمانی، ص ۱۳۲). در همان زمان، بافت در معجم البلدان (ج ۱، ص ۴۷۴)، به صورت «بافد» و از شهرهای کرمان در راه شیراز ذکر شده‌است. به قول شیندلر، مارکوپولو در نیمه قرن هفتم هنگام بازگشت به کرمان، از راه بافت سفر کرده‌است (سایکس، ص ۳۰۳). در ۷۶۸، شاهزاده قطب الدین اویس به حوالی بلوک اقطاع (بافت) آمد (عبدالرزاق سمرقندی، ج ۱، ص ۳۹۰). در ۷۸۵، سلطان احمد، حاکم کرمان، پس از گذراندن چند روز در بافت، برای درهم شکستن شورشی که حیدر نامی آن را رهبری می‌کرد، به کرمان بازگشت (میرخواند، ج ۴، ص ۵۸۹). در ۸۵۷، میرزا سلطان سنجر، پس از به بند کشیدن یاراحمد، به بلوک اقطاع رفت (ژان اوبن، ج ۲، ص ۱۲۴ـ۱۲۶). در ۸۵۸، الوند بیگ بن اسکندر میرزا بن قره یوسف ترکمان از خراسان به جیرفت و رودبار آمد. محمود فارسی، پس از تسلیم منطقه به وی، در بلوک اقطاع اقامت گزید (روملو، ص ۳۴۴). در ۱۱۳۲، سپاهیان محمود افغان، پس از تسخیر کرمان، با قزلباش‌ها وارد نبرد شدند. سالار عسکرِ بلوکِ اقطاع نیز به قزلباش‌ها پیوست (مرعشی صفوی، ص ۵۴). در ۱۱۳۸، سالار عسکر بلوک اقطاع (بافت) با سیداحمدخان مصاف داد (مرعشی صفوی، ص ۶۸ـ۶۹). در ۱۲۰۷، فتحعلی خان قاجار (بعدها فتحعلی شاه)، به فرمان شاه قاجار، قلعه رابر را در رابر محاصره و تسخیر کرد (وزیری کرمانی، ص ۱۴۱ـ۱۴۲).

در ۱۳۱۰ ش، قصبه بافت مرکز اقطاع به شمار می‌آمد (کیهان، ص ۲۵۲ـ۲۵۴). در ۱۳۲۱ ش، قصبه بافت ۵۵۴، ۲تن جمعیت داشت و دارای ۲۲ دهستان بود که اغلب دهستانهای امروزی شهرستان بردسیر جزو آن قید شده‌است. (ایران. وزارت کشور، ج ۲، ص ۳۸۳ـ۳۸۶). قدمت بافت به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد. به طوری که از حفاری‌ها و کاوش‌های باستان شناسی بر می‌آید بنای شهر قدیم بافت که در ناحیه جنوبی شهر فعلی قرار دارد منسوب به هفتصد سال پیش بوده و شهر جدید در حدود دویست سال قبل ساخته شده‌است.

بافت از نگاه تاریخ

اندر موجودیت بافت آورده‌اند که در قرن اول هجری بافت یکی از حوزه‌های سیرجان بوده و چون صفاریان در این دوره در بلاد کرمان منشا خدماتی بوده‌اند، به احتمال وافر در بافت هم اثرات خیرشان ردی داشته است، در اواخر قرن چهارم و اوایل قرن پنجم هجری به بخش‌هایی از بافت و حومه اقطاع می‌گفتند و چون بافت ما سنش به دوره سلجوقیان قد کشید، تنی چند از اولاد ملک قاوَرد یا همان سلجوقیان کرمان دررابر سکنا گزیده و بر مردم آنجا حکمرانی می‌کردند. در دوره قراختائیان یکی از حکمرانان کرمان، حکمرانی بافت و ارزوئیه را به جلال الدین بن سلطان قطب الدین واگذار کرد. در دوره آل مظفر برخی پادشاهان در بافت و ارزوئیه به تاخت و تاز مشغول بوده و جنگ امیر مظفر با شیخ ابواسحاق در بافت روی داده است. در دوره صفویه افشارها در بافت ظهور پیدا کردند و سرآغاز افشاری خود را اوایل همین عصر صفوی به سال ۹۱۶ ه. ق با رئیس ایلی درگاه قلی بیگ بر کرسی بافت نشاندند و بر همین اساس به بافت در آن زمان اقطاع افشار می‌گفتند. در دوره نادری ساکنان بافت (طوایف اقطاع و افشار) از حمایت نادرشاه نه تنها بهره نجستند، بلکه گرفتار نادری نادرشاه شدند و همین بس وقتی که نادر به کرمان آمد، چون خاندان قلی بیگ افشار را فربه دید، فربه بودن خاندان قلی بیگ را بهانه قرار دادو سر او را در سوراخ تنگی در دیوار گذاشتند و با طناب و دو گاو سر از تن خاندان قلی بیگ جدا کردند. پس از بی مهری‌های نادر شاه به بافت، تاریخ بافت به زندیه رسید، در این دوره ۸ هزار سوار و تفنگچی کریم خان زند به سرکردگی نضیرخان لاری حاکم لار که قصد تصرف کرمان را داشت، ابتدا وارد ارزوئیه و از آنجا به اقطاع آمدند و سپس به قصد تصرف کرمان از بافت برفتند. و اما در دوره قاجار و قاجاریه، بافت بصورت ملوک الطوایفی اداره می‌شد و هر ناحیه‌اش برای خود کلانتر و یا کدخدایی می داشته است. میرزا حسین وزیر، علی محمد خان، عدل السلطان، ملا غلامحسین خان بافتی (امین الرعایا)، صمدالله شیبانی (امین دیوان) و مرات اسفندیاری از آن جمله حاکمان و کلانتران بوده‌اند. در اواخر همین دوره بخش وسیعی از بافت تحت نفوذ غنجعلی خان افشار، ایلخان بزرگ قرار گرفت و بعد از او حاکمیت اقطاع و افشار به برادرش ه‍ژبر السلطنه واگذار شد. افراد دیگری مانند مرتضی قلی خان سرهنگ، میرزا خان سرتیپ و فرزندش احمد علی خان ایلخانی نیز حاکم بافت بوده‌اند. خلاصه آنکه در دوره قاجاریه، افشارها نقش مهمی در حکومت داشتند و در سال ۱۲۰۷ ه. ق به دستور آقامحمدخان قاجار، فتحعلی شاه به قصد تصرف کرمان عازم می‌شود و نخست به سیرجان واز آنجا به بافت ورود پیدا می‌کنند. گروهی از ریش سپیدان و بزرگان از جمله:آخوند ملا محمد صالح بافتی، حیدر خان هشونی و امیر باقر گوغری به گرمی از او و سپاهش استقبال کردند تا اینکه فتحعلی شاه حکمرانی بافت را به میرزا حسین پسر آقا علی واگذار کرد و به رابر حمله‌ور شد، مردمرابر به سختی با او مقابله کردند ولی در نهایت قلعه رابر به محاصره و تصرف فتحعلی شاه درآمد.[۱۳]

سراسرنمای نقشه ایران در ۱۸۱۴میلادی. بافت جزئی از ایالت بزرگ رابر بوده‌است

وجه تسمیه و نام‌های قدیمی

در حدود العالم (۳۷۲ هـ. ق) بافت مرکز اقطاع ذکر شده‌است. در صورت الارض و تقویم البلدان این شهر به نام “بافد” آمده و سپس به “بافت” تبدیل شده‌است.

موقعیت جغرافیایی

فرهنگ

کتابخانه‌های عمومی

سازمان جهانی بهداشت:بافت یکی از ۱۰۰۰ شهرپاک دنیا

شهر بافت دارای دو کتابخانه رسمی و تحت پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد. این دو کتابخانه عبارتند از: ۱-کتابخانه شهیددستغیب ۲-کتابخانه مرحوم نیک نفس علاوه بر این کتابخانه‌های غیر رسمی زیادی در بافت وجود دارد.

تغییرات جمعیتی شهر

جمعیت شهر در سال ۱۳۳۵ تعداد ۳۸۶۱ نفر بوده ودر سال ۱۳۶۵ جمعیت ۲۲۹/۱۷ نفر و آخرین سرشماری سال ۱۳۸۶ جمعیت شهر ۳۸٫۲۰۰نفر و در حال حاضر جمعیتی قریب به ۳۸٫۲۰۰ نفر را در خود جای داده‌است در سال ۱۳۸۷ خورشیدی درجه شهرداری ۷ و کارکنان شهرداری بافت یکصدو شصت نفر بود. به نظر می‌رسد جمعیت کنونی بافت قریب به۳۵٫۰۰۰نفر باشد.[۱۴]

ویژگی‌های جمعیتی

مردم بافت پایبند به اعتقادات مذهبی، ریشه دار ودارای اصالت هستند. شهر بافت شهدای زیادی را تقدیم وطن کرده‌است. ضمناً شهر بافت نخبه پرور است و نخبگان بسیاری به ایران و جهان معرفی کرده‌است. زبان مردم بافت فارسی همراه باگویش کرمانی و نیز لهجه کرمانی است. در بعضی افراد گاهی اصطلاحت قدیمی وسخت نیز در گفتگوهای محاوره‌ای شنیده می‌شود. همچنین به لحاظ دینی و مذهبی ۱۰۰ درصد مردم این شهر مسلمان و شیعه هستند.

جغرافیا

کوه بلند خبر در فصل بهار، ارتفاع: ۳۸۵۱متر

کوه‌های بافت در فصل بهار

زمستان‌های پربرف بافت

شرایط خاص ارتفاعی؛ قرارگیری در مدارهای پایین و ویژگی‌های توپوگرافی که قرار گرفتن این شهرستان بین ادامه رشته کوه‌های زاگرس و امتداد ارتفاعات فلات مرکزی ایران ایجاد کرده است باعث ایجاد اقلیمی کاملاً متفاوت از نواحی همجوار در شهرستان بافتگردیده به گونه‌ای که با آغاز باران‌های موسمی ناشی از توده‌های موسمی مانسون در اواخر تابستان دما به طرز چشمگیری افت می‌کند همچنین قرار گیری دشت سیرجان در غرب و ارتفاعات ۴۴۰۰متری در شرق موجب ایجاد بادهای محلی غربی شده که در کاهش دمای تابستانه نقش موثری دارد.

به همین لحاظ بافت با اقلیمی کوهستانی و معتدل به بهشت جنوب می‌ماند. ارتفاعات شاخص شهرستان شامل ارتفاعات ۴۴۰۰ متری کوه شاه در شمال و کوه‌های ۳۸۰۰متری گوغر در شمال غرب همچنین ارتفاعات خبر در جنوب به بلندای ۳۸۵۰متر و ارتفاعات پراکندهٔ مناطق گوشک و طرنگ با متوسط ارتفاعی ۳۰۰۰ متر است. (کوه شاه) در محدودهٔ شهرستان بافت و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر قرار گرفته است. نظرات متعددی در مورد وجه تسمیهٔ این کوه وجود دارد؛ همانطور که از سنگ نوشته‌های تخت شاهزاده برمیاید کوه شاه همواره تحت محافظت و قرق شکاربانان و قرقچیان شاه بوده و از گذشته‌های دور تا اواخر سلطنت ناصرالدین شاه قاجار شاهان و شاهزادگان برای تفرج و شکار به این کوهستان زیبا می‌آمدند؛ دلیل دیگر شکل قلهٔ غربی”قار باشی” است که به صورت تک قله از اکثر مناظر مشاهده می‌شود و با کوهستانهای اطراف اختلاف ارتفاع زیادی دارد بطوری که در روزهای صاف از سیرجان و بردسیر و تقریباً همهٔ نقاط شهرستان قابل روئیت است. مرتفع ترین نقطهٔ این کوهستان قلهٔ شرقی آن موسوم به “ننو” است که ۴۳۶۰ متر ارتفاع از سطح دریا را داراست.

قلهٔ قار باشی که مناظر بدیعی در زمستان دارد ۴۳۵۱ متر ارتفاع دارد. در گذشته جنگل زیبایی از درختان ارس و کهکم و بنه دامنه‌های این کوهستان را پوشانده بود که به دلیل عدم حفاظت و قطع درختان “به گفتهٔ محلیان برای سوخت کوره‌های ذوب مس و آهن” و چرای بی‌رویه تنها آثار معدودی از آنها در چند نقطه برجای مانده است. حیات وحش این منطقه روزگاری زبانزد بوده که با شکار بی رحمانه و تخریب و ناامنی زیستگاه به خصوص در دههٔ ۶۰ تقریباً تمام کل و قوچ و پلنگ این منطقه نابود شد. در سال‌های اخیر نیز متأسفانه با آغاز به کار معدن آهن تلخه چار شاهد ویرانی عظیمی در ارتفاع ۴۰۰۰ متری جبهه جنوبی قله قارباشی هستیم.[۱۵]

طبیعی

با آن لطافت آب و هوای بهشت عدن کی همسری نموده با آب و هوای بافت

شهر بافت به واسطه اینکه در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد، شهری با معماری و ساختار کوهپایه‌ای دارد. بخش‌های شمالی و شمال غربی شهر بیشتر کوهستانی هستند و تعدادی از خانه‌ها و محلات دقیقاً در دامنه کوه واقع شده‌اند.

آب و هوا و اقلیم

به لحاظ اقلیمی آب و هوای شهر بافت معتدل و کوهستانی است. ارتفاع شهر بافت از سطح دریا(۲۲۸۰متر) است که سومین شهر مرتفع بالای ۲۵ هزارنفرجمعیت ایران نام گرفته‌است. در تابستان‌ها هوای بافت بسیار خنک و دلپذیر و در زمستان‌ها سرد و یخبندان است. کوه‌ بلند شاه با ارتفاع ۴۳۷۴ متر در شهرستان بافت قرار دارد و شهر بافت در دامنه کوه‌های لاله زار قرار دارد.

رود بافت

رودبافت از سرشاخه‌های هلیل رود، از مشرق آن می‌گذرد. پیرامون شهر را باغ‌های انبوه و زیبایی احاطه کرده‌است. بافت از مراکز داد و ستد تولیدات عشایری است که در اطراف زندگی می‌کنند. تنگ آسیا دو جَفته در سه کیلومتری شمال شرقی شهر واقع است.

فضای سبز

به دلیل موقعیت آب وهوایی مناسب بافت و بارش مناسب برف و باران فضای سبز شهری بافت تقریباً ترکیبی از درختان کهنسال و جوان است که بیشتر شامل گردو، بادام ، چنار ، سرو و نارون هستند.

پارک ها و بوستان ها

 • پارک ساحلی(بهشت)
 • پارک شهر
 • پارک ولیعصر(عج)
 • پارک جنگلی بهاران
 • پارک مسافر(درحال ساخت)

سد مخزنی بافت

سد مخزنی بافت با گنجایش حدود ۶۰ میلیون مترمکعب در شمال شرقی شهر بافت قرار دارد. با بهره‌برداری از تصفیه خانه آب شهر بافت این سد به بهره‌برداری خواهد رسید و با بهره‌برداری از این سد آب شرب شهر بافت تامین خواهدشد.[۱۶] هم اکنون آب شرب شهر بافت از چند حلقه چاه در بخش دشتاب شهرستان بافت تامین می‌شود.

پارک‌ها و بوستان‌ها

 • پارک بزرگ شهر:این پارک مهمترین پارک شهر بافت می‌باشد.
 • پارک ولی عصر
 • پارک مسافر
 • پارک جنگلی بهاران
 • پارک ترافیک
 • باغ پارک ساحلی بافت (هشت بهشت)
 • پارک بزرگ ۵۰ هکتاری بافت:یکی از بزرگترین پارک‌های استان کرمان (در حال احداث با مشارکت کارخانه فولاد بافت)[۱۷]

مناطق دیدنی

برف سنگین زمستانی دربافت

شهر بافت بیشتر جاذبه‌های توریستی طبیعی را در خود جای داده است واین به دلیل موقعیت خاص اقلیمی این شهر و این منطقه می‌باشد.

دیدنی‌های شهر بافت

 • درختان کهنسال گردو، بادام و چنار
 • آسیاب جفته
 • خانه تاریخی ایرانمنش بافت
 • سد مخزنی بافت:سد مخزنی بافت یکی از سدهای مهم استان کرمان است که در جوار شهر بافت قرار گرفته است.
 • باغ پارک ساحلی بافت (پارک هشت بهشت)[۱۸]
 • موزه آب بافت (در حال احداث)
 • پارک بزرگ شهر
 • آبشار مصنوعی بافت (درحال احداث)
 • چمنزارها و باغ‌های عباس‌آباد

موزه آب(درحال احداث)

این موزه در مکان سد مخزنی بافت احداث خواهد شد.

سوغات

سوغاتی‌های مهم این شهر شامل گردو(که به عنوان نماد بافت شناخته شده‌است)، زیره، عسل، فراورده‌های لبنی و انواع گلیم و قالیچه می‌باشد.[۱۹] همچنین از شیرینی‌ها نیز می‌توان به کلمپه و کماچ و نیز به قاووت یا به لهجه کرمانی (قوتو) اشاره کرد.

صنایع دستی

صنایع دستی بافت بیشتر شامل قالی و گلیم و شیرکی پیچی و پته دوزی می‌باشد. بافت از مراکز مهم قالیبافی استان کرمان و کشور است. فرش دستباف شهر بافت به دلیل اقلیم خاص خود از نقشه‌های خاصی برخوردار است که از سایر نواحی استان کرمان متمایز است. قالی‌هایی که در این شهرستان تولید می‌شود دارای طرح کرمانی و نقش‌های شاه عباسی، گلدانی، حشمتی، گل بادامی و گل سرخی هستند. بافت پته نیز در بین مردم این شهر رواج دارد. همچنین بافت از مراکز تولید گلیم شیریکی پیچ در کشور است.

اقتصاد

بافت از قطب های تولید گردو در ایران

بافت به لحاظ کشاورزی از مناطق مهم در استان کرمان و حتی در سطح ایران محسوب می‌شود. بافت بیشترین سطح زیر کشت گردو در ایران را به خود اختصاص داده است. اقتصاد بافت بر پایه کشاورزی شامل کشت انواع صیفی جات و انواع میوه‌های سردسیری شامل گردو – انار، بادام، هلو، سیب، آلبالو، گیلاس، زردآلو و سایر میوه جات، دامپروری، بافت صنایع دستی و نیز صنعت استوار است. بافت بزرگترین تولید کننده گردو ی ایران است. [۲۰]

صنایع و کارخانه‌ها

بافت بیشترین ذخایر معدنی استان کرمان را در اختیار دارد. بیشتر صنایع و کارخانه‌های بافت در شهرک صنعتی بافت متمرکز شده‌اند. بخشی از کارخانه‌ها و صنایع شهرستان نیز در نواحی اطراف شهر و توابع بافت احداث شده‌اند و یا درحال احداث می‌باشند. برخی از کارخانه‌ها و صنایع مهم شهرستان بافت:

 • کارخانه فولاد بافت
 • کارخانه تولید شیر و لبنیات پاستوریزه بافت
 • کارخانه سنگ
 • مجتمع پتروشیمی دشتاب (مصوبه سفر نخست هیئت دولت به شهرستان بافت)
 • کارخانه فروکروم بافت
 • کارخانه کرک بافت: شهرستان بافت به لحاظ تولید کرک رتبه دوم تولید را پس از کشور چین به خود اختصاص داده‌است.
 • کارخانه مرغ گوشتی بافت
 • کارخانه تولید فیلترهای صنعتی خودرو (در حال مطالعه)
 • کارخانه فرآوری و بسته بندی مغز گردو و بادام با ظرفیت ۴۰۰تن در بخش دشتاب، منطقه خبر
 • صنایع تولید بتن در شهر بزنجان(درحال احداث)
 • مجتمع گلخانه‌ای طبیعت گستربافت
 • کارخانه بزرگ تولید لامپ‌های کم مصرف LED(در حال احداث)[۲۱]

بافت در مجلس شورای اسلامی

نماینده فعلی

نماینده فعلی بافت در مجلس شورای اسلامی آقای علیبرز بختیاری است.

ورزش

شهر بافت دارای استادیوم شهید شهابی و باشگاه ورزشی شهید یاراحمدی و زورخانه شهید هاشم نادری می‌باشد. این شهر صاحب یک سالن کشتی هم هست. تربیت بدنی بافت دارای استخر شنا و زمین ورزشی است. این شهر ورزشکاران زیادی را به ورزش ایران و جهان معرفی کرده‌است.

دانشگاه‌ها

شهر بافت از نقاط نخبه پرور ایران است و پزشکان و مهندسان زیادی را به دنیا معرفی کرده‌است. دانشجویان زیادی از شهر بافت در ایران و خارج از ایران تحصیل می‌کنند و از سرمایه‌های علمی بافت، ایران و جهان هستند. بافت همچنین یکی از شهرهای دارای بیشترین میزان قبولی در آزمون سراسری دانشگاه‌ها در استان کرمان است و تا پایان سال ۹۰ بیش از هشتصد پزشک به این مرز و بوم هدیه نموده است.

 • فهرست دانشگاه‌های شهر بافت به شرح ذیل است:
  • دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت[۲۲] : دانشگاه آزاد اسلامی، اولین مرکز آموزش عالی شهرستان بافت می باشد که نقش بسیار ارزنده ای در توسعه منطقه ایفا کرده است. هم اکنون در مقاطع تحصیلی کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و با امکانات آموزشی و پژوهشی نظیر کتابخانه تخصصی، آزمایشگاه ها و کارگاه های مجهز، پذیرای داوطلبان عزیز می باشد. اولین رئیس این دانشگاه، دکتر محمود آقاجانی بوده است و در حال حاضر توسط دکتر ابراهیم خراسانی پاریزی اداره می شود.
  • دانشکده مدیریت و اقتصاد بافت: دانشجویان زیادی از استان کرمان و سایر نقاط در این دانشکده تحصیل می‌کنند.[۲۳] این دانشکده یکی از دانشکده‌های دانشگاه شهیدباهنر کرمان است.
  • آموزشکده فنی امام حسین:این آموزشکده دولتی بوده و پذیرای حجم زیادی از دانشجویان است
  • دانشگاه پیام نورمرکز بافت: از مهمترین دانشگاه‌های پیام نور استان کرمان می‌باشد.
  • مجتمع آموزش عالی سلامت بافت

بازارها و مراکز خرید

 • بازار قدیمی بافت معروف است به بازار “کلاحاجی شفیعی” (کل حاجی). در این بازار بیشتر گیاهان دارویی و لوازم و مایحتاج خوراکی به فروش می‌رسد.
 • بازار جدیدتر بافت هم بازار “میثم” نام دارد و تقریباً در مرکز شهر قرار دارد.
 • بازار ولی عصر بازار دیگری است که تقریباً در مرکز شهر قرار دارد. همه بازار فوق روزانه جمعیت زیادی را به منظور خرید در خود جای می‌دهند.

حمل ونقل

شهری

حمل و نقل شهری بافت از طریق خطوط تاکسی صورت می‌گیرد.

بین شهری

حمل و نقل بین شهری بافت از طریق جاده‌ها صورت می‌گیرد. درحال حاضر پروژه‌های اتوبان کرمان – بافت و اتوبان بافت – سیرجان درحال انجام می‌باشد. بدین ترتیب راه‌های شهر بافت به شهرهای مهم کشور یعنی کرمان و شیراز از مسیر سیرجان به صورت دوبانده و بزرگراه خواهندشد. درآینده قرار است کار احداث اتوبان‌های بافت – جیرفت[۲۴] و بافت – حاجی‌آباد(هرمزگان) نیز عملیاتی شود. شهر بافت فاقد راه آهن و فرودگاه است. مطالعات برای احداث راه آهن سیرجان – بافت انجام شده ولی هنوز کار عملیاتی برای احداث آن آغاز نشده‌است.[۲۵]

مسیرهای منتهی به شهر

 • ورودی از سمت شرق که از این مسیر می‌توان به شهرهای کرمان، رابر و جیرفت دسترسی داشت.
 • ورودی از سمت غرب که از این مسیر می‌توان به شهرهای سیرجان ، نیریز و شیراز دسترسی داشت.
 • ورودی از سمت جنوب که از این مسیر می‌توان به شهرهای ارزوئیه ، حاجی‌آباد و بندرعباس دسترسی داشت.

مسافت تا سایر شهرها

 • بافت تا تهران: ۱۲۴۰ کیلومتر
 • بافت تا کرمان: ۱۵۶ کیلومتر
 • بافت تا سیرجان: ۱۰۰ کیلومتر
 • بافت تا رابر: ۲۶ کیلومتر
 • بافت تا جیرفت: ۱۷۰ کیلومتر
 • بافت تا شیراز:۴۷۰ کیلومتر
 • بافت تا مشهد: ۱۰۵۰ کیلومتر

خیابان‌ها و میادین مهم بافت

 • میدان آزادی
 • میدان امام خمینی
 • بلوار شهید باهنر
 • میدان قدس
 • بلوار شهدا
 • بلوار شهید بهشتی
 • خیابان شهابی
 • بلوار امام خمینی
 • بلوار امیرکبیر
 • خیابان دانشگاه
 • میدان امام علی
 • خیابان شهید چمران
 • میدان کشاورز
 • خیابان هاشمی
 • شهرک گلها

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

 • بیمارستان خاتم‌الانبیا
 • کلینیک آیت الله کاشانی
 • درمانگاه تامین اجتماعی
 • درمانگاه های وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

Related Post

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *