میمند

میمند
میمند
Meymand00.jpg
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان میمند
نام(های) دیگر دروازه بهشت- شهر عطرو گل و گلاب- شربتخانه شیراز-
نام(های) قدیمی جمکان شهر سور
سال شهرشدن از پیش از اسلام

تاسیس رسمی شهرداری سال ۱۳۴۰

مردم
جمعیت ۴۰۰۰۰ نفر
رشد جمعیت ۱٫۸ درصد
جغرافیای طبیعی
مساحت ۳۳٫۱۹۴۲کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۴۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۵
میانگین بارش سالانه ۴۵۰ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه بین ۱۰ تا ۲۰ روز هوا به کمتر از ۵ درجه می رسد
اطلاعات شهری
شهردار مهندس دوزنده
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱۳۸۷۷
وبگاه www.meymand.com
تابلوی خوش‌آمد به شهر
سوغات= گلاب – انواع عرقیات گیاهی و داروئی- عسل- انگور – عطر
میمند بر ایران واقع شده‌است

میمند
روی نقشه ایران
۲۸.۸۶۶۲۶۶۲° شمالی ۵۲.۷۵۶۳۱۸۸° شرقیمختصات: ۲۸.۸۶۶۲۶۶۲° شمالی ۵۲.۷۵۶۳۱۸۸° شرقی

میمند نام شهری در استان فارس در جنوب ایران است. میمند در ۹۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده و مرکز بخش میمند، شهرستان فیروزآباد است. میمند با رشد جمعیت ۱.۸ درصد دارای جمعیت ۴۰ هزار نفره است. شهرداری میمند در سال ۱۳۴۰ بر اساس مصوبه وزارت کشور با اجماع میمند سفلی، میمند علیا و شبانکاره تاسیس شد و هم اکنون منوچهر دوزنده شهردار این شهر است. میمند بزرگترین تولید کننده گلاب در ایران است و کشاورزی مهمترین شغل مردم این بخش به شمار می‌آید.

 

جغرافیا

جغرافیای طبیعی

این بخش در آخرین مناطق پیشرفتگی ارتفاعات زاگرس در منطقه ای تقریبا گرم و خشک جنوب قرار گرفته و موقعیت مذکور باعث شده‌است تا میمند دارای آب و هوایی معتدل و نسبت به مناطق همجوار خنک تر باشد. میمند در جلگه میان دو رشته کوه نسبتاً بلند از سلسله جبال زاگرس به نامهای سپیدار و پادنا (میمند) که بصورت دو رشته با جهت شمال غربی و جنوب شرقی کشیده شده‌اند، قرار گرفته‌است. کوه سپیدار در طرف شمال شهر میمند قرار دارد و دنباله کوه سبزپوشان شیراز است که دارای جنگل و منابع طبیعی فراوانی است و ارتفاع قله آن۳۱۶۷ متر از سطح دریامی‌باشد. در قسمت جنوب و جنوب شرقی میمند کوه پادنا (در اصطلاح محلی پیدنو و در فرهنگهای جغرافیایی میمند نیز گفته می‌شود) قرار دارد. در غرب نیز کوه کم ارتفاعی به نام قلات وجود دارد که از سیرزجان خواجه‌ای تا میمند به موازات پادنا قرار گرفته‌است. از مشرق نیز به خرمن کوه (یا کوه سور) که از میمند به شکل یک نیم دایره دیده می‌شود متصل است.

پوشش گیاهی جنگلهای کوهستانی بیشتر پسته کوهی (بنه) و بادام کوهی (اهلوک) می‌باشد. آب و هوای میمند از نوع معتدل کوهستانی است.تابستانهای نسبتاً معتدل و خشک و پاییز و زمستانها معتدل مرطوب می‌باشد. حداکثر دما بیشتر در مردادماه و حداقل دما در بهمن ماه رخ می‌دهد. بیشترین بارش فصلی نیز در بهمن ماه است و میانگین بارندگی سالانه به میزان ۴۵۰ میلیمتر است که در ارتفاعات بیشتر به صورت برف می‌باشد.

تقسیمات کشوری

در تقسیمات کشوری بخش میمند در محدوده بین شهرستان کوار و شهرستان شیراز،بخش ارژن، خفر و سیمکان شهرستان جهرم،واقع شده‌است. این بخش شامل یک شهر به نام میمند و ۳ دهستان به نامهای خواجه‌ای به مرکزیت روستای جوکان، پرزیتون به مرکزیت روستائی به همین نام و دهستان دادنجان به مرکزیت روستای دادنجان و تعداد۴۴روستا و آبادی می‌باشد که برخی از آنهاعبارت‌انداز: چهاربیدسرتنگ،صحراسفید، گنک، آبگل،امیرسالار، پرزیتون، تنگریز، بنه خفرک، مرادآباد، اسماعیل آباد، جوکان، زنجیران، موک، سریزجان،دارنجان لر.،مورجان.دادنجان ،ساختمان رئیسی وگودکهلویه جانی آباد.مهکویه.ابراهیم آباد.کندران.قصرعاصم.باوریان.حنیفقان.بورزکان.خیرآباد.نجف آباد.وحدت آباد.همت آباد کره داشی.بیروکان .انارمهر.سمنگان.میگلی.خبره.آبسوراخ.چنارسوخته کوهمره.عزیزآباد.چنارسوخته خواجه ای.مهکویه علیا.له آب.بست دوراه.

مختصات جغرافیایی و مردم‌شناختی

طول جغرافیائی ۴۵/۵۲ شرقی عرض جغرافیائی ۵۲/۲۸ شمالی ارتفاع از سطح دریا ۱۵۴۵ متر در شهر میمند که در کوههای اطراف تا ۳۲۰۰ متر می‌رسد. جمعیت بخش میمند بالغ بر۴۰۰۰۰ نفر جمعیت شهر میمند ۲۰۰۰۰ وسعت بخش ۳۳/۱۹۴۲ کیلومتر مربع وسعت شهر ۱۲ کیلومتر مربع

بزرگترین بخش شهرستان فیروزاباد

تاریخ

در زمان ساسانیان سرزمین پارس که مقر اصلی حکومت بوده‌است به پنج ولایت یا کوره(خُرّه) تقسیم شده که هر کوره در واقع مجموعه‌ای از شهرهای یک مسیر است که به مرکز حکومت می‌رسد. ولایت اردشیرخوره یکی از مهم‌ترین کوره‌های پنجگانه فارس بود که در مسیر شیراز تا دریای پارس و جزایر جنوبی قرار داشته و از آنجا مسیر مهم دیگری از کیش و قشم به هند و سراندیب (سریلانکا کنونی) برقرار بوده‌است.

نام میمند در منابع جغرافیایی تاریخی سده‌های نخستین اسلام به‌عنوان یکی از نواحی کوره اردشیر فراوان مشاهده می‌شود. آنچه در اغلب این منابع تکرار شده این است که: میمند شهری است در ناحیه گرمسیر فارس با هوای معتدل. دارای آب روان و انواع میوه. محصول عمده آن انگور و گلاب. شغل مردم بیشتر پیشه‌وری و تولید گلاب و عطریات.دارای کاروانسرا و مسجد جامع و مردمی بصلاح.

از قدیمی‌ترین نوشته‌های جغرافیایی در این مورد در کتاب صورالاقلیم نوشته ابوزید سهل بلخی (۳۲۲ هـ ق) از میمند به‌عنوان یکی از نواحی اردشیرخوره نام برده‌است که در مسیر عبور شاهراه مهمی قرار داشته‌است. و همچنین گوید: . . . گلاب پارس از آن خیزد و به بدریابار و حجاز و یمن و شام و مصرو مغرب و خراسان برند . . . ابن بلخی می‌نویسد: اسکندر چون می خواست شهر ‌ گور (جور) را غرق سازد آب رودخانه را به طرف صحرای میمند منحرف کرد همچنین حمدالله مستوفی در کتاب نزهة القلوب و اصطخری در المسالک و الممالک باز درباره مسیر شیراز تا کیش (کوره اردشیر) از میمند به‌عنوان یکی از نواحی و یکی از ایستگاههای مهم مسافران نام می‌برد.

به هر حال در آن زمان میمند بر سر یک شاهراه تجاری مهم از شیراز به بنادر و جزایرجنوبی و از آنجا به هند قرار داشته‌است و دارای کاروانسرا و بازار مهمی بوده است. پس از تغییر مسیر شاهراه فوق ، از اهمیت اقتصادی میمند کاسته شد اما همچنان شهرت خود را به‌عنوان شهری زیبا و فرهنگی و صاحب تولیدات متنوع بویژه عطر و گلاب، حفظ نمود.

اوژن فلاندن جهانگرد مشهور فرانسوی در سال ۱۸۴۱ میلادی (۱۲۵۷هـ ق) با این که در یک زمستان سخت از میمند گذر کرده‌است، از مزارع و باغها و بناهای زیبا و مردمان باصفا و آزاد میمند تعریف نموده و می‌ نویسد: « . . . این شهر کوچک در ایران نادر و بلکه منحصر به فرد است . . .» این شهر پرجمعیت، اطرافش را باغهای یسیار احاطه کرده است. زمین‌هایش حاصلخیز، منازلش دارای ساختمانهای خیلی قشنگ و مرتفع است. گمان می‌کنم رونق و شکوه این ده که زیاد به نظر من دلفریب آمد از این باشد که اداره‌اش زیر نظر کارگزاران شاه نیست. اداره این شهر کوچک مستقل که توسط یک ملا انجام می‌شود بهتر از سایر شهرهای ایران است. مردمانش سرشار از شادی، زمینهایش تمام مزروع و بناهایش همه پرشکوه است. در ایران نادر و بلکه منحصر بفرد است. هر صنفی کار خود را با شادمانی انجام می‌دهد و نه تنها خود استفاده می‌برد بلکه بر جلال و ابهت دهستان و شادی اهل دهستانش می‌افزاید. مردم هیچ کاری به عمال شاه نداشته و آزادانه زندگی می‌کنند. سرمای سختی که هرگز تصور آن را نمی‌کردیم باعث زحمت ما شد. فردایش هم مانند روز پیش هوا سخت سرد بود و بهتر دانستیم حرکت را به تعویق اندازیم. روز پانزدهم ژانویه حرکت کردیم. سرتاسر دشت را برف فراگرفته بود. بیش از پیش به دشتی که میمند در آن قرار گرفته است فرو می‌رفتیم. هر چقدر می‌رفتیم دره کم‌وسعت‌تر می‌شد.

ازدیگران مورخان معتبر که از میمند سخن گفته است ابن بطوطه مورخ و جهانگرد سرشناس معتبر جهان عرب است که دو بار به میمند سفر نموده او در سفر نامه خود نوشته است از بهترین نواحی اطراف شیراز منطقه جمکان است که مرکز آن میمند است او میمند را از شگفتی های خلقت ذکر نموده و می نویسد عجیب است که در میمند درختان سردسیری و گرمسیری یکجا و در کنار هم رشد نموده و سایه بر سر یکدیگر گسترانده اند این کتاب به ۹ زبان دنیا ترجمه شده است

نام قدیم منطقه میمند

هرچند در کلیه اسناد تاریخی از شهر فعلی میمند به همان نام میمند نام برده شده اما در گذشته بخش یا بلوک یا بهتر بگوییم منطقه ای که میمند در آن قرار داشته است جمکان نام داشته است. جمکان در فارسی یک کلمه ترکیب یافته از دو کلمه جم به معنای شاهزاده و پادشاه و یا جمشید پادشاه اسطوره ی ایران و کان که همان قید مکان است سرجمع می شود این نام را به جایگاه شاهزادگان یا جایگاه جمشید پادشاه معنا کرد.

بناهای تاریخی

وجود بناهاي تاريخي حكايت از پيشينه دراز اين شهر دارد كه به ۶۰۰۰ سال مي‌رسد. با توجه به نزديكي ميمند به مركز حكومتي ساسانيان در شهر گور چندين اثر باستاني مربوط به زمان ساسانيان وجود دارد.از آثار باستاني شهرگور كه در ۵۰ كيلومتري ميمند واقع شده اند مي توان به قلعه دختر، آتشكده ساسانی (كاخ اردشير بابكان)، پل ساسانی مهرنرسه، نقشهاي برجسته صحنه پيكار و پيروزي ساسانيان، نقش تاجگذاري اردشير بابكان (در تنگاب فيروزآباد) و منار مركزي شهر گور اشاره نمود. آثار و بناهاي زيادي نيز مربوط به دورانهاي ساسانيان، صفويه، زنديه و قاجاريه در منطقه ميمند وجود دارد كه هر كدام نيازمند تحقيق و بررسي بيشتر و كشف تاریخ اين ديار است. در ميمند قديم خانه ها با سنگ، ساروج، چوب و كاه گل معمولا داراي اتاقهايي در دوطبقه بر گرداگرد يك حياط ساخته مي‌شد. در محله هاي قديمي كوچه هاي پيچ در پيچ وجود داشت كه گاه بصورت دالاني از زير طبقه بالايي خانه ها عبور مي‌كرد. متأسفانه چندين بناي ارزشمند و تاريخي منطقه طي سالهاي اخير به بهانه توسعه شهري و در سايه بي توجهي مسؤولان از ميان برده شده است. درحال حاضر ۲۲ اثر تاريخي ثبت شده درمنطقه ميمند وجود دارد كه عبارتند از: امامزاده اسماعيل مسجد جامع ميمند حمام تاريخي جنب مسجد منزل قديمي خواجه محمد امين مظفري قلعه تل گاوي قلعه تاريخي اميرسالار قلعه تاريخي زنجيران قلعه تاريخي گنك دژ نظامي تنگ قلعه كاروانسراي عباسي كاروانسراي زنجيران كاروانسراي موك كاروانسراي بيرواكون كاروانسراي آبگل درخت سرو كهن مسجد ده بالا تپه تاريخي حسن‌آباد تپه تل قلعه خانه گبري‌ها معروف به سنگ سوراخ چهارطاقي اسلامي حمام صفوي قلعه سهره آسياب بادي

ديدني‌هاي طبيعي

چهل چشمه حنيفقان جنگل طبيعي جاده قديم ميمند تنگ آتشگاه كوهستان سپيدار كوهستان پادانا تنگ خرسان باغستانهاي گل ميمند بوستان شقايق (پارك شهر)

جاذبه‌هاي فرهنگي و رويدادها

گل چيني و گلابگيري كوچ عشاير از جمله مراسمات فرهنگی و مذهبی می توان به اجتماع هیئت مذهبی این شهر در روز تاسوعا که نشان از اتحاد مردم و بیعتشان با سید و سالار شهیدان است می باشد .

اجتماع هیئت مذهبی میمند

بناهاي مذهبی

امامزاده سيد حسين>>در شهر ميمند واقع شده و قبرستان عمومي شهر و گلزار شهدا در آن واقع شده است امامزاده اسماعيل>>در مركز شهر ميمند قرار گرفته و از قديم محل برگزاري مراسم عزاداري امامان بوده است امامزاده دوبرادران>>در پنج كيلومتري ميمند واقع شده و مزار دو تن از نوادگان امام موسي(ع) مي باشد امامزاده شاه حسن غياه>>در مسير ميمند به تنگريز قرار دارد امامزاده سيد شاه نور>>بين ميمند و ميمندعليا قرار داشته و مردم ميمند نسبت به وي اردات ويژه اي دارند امامزاده سيد صالح>>در شمال ميمند واقع شده است امامزاده شاه عطاءالله>>در روستاي گنك در بيست كيلومتري ميمند قرار دارد امامزاده سيد ابوالقاسم>>در باغهاي جنوب ميمند قرار دارد امامزاده سيد علي جعفر>>واقع در ميمندعليا

هیئات مذهبی

از جمله هیئات مذهبی این شهر می توان به هیئت فرهنگی مذهبی فاطمیون ، هیئت منتظران مهدی واقع در بقعه متبرک امام زاده سید حسین (علیه السلام)، هیئت جان نثاران حضرت ابوالفضل ، عاشقان ثارالله ، و همچنین هیئت های مذهبی مساجد (امیر المومنین ، چهارده معصوم ، مسجد جامع علیا، مسجد رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم علیه،) و مهدیه علیا اشاره کرد .

کشاورزی

به علت محدودیت شدید در منابع آبی منطقه، بیشتر اراضی میمند به صورت دیم زراعت می‌گردد. کشتهای آبی از طریق چشمه‌های موجود و بعلاوه در قدیم بوسیله تعداد زیادی قنات و هم اکنون از طریق چاه و تلمبه‌های کشاورزی انجام می‌شود. متأسفانه به دلیل خشکسالی‌های متوالی و برداشت بی رویه در حوزه آبهای زیرزمینی اکثر چشمه‌ها و قناتها از بین رفته یا دچار کم آبی شده‌اند. مجصولات کشاورزی میمند عبارت‌اند از: گندم، جو، حبوبات، بادام، گردو، انگور، سیب، انار، زردآلو، عسل، گلاب و سایر عرقهای گیاهی نام میمند از دو جزء می + مند تشکیل شده و بطور کلی به معنای محلی است که دارای انگور است.هم اکنون نیز باغستانهای انگور زیادی در میمند وجود دارد که بعد از گلاب و عرقیات از تولیدات عمده آن می‌باشد. گلابگیری و عرقیاتگیری از زمانهای بسیار قدیم در میمند رواج داشته‌است که هم اکنون نیز به دو روش سنتی و صنعتی رایج است.

باغات میمند با سطحی بالغ بر ۵۰۰۰ هکتار و دارای شرایط فصل کشاورزی منحصر یکی از مناطق مهم معتدل سرد استان است. عمده محصولات این مناطق عبارت‌اند از انگور، انار، سیب، گل سرخ، گل نسترن، گردو و بادام، انجیر که اکثراً در دهستانها و روستاهای بخش و شهر میمند قرار دارند. عمده‌ترین گونه‌های گیاهی میمند در مراتع کوهستانی و جنگلی را محصولات بنه- بادام- کهکم- زیتون- ارژن- سقز(کیالک) زالزالک- انجیر- آلبالو وحشی- کلختک- کنار- بنگرو- ارس- خوشک- ریش بز- کنگر- شبدر- یونجه- جاشیر- گاوزبان- شاطره- کاهو و زنبق وحشی- اسپند- لاله کوهی- پیاز و کرفس وحشی- بومارزان(سرزرد) شیبو و شنبلیله- گل بنفشه و .. تشکیل می‌دهند.

گلستان‌های محمدی

عمده اهمیت میمند به گلستان‌های بزرگ گل‌های محمدی و رز است که باعث شده‌است که این شهر پس از کاشان، دومین تولید کننده بزرگ گلاب در ایران به شمار رود.

بوی خوش گل‌های محمدی در فصل بهار از کیلومترها قابل استشمام است و هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت میمند روانه می‌سازد.

صنایع

به دلیل در محرومیت نگه داشتن منطقه و اینکه محور فعالیت مردم حول فعالیتهای کشاورزی و دامپروری می‌باشد، این منطقه به غیر از کارخانه سیمان متعلق به شرکت سیمان فارس نو که در ابتدای حوزه استحفاظی بخش میمند از سمت شیراز ودر منطقه دشت موک ودر مجاورت روستای موک قرار دارد ونیز ۱۰ واحد کارخانه صنعتی تولید عرقیات (گلاب)، که تنها۸ واحد ان اشتغال مستقیم بیش از ۳۰۰ نفر را یجاد کرده اند از وجود صنایع چشمگیری برخوردار نیست و صنایع موجود دیگر عبارت‌اند از حدود ۷۰ واحد کارگاه تولیدی سنتی انواع عرقیات و ۴ کارگاه زنبورداری و تولید و بسته بندی عسل ۲ واحد کارگاه پلاستیک سازی جهت بسته بندی گلاب و عرقیات و ساخت صنوق های پلاستیکی جهت بسته بندی میوه جات به ویژه انگور که مهمترین محصول شهر میمند است نا گفته نماند که طی چند سال گذشته با درایت دولت و تشکیل خوشه صنعتی گل و گلاب میمند گلابگیران میمند با تشکیل یک کنسرسیوم مشترک موفق شدند به عنوان برترین خوشه صنعتی کشور دست یابند. در کنار گلابگیری و برای ظروف گلاب و عرقها صنعت شیشه گری نیز دایر بوده‌است که در حال حاضر صرفاً بصورت تولید صنایع دستی نیمه فعال است.همچنین چند کارگاه پنیرسازی و ماست بندی سنتی نیز، در این شهر فعال است.

سدها وطرحهای آّبخیز داری

جالب است بدانید که سد تنگاب فیروزآباد از نظر تقسیمات کشوری در حوزه جغرافیائی این بخش و در ابتدای حوزه ورودی این بخش از سمت فیروزآباد قرار دارد دو سد خاکی دیگردر این بخش وجود دارد که آبهای رودخانهای فصلی را مهار می کند این سدها عبارتند از : ۱- سد خاکی مراد آباد در غرب میمندو در ۱۰ کیلومتری جاده میمند به شیراز روبروی شهرک صنعتی میمند ۲- سدخاکی میمند در ابتدای جاده قدیم میمند به شیراز و فیروزآباد چند طرح آبخیزداری نیز به صورت حوزچه ای در میمند اجرا شده که مهمترین آنها پرزیتون در شرق حد فاصل روستای عزیز آباد و مراد آباد در غرب و شبانکاره در شمال شهر میمند است

دامپروری

در میمند، پرورش گاو و گوسفند از دیرباز رواج داشته و در کنار کشاورزی شغل اکثری مردم شهرستان را شامل می‌شود. در حوزه تحت پوشش این شهرستان علاوه بر اکثر روستائیان، جامعه عشایری سیار و نیمه سیار نیز اقدام به پرورش و نگهداری دام می نمایند که اکثراً نیز بصورت سنتی می‌باشد و با توجه به وضعیت مراتع که اغلب کوهستانی بوده و همچنین وجود پسچرای زراعت به مقدار زیاد مساعد در پرورش گوسفند به شمار می‌رود. در این منطقه به جز پرورش گوسفند نسبت به پرورش گاو و گوساله، زنبور عسل نیز اقدام می‌گردد. تعداد دام موجود در شهرستان به ۰۰۰/۵۰۰ راس بالغ می‌شود و حدود ۶۰۰۰ کلنی زنبور عسل وجود دارد که تولید عسل هر کلنی بطور میانگین ۳۵ کیلوگرم می‌باشد. مضافاً تولیدات فراورده‌های دامی نظیر پوست- پشم- شیر- ماست- پنیر- دوغ- کره محلی- خامه و … نیز فراوان می‌باشد. همچنین اخیراً پرورش ماهی قزل آلا نیز در رودخانه زیبای آتشگاه انجام می‌گیرد.

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.