مشکان

شهر مشکان مرکز بخش پشتکوه، شهرستان نی‌ریز، استان فارس در جنوب ایران.[۱] این شهر در فاصله ۳۰۳ کیلومتری یزد، ۳۰۷ کیلومتری کرمان و ۳۰۵ کیلومتری شیراز قرار دارد. شهر مشکان در ۶۳ کیلومتری نی‌ریز قرار دارد.

در منابع جغرافیایی و تاریخی سده‌های سوم تا هشتم هجری قمری از روستایی با نامهای «ماسکانات»، «ماشکانات»، «مسکانات»، «مشکانات»، «میسکانان»، «میشکانات» و «میشکان» یاد شده است که به‌احتمال همان مشکان امروزی است.[۲] این شهر بیش از هزار سال قدمت دارد بطوری که اسطخری مورخ قرن ششم در کتاب سالک الممالک خود این گونه از آن یاد نموده است: جاماسب حکیم در زمان سلسله سامانیان در این شهر می زیسته است. همچنین به گفته اسطخری نام قدیم مشکان بیسکانات بوده که در اثر مرور زمان به میشکانات و سپس به میشکان و در زمان حال به مشکان تغیر نام یافته است.

محدوده جغرافیایی آن بدین شرح می باشد: از شمال به شهر خاتم استان یزد – از شرق به شهرستان شهر بابک در استان کرمان – از غرب به بخش آباده طشک در استان فارس و از جنوب به شهرستان نی ریز.

ارتفاع متوسط شهر مشکان از سطح دریا ۲۲۰۰ متر با آب و هوای سرد و کوهستانی و جمعیتی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر می باشد. مشکان افتخار دارد که رتبه دوم تقدیم شهدا به نظام اسلامی در کشور را از نظر جمعیت را دارا می باشد و بزرگانی چون جاماسب حکیم – آیت الله فال اسیری – سردار شهید حجه الاسلام سید عبدالرسول معصومی در این شهر می زیسته اند. مشکان دارای تفرجگاه های زیادی همچون تپه لاله های واژگون در منطقه جاشترگ در ۱۰ کیلو متری غرب مشکان که رویش این نوع گل زیبا در فارس در این منطقه گزارش شده – سر سبز – لاهور – کوربولو – جاماسب – کهتویه – معدن – کشوری – جنگل قرجه و… است و دارای رتبه اول استان از لحاظ گیاهان دارویی خصوصا انغوزه به استناد منابع طبیعی استان فارس می باشد .از محصولات عمده کشاورزی مشکان می توان به: گردو – بادام – انگور – زرد آلو به – آلوبخارا – انجیر – زعفران و… نام برد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.