لار

لار
لار
Imam Khomeini square of lar.JPG
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان لارستان
بخش مرکزی
نام(های) دیگر لاد
نام(های) قدیمی لاد -اَلار- کجاران -ایراهستان
مردم
جمعیت ۶۵٬۴۵۱ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۸۰۰ هکتار[۲]
ارتفاع از سطح دریا ۸۰۶[۳]
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۳ درجه سانتی‌گراد
میانگین بارش سالانه ۱۹۸٫۸ میلی‌متر– متوسط ۲۰ ساله[۴]
روزهای یخبندان سالانه حداکثر ۷ روز
اطلاعات شهری
ره‌آورد حلوای مسقطی
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱[۵]
وبگاه www.larcity.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر
لار بر ایران واقع شده‌است

لار
روی نقشه ایران
۲۷.۶۸° شمالی ۵۴.۲۸° شرقیمختصات: ۲۷.۶۸° شمالی ۵۴.۲۸° شرقی

لار نام شهری است در جنوب استان فارس. شهر لار در فاصلهٔ ۳۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و ۱۹۰ کیلومتری شمال غرب بندرعباس قرار دارد. این شهر در حد فاصل شهرستانهای داراب، جهرم، خنج، لامرد و استان هرمزگان واقع شده است. لار مرکز شهرستان لارستان است که وسیع‌ترین شهرستان استان فارس به حساب می‌آید. ارتفاع لار از سطح دریا ۸۰۶ متر است.

 

تاریخچه

در زمان‌های بسیار دور به منطقه وسیعی از جنوب ایران پارسیان اطلاق می‌شد که مشتمل بود بر: لار، بستک، لامرد، مهر، جهرم، داراب، زرین دشت، فورگ و بندرلنگه.
مسلمان شدنِ مردم لارستان بسیار پس از سایر نقاط این سرزمین به درازا انجامید. نخستین حملهُ گستردهُ اعراب به شمال لارستان کنونی در منطقهُ کاریان و به وسیلهُ هرم بن حیان صورت گرفت. مسلمانان در حمله‌های اعراب بارها با شکست مواجه شدند، امّا قلعه و آتشکدهُ کاریان به تدریج در اوایل قرن سوم قمری به تصرف مسلمانان درآمد.
امروزه استان فارس (پارس) را به درستی می‌توان در منطقهٔ لارستان دید. زیرا تنها منطقهٔ فارس که هنوز به زبان کهن پارسی (پهلوی باستان)، سخن می‌گویند این منطقه‌است. زبان لاری گونهٔ تغییر یافته از این زبان است. این در حالی است که زبان سایر نقاط استان فارس، به صورت فارسی دری است که با لهجه‌های گوناگون تکلم می‌شود. لازم است ذکر شود که زبان مردم لارستان ریشه خویشاوندی عمیقی با زبان‌های کردی و لری دارد.

راه‌های باستانی

وجود راه‌های باستانی که از فیروزآباد و استخر از طریق خنج، و علامرودشت و فال و اسیر به طرف بندر باستانی سیراف، و جنوب می‌رفته‌است و آثار آن بر جای مانده در این مسیر، از نشانه‌های وجود فرهنگ و تمدن پیش از اسلام در این منطقه‌است. نام این شهر در متن‌های تاریخی پیش از اسلام به شکل‌های مختلف آمده‌است که از آن جمله در شاهنامه فردوسی لاد (سپاهان به گودرز کشواد داد * به گرگین میلاد هم لاد داد)، و در تاریخ طبری (اَلار) و در متن‌های ارمنی پیش از اسلام (گِلار) ذکر شده و مشخص می‌شود که نام کنونی برگرفته از اسامی پیش از اسلام می‌باشد که در طول زمان، به دلایل مختلف، تغییر شکل یافته‌است. آنچه از جمع‌بندی تاریخ این دوره می‌توان ذکر کرد، این است که منطقهُ لارستان پیش از اسلام، به دلیل وجود آتشکدهُ کاریان و نیز عبور جاده‌های کاروانی مسیر سیراف از نواحی شمالی آن، دارای اهمیت خاصی بوده‌است و همین امر باعث شده تا در اوایل دورهُ اشکانیان مراکز شهری مختلفی به وجود آید که از آن جمله می‌توان شهرهای اسیر، اشکنان، خنج، کاریان و فرشته جان را نام برد.

چشم‌انداز شهرقدیم لاراز فراز قلعه اژدها پیکر

بین دوشهر بهار ۱۳۸۹

میدان مرکزی لار بهار ۱۳۸۹

بناهای تاریخی

از جمله بناهای تاریخی پیش از اسلام در لارستان تمب بت، آتشکدهُ کاریان، قلعه اژدها پیکر در لار، آتشکدهُ محلچه در بین راه اصلی لار به شیراز، قلعهُ فرشته جان، قلعه جبرئیل در بنارویه، قلعه ایلود، قلعه کیقباد در جویم، کاروانسراهای واقع در بین جادهُ خنج، کاروان سراهای واقع در بین جادهُ گراش و خنج به فال و فال به سیراف می‌توان نام برد. هم چنین آثار و بقایای جادهُ باستانی عصر ساسانی بین جویم و جهرم و بین فال و اسیر به سیراف، و فیروزآباد به خنج، و خنج به کاریان نیز از آثار باستانی این شهر تاریخی است.
کهن‌ترین بنای تاریخی در لارستان، مربوط به دوران اشکانیان بیش از دو هزار سال قبل آتشکدهُ کاریان است، که یکی از سه آتشکده بزرگ ایرانی در دوران قبل از اسلام است و نام آن را به زبان فرس قدیم، «آذر فَرَنْبَعْ» گفته‌اند. اکنون بنای این آتشکده به صورت تلی از خاک به نام تمب تشی در نزدیکی روستای کاریان، از توابع بخش جویم به چشم می‌خورد. آگاهی ما از تاریخ لارستان پیش از اسلام بسیار اندک است. بر اساس آنچه دراسطوره‌ها و افسانه‌های قدیم ایران زمین آورده‌اند، گرگین میلاد از پهلوانانِ باستان، بنیانگذار شهری بود که با مشتق گیری از نام او به لاد شهرت یافت. چنانچه مطابقت تاریخی گرگین میلاد با مهرداد اشکانی پذیرفته شود، می‌توان اظهار کرد که شهر لار قریب دو هزار سال پیش بنا شده‌است. طبق متنی از کتاب تاریخ طبری که می‌گوید: در سال ۲۰۰ هجری قمری در زمان خلفای عباسی شهر شیراز و شهر لار توسط مسلمانان فتح شد، تاریخی بودن شهر لار و هم چنین بزرگی و وسعت شهر لار در نیمهٔ جنوب کشور ایران به اثبات می‌رسد. طبق روایات موجود، پس از گرگین میلاد فرزندان آن پهلوان افسانه‌ای، نسل اندر نسل به حکومت این منطقه منصوب شده‌اند و تا سال ۱۰۱۵ ق، حکومت شان زیر لقای شاهان ایران بر جای بوده‌است.

زلزله

نوشتار اصلی: زمین‌لرزه لار (۱۳۳۹)

زلزله‌های فراوان لار را ویران کرده‌است که از۷۰۰ سال پیش تاکنون در تاریخ ثبت شده‌است. تقریباً هر ۴۵سال یا ۹۰ سال یک بار لار ویران شده‌است. زلزله قبلی در ۴ اردیبهشت ۱۳۳۹ (۲۴ آوریل ۱۹۶۰ میلادی) با ۶٫۷ ریشتر رخداده‌است و ۴۵۰ تن در لار، کشته شدند. لار در عصر صفویه به دلیل واقع شدن در جاده تجارتی اصفهان به خلیج فارس از اهمیت زیادی برخوردار بوده‌است. عصر قاجاریه را در لار می‌توان آرامش قبل از طوفان نامید. با مرگ فتحعلی خان گراشی حاکم قدرتمند منطقه، خلاء قدرت سیاسی در لار نمایان شد و در نهایت منجر به دعوت از آیت‌الله سید عبدالحسین لاری (جهرمی) به لار گردید.

محله‌های قدیمی لار (شهر قدیم)

بخش قدیمی لار موسوم به شهر قدیم، از محله‌های مختلفی تشکیل می‌شده که هم اکنون تعدادی از آنها همچنان پابرجا هستند و تعدادی نیز در زلزلهٔ سال ۱۳۳۹ ش. ویران و به تاریخ پیوستند. نام محله‌های لار قدیم از این قرار بوده است:
۱. محلهٔ جاشهر (در اثر زلزله ویران شده است)
۲. محلهٔ گودو (در اثر زلزله ویران شده است)
۳. محلهٔ سادات (محله آفروشو پشت آب انبار محمد علی بیگ)
۴. محلهٔ پاقلعه (در دامنهٔ قلعهٔ اژدها پیکر)
۵. محلهٔ آرد فروشان یا آبفروشان یا آفروشو
۶. محلهٔ پیر غیب
۷. محلهٔ دم گاله
۸. محلهٔ نو
۹. محلهٔ سبزکوی
۱۰. محلهٔ قنبرعلی بیگی
۱۱. محلهٔ کوریچان
۱۲. محلهٔ کوهوویه (کووبو)

1 نظر

 1. امراله مهماندوست

  چرا قرارگاه پلیس راه شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا قرارگاه امداد رسانی هوایی (اورژانس هوایی) شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم که هر دو در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته اند مستقر شده باشند؟
  چرا اداره کل راه و شهرسازی شهرستان های جنوبی استان فارس (لارستان + گراش اوز+ لامرد + مهر + خنج) بایستی در شهر لار مرکز شهرستان لارستان که در گوشه ای از جنوب فارس قرار گرفته است مستقر شده باشد؟
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  چرا …
  این که شهر لار مرکز شهرستان لارستان یا شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم محل استقرار ادارات کل خدمات رسانی به شهرستان های جنوبی استان فارس ( قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) می باشند اشتباه بزرگ غیر قابل جبرانی است چون از هر طرف که فاصله زمینی و هوایی بین شهر خنج مرکز شهرستان خنج تا شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم از مسیر راه جدید دیگ اشکن) + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند +خنج) را که محاسبه کنید از حدود ۳۹ کیلومتر تا ۴۹ کیلومتر می شود اما شهر لار مرکز شهرستان لارستان و شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم در گوشه ای از جنوب استان فارس با فاصله ای بیش از دویست کیلومتری شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار گرفته اند. متاسفانه کسانی بر شهرستان های جنوبی استان فارس و استان فارس و کشور ایران حکومت می کنند که آسایش مردم عادی (اکثریت مردم) شهرستان های جنوبی استان فارس برایشان مهم نیست اگر بود به جای شهرهای لار مرکز شهرستان لارستان شهر جهرم مرکز شهرستان جهرم بایستی شهرخنج مرکز شهرستان خنج به عنوان محل استقرار ادارات کل برای خدمات رسانی به مردم شهرستان های جنوبی استان فارس (قیر و کارزین + جهرم + لارستان + گراش + اوز+ لامرد + مهر + فراشبند + خنج) قرار می گرفت.

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.