سوسنگرد

سوسنگرد _ Susangerd _ الخفاجیه
الخفاجیه _ خفاجیه _ خفایه
Susangerd 002.jpg
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان دشت آزادگان
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی دشت میشان
مردم
جمعیت ۴۴٬۴۶۹ نفر ۱۳۹۰[۱]
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۳۷
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر
سوسنگرد _ Susangerd _ الخفاجیه بر ایران واقع شده‌است

سوسنگرد _ Susangerd _ الخفاجیه
روی نقشه ایران
۳۱.۵۵° شمالی ۴۸.۱۷° شرقیمختصات: ۳۱.۵۵° شمالی ۴۸.۱۷° شرقی

سوسَنگِرد (دگرنام: الخفاجیة) شهری است در شهرستان دشت آزادگان که در استان خوزستان قرار گرفته‌است.

 

تاریخچه

سوسنگرد در زمان جنگ ایران و عراق، برای مدتی به اشغال ارتش عراق درآمده‌است.

در زمان جنگ ارتش عراق ۳ بار برای تصرف سوسنگرد تلاش کرد که با مقاومت شدید مردم مواجه گردید ولی در حمله سوم شهر در محاصره ارتش عراق قرار گرفت. از افرادی که در این شهر باقی‌مانده بودند، رزمنده‌های آذربایجانی بودند که به خاطر همین در شهر تبریز بوستانی به همین اسم، نامگذاری شده است.[۲][۳][۴].

جغرافیا

سوسنگرد طبق تقسیمات کشوری مرکز شهرستان دشت آزادگان است. سوسنگرد در شمال غربی اهواز و به فاصلهٔ ۵۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته. هویزه در جنوب غربی سوسنگرد و بستان در شمال غربی سوسنگرد قرار دارندو رودخانهٔ کرخه از ان می‌گذرد.

جمعیت

جمعیت این شهر بالغ بر ۴۴٬۴۶۹ نفر می‌باشد.

جمعیت سوسنگرد در دهه هشتاد شمسی به نود وپنج هزار نفر رسیده‌است

مردم

مردم این شهر عرب و پیشه عمده مردم کشاورزی می‌باشد. از جمله طوایف ساکن در شهر می‌توان از بنی طرف (طایفه‌ای بزرگ و شامل) بیت سیاح، آلبویلال (جلالی)، بیت محمد الصالح، بنی ساله، دحیمی، حمودی، بیت داغر، الحریزات، نیس (مدحج)، مرمض، آلبوعبید، الحیادر، سواری، سادات، زبیدات، ابوچلده، سواعد، الباویه، بیت حردان، بیت مهاوی. شرفی و نگراوی و عبیات والبوحرز و مزرعه و طایفه بزرگ بنی اسد (اسدی و سداوی و بیت جویدر) را می‌توان نام برد.

مراکز تفریحی شهر

  • پارک ورودی شهر
  • پارک مرکزی شهر که از اماکن تاریخی – تفریحی این شهر محسوب می‌گردد.
  • ساحل رودخانه کرخه از مهمترین مراکز تفریحی و گذراندن اوقات فراغت می‌باشند.
  • پارک شهید سبحانی واقع در خزعلیه و معروف به شط البوالش.
  • جنگل ام‌الدبس

جاذبه‌های گردشگری

  • یادمان شهید چمران (دهلاویه)[۵]
  • منطقهٔ جنگلی ام دبس تپه‌های شنی و جنگلی حد فاصل مزارع کشاورزی شمال رودخانهٔ کرخه.[۶]

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی

دانشگاه صنعتی شهدای هویزه یکی از دانشگاه‌های دولتی استان خوزستان است که در شهرستان دشت آزادگان (سوسنگرد) واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۳۸۸ تأسیس شد و ساختمان موقت آن در مرکز شهر سوسنگرد است ولی ساختمان اصلی آن که در حال ساخت می باشد در ۱۰ کیلومتری سوسنگرد واقع شده‌است. این دانشگاه در حال حاضر در دو رشته مهندسی مکانیک و مهندسی برق-الکترونیک دانشجو جذب می کند و در سالهای آینده به تعداد رشته های آن افزوده خواهد شد. آدرس پردیس دانشگاه (در حال ساخت): خوزستان- دشت آزادگان- کیلومتر ۴۰ جاده اهواز- بین سوسنگرد و مزار شهدای هویزه. آدرس دانشکده فنی و مهندسی:خوزستان – دشت آزادگان- سوسنگرد – کوی فرهنگیان. کد پستی: ۷۸۹۸۶–۶۴۴۱۸

دانشگاه پیام نور مرکز سوسنگرد در سال ۱۳۷۱ با رشته‌های ادبیات فارسی – مدیریت دولتی و حسابداری شروع به کار کرد و اکنون در ۳۵ رشته کارشناسی به تعداد ۵۶۵۰ دانشجو در حال فعالیت می‌باشد.

در جهت سیاست‌های کلان دانشگاه آزاد اسلامی، حوزه معاونت امور سما دردانشگاه آزاد اسلامی واحد سوسنگرد درسال ۱۳۸۳ فعالیت‌های خود را آغاز نمود. مجتمع آموزشی فنی و حرفه‌ای سما سوسنگرد با هدف حمایت از دانش آموختگان فنی و حرفه‌ای و کارودانش و امکان ادامه تحصیل برای آنان با توجه به کمبودپذیرش آموزشکده‌های دولتی به عنوان یک واحد آموزشی در سال ۱۳۸۳ تأسیس شد و از مهر ماه همان سال با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی در رشته‌های حسابداری، کامپیوتر آغاز به کار نمود. در پی تصویب رشته تأسیسات گام‌هایی جهت گسترش مرکز آموزشی و فرهنگی سما برداشته شد و در نهایت در حال حاضر این مرکز آموزشی و فرهنگی به عنوان یک مرکز مستقل در حال فعالیت است. این آموزشکده سعی در تصویب رشته‌های جدید شامل مکانیک خودرو و نقشه‌کشی معماری و همچنین صنایع شیمیایی می‌باشد که با تصویب نهایی این رشته گامهایی جهت توسعه کمی وکیفی آموزشکده برداشته شود.[۷]

محلات

یادمان‌های جنگ هشت‌ساله

از محلات این شهر می‌توان مشروطه، خزعلیه، نود دستگاه، پشت بهداشت (خیابان شهید بهرام کرامت)، بازار، بازار کویتی‌ها، کوی فرهنگیان، ابو جلال جنوبی و شمالی، بومغینم، ابوذر، کوی جهاد، دادگاه و منازل بنیاد شهید و کوی ولایت محله البوحرز را نام برد. مساجد معروف این شهر مسجد جامع، مسجد امام علی، مسجد کوی فرهنگیان، مسجد امیرالمؤمنین مشروطه و مسجد امام حسن مجتبی هستند.

Related Post

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *