ایوانکی

ایوانِکِی – ایوانِ کِی
ایوان کِیف یا ایوُنَک
کشور  ایران
استان سمنان
شهرستان گرمسار
بخش ایوانکی
نام(های) قدیمی پیل کاسپین ،شاراکس (Charax)
مردم
جمعیت ۱۴٬۴۶۲ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱٬۰۷۵ متر
اطلاعات شهری
وبگاه پایگاه اطلاع‌رسانی شهر ایوانِ کِی
ایوانِکِی - ایوانِ کِی بر ایران واقع شده‌است

ایوانِکِی – ایوانِ کِی
روی نقشه ایران
۳۵.۳۴۵۳° شمالی ۵۲.۰۶۳۱° شرقیمختصات: ۳۵.۳۴۵۳° شمالی ۵۲.۰۶۳۱° شرقی

ایوانکی (به تاتی: ایوان‌کی) یکی از شهرهای استان سمنان ایران است. این شهر در ۵۵ کیلومتری خاور تهران قرار دارد. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۴٬۴۶۲ نفر بوده است.

 

تاریخ

این شهر کوچک سابقهٔ ۵۰۰۰ سالهٔ تاریخی دارد و در حدود ۳۵۰۰ سال پیش مرز میان دو دولت مهم آن دوره یعنی پارت (Part) و قُمس (سمنان کنونی به نام‌های قدیمی کومش، قومس، قومش، قُمس) (Qomes) بوده است.

ایوانِ کِی به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی خود در زمان‌های دور به نام پیل کاسپین (پل منطقه کاسپین یا همان دریاری خزر) در کتب یونانی با نام کاسپین گیت یا بند خزر بوده و بعدها به نام شاراکس یا شاهراه (به لاتینCharax) نام‌گذاری شده و در زمان پادشاهی کیانیان به‌دلیل اینکه یکی از مکان‌های مهم آن زمان بوده و دربار شاه کیانیان در آنجا زیاد آمد و شد داشتند به نام ایوانِ کِی (ایوانِ کِی خسرو و کِی کاووس) تغییر نام یافت و تا کنون نیز همچنان با این نام شناخته می‌شود. شایان ذکر است ایوانِ کی در مسیر جاده سنگ‌فرش ابریشم (قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین جاده سنگ‌فرش جهان) قرار داشته و هنوز آثار آن در آن منطقه قابل مشاهده است. آثار به‌جامانده از ایوانِ‌ِ کِی قدیم که در زلزله کهن از بین رفته در جول دره (جُل دره) (درهٔ گود و عمیق) موجود است.

موقعیت جغرافیایی

ایوانِ کِی، غربی‌ترین بخش استان سمنان است از این رو آن را پیشانی استان نام نهاده‌اند. شهری است کوچک با جمعیتی بیش از ۱۴۰۰۰ نفر در ۵۵ کیلومتری شرق تهران؛ که از شمال با شهرهای دماوند، آبسرد و از جنوب با کویر و از شرق با گرمسار و از غرب با پاکدشت و تهران همسایه است. این شهر محل رویارویی دو دنیای متفاوت است. در ۲۵ کیلومتری این شهر جاده سر سبز فیروزکوه قرار دارد و در ۵ کیلومتری جنوب شهر، دشت کویر یکی از مخوف‌ترین بیابان‌های جهان با تپه‌های ماسه روان و شن و بادهایی که روز روشن را تار می‌کنندو مار و افعی‌های بسیار خطرناک، سمی و کشنده دارد.

جاده مشهور سنگفرش کویر از حوالی ایوانکی آغاز می‌شود و تا قلب کویر را می‌یابد. قدمت این جاده به ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش می‌رسد. می‌توان گفت که قدیمی‌ترین جاده جهان است. جاده به این معنی که زیر سازی داشته باشد و تأسیسات میان راهی. دیر زمانی این شهر مکانی نسبتاً مهم بوده است.

مردم

مردم ایوانکی از قوم تات هستند و به زبان تاتی سخن می‌گویند.[۲] ایوانکی مرکز تات‌زبانان استان سمنان است.

مردم ایوانِ کِی عمومأ خون‌گرم و مهمان نواز هستند البته روی برخی اعتقادات خود حساسیت‌های خاصی دارند مانند اسم شهر و لهجه.از مهم‌ترین تیره‌های بومی ایوانکی می‌توان به سعیدی، مشیری، هاشمی، اشتری، قاسمی، عرب سرهنگی و ایوانکی اشاره کرد.

اقتصاد

در حال حاضر ایوانِ کِی یکی از فعال‌ترین مناطق صنعتی استان سمنان با سه شهرک صنعتی فعال بوده ولی جمعیت بومی شهر اکثرأ به کارهای آزاد مشغولند و به تازگی پذیرای سیل مهاجرین از استان‌های همجوار و حتی دور هستند.

این شهر دارای تنوع محصولات کشاورزی زیادی می‌باشد که مهترین آنها خربزه و انار است. دارای آب و هوای سرد و خشک در زمستان و گرم در تابستان می‌باشد و حدوداً در ارتفاع ۱۲۰۰ متری از سطح دریا می‌باشد. از محدود شهرهای است که در آن ۳ شهرک صنعتی دایر است این شهر از چند صد سال پیش تا به امروز در مسیر تاریخی جاده ابریشم بوده است و دارای معدنهای زیادی از جمله نمک و گچ می‌باشد.وجود شهرکهای صنعتی بسیار گسترده موجب گسترش این شهر گردیده.

Related Post

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *