مبارک‌شهر

مبارک‌شهر
کشور  ایران
استان آذربایجان شرقی
شهرستان ملکان
بخش بخش مرکزی
نام(های) قدیمی داغ دیبی یولقونلو – مبارک‌آباد
سال شهرشدن ۱۳۹۲
مردم
جمعیت ۴۸۰۰
اطلاعات شهری
شهردار علی یوسف زاده
ره‌آورد انگور،کشمش،قالی
پیش‌شماره تلفنی ۰۴۱۳۷۸۰
شناسهٔ ملی خودرو  ایران

مبارک‌شهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان ملکان واقع شده‌است. مبارک شهر در سه کیلومتری شمال غربی شهرستان ملکان و دو کیلومتری شرق ، اتوبان مراغه به میاندوآب واقع شده است.فاصله این شهر از تبریز ( مرکز استان و بزرگ‌ترین شهر شمال غرب کشور ) ۱۵۰ کیلومتر ، از تهران (پایتخت کشور) ۶۵۶ کیلومتر و نیز از شهرستان بناب ۲۲ کیلومتر می‌باشد.زبان مردم این شهر ترکی می‌باشد. آثار تاریخی این شهر ناشناخته می‌باشند ولی آثار قدیمی مانند امام زاده اوچ قارداشلار با قدمتی بیش از هفتصد سال و قبرستان آغ اولیا (قبرستان خیلی باستانی )، قراگولیگ و دایوارهای قلعه قدیمی شهر{که الان آثاری نمانده) و ….نشان دهنده قدمت این شهر می‌باشد .این شهر شصت دومین شهر استان آذربایجان شرقی از نظر زمان تبدیل شدن به شهر ولی از لحاظ جمعیت چهل هشتمین شهر استان آذربایجان شرقی می‌باشد.

پیشینه و قدمت تاریخی :

مبارک شهر (مبارک‌آباد قبلی) با قدمتی طولانی ، آبادی بزرگ و پررونقی در اطراف بخش ملک کندی (درحال حاضر شهرستان ملکان) و به نام داغ دیبی یولقونلوی معروف بوده است.پیشینه تاریخی این آبادی به ۳۲ نفر(به زبان ترکی اوتوز ایکی لر) برمی گردد ، که مشهور است ، این گروه افرادی شجاع و باذکاوت بوده و این منطقه (که شامل مبارک شهر فعلی ، و روستاهای یولقونلوی جدید وقدیم ،احمدآباد ،مجیدآباد ،چپقلو وچند روستای شهرستان‌های همسایه و…) را برای سکونت برمی‌گزینند ،چون این منطقه از طرفی به تپه‌های بلند واز طرفی به دریاچه اورمو وصل می‌شده واز نظر جغرافیایی وامنیتی ودفاعی سرزمینی مناسب به شمار می‌رفته است.

از آثار تاریخی این شهر می‌توان به این موارد اشاره کرد:آغ اولیا(قبرستان بسیاربزرگ)، تخت سلمان ، مسجد سوخته (زمین فعلی احداث دارالقرآن)، اوچ قارداشلار(ازبناهای به ثبت رسیده میراث فرهنگی).

وضعیت اجتماعی:

با توجه به وسعت تقریباً بزرگ این دیار ورسم و سنتی که از قدیم الایام بوده است واز آباواجداد مردمان این شهر برجای مانده است،این شهر شامل پنج محله بزرگ به نام‌های ؛ ورسللی، خردابا، حاج ایمان، موسالی و کلنتری، می‌باشد.البته باتوجه به توسعه و پیشرفت شهر وانتخاب اسامی جدید ، اثری از این نام‌ها بر روی تابلوهای شهر دیده نمی‌شود، وشهرداری از اسامی جدید برای نامگذاری خیابان‌ها ومعابر و…استفاده می‌کند.

شغل اکثر مردم در مبارک شهر کشاورزی و دامداری می‌باشد.از محصولات مهم کشاورزی این شهر به انگور ،میوه وغلات می‌توان اشاره کرد.اراضی کشاورزی وباغات که پیرامون شهر را فراگرفته‌اند؛شهر را چون نگینی در خود جای داده‌اند.

با توجه به وضعیت اقتصادی خوب مردم و نزدیکی به مرزهای غربی واستان‌های غربی کشور تجارت وبازرگانی به صورت فوق‌العاده‌ای در این شهر رایج است.به طوری که افراد زیادی ازمردم شهر به این شیوهٔ اقتصادی روی آورده وازاین راه درآمد زیادی کسب کرده‌اند وسرمایه گذاری‌هایی در سطح شهری واستانی کرده‌اند.بخش گسترده‌ای از مردم نیز در دستگاه‌های دولتی به اشتغال می‌پردازند.به طوری که رتبه‌های برتر کنکوری این شهر زبانزد می‌باشند. ازدیگرمنابع درآمدی این شهر می‌توان به صنایع دستی اشاره کرد ،به طوری که فرش‌های دستباف مبارک شهر شهرت جهانی دارند.

مبارک شهر در مورخه ۱۲/ ۸/ ۱۳۹۲ طبق مصوبهٔ هیئت وزیران و به امضای آقای اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم به شهر تبدیل شدونام قبلی آن یعنی”مبارک آباد”به”مبارک شهر” تغییر یافت.این شهر هم اکنون دارای امکانات شهری از جمله سالن ورزشی چند منظوره ، کتابخانهٔ عمومی ، مرکز بهداشتی درمانی ، کانون فرهنگی وهنری ،خانهٔ عالم، خانهٔ قرآن ، حسینیه وزینبیه ، پایگاه مقاومت بسیج ،آموزشگاه‌های زبان و شهرداری و…می‌باشد ، به طوری که بسیاری از روستاهای اطراف نیز از امکانات این شهر استفاده می‌کنند.

درحال حاضر آقای “علی یوسف زاده” شهردار شهر “مبارک شهر” می‌باشد.[۲][۳]

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.